DROOMCUP A J AX h De Italianen blijven een bijzonder inventief en fantasierijk volk. Dat bleek in de afgelopen zomermaanden weer eens overduidelijk op de sportpagina's van het toonaangevende sportdagblad 'La Gazzetta dello Sport'. In de periode dat er traditioneel niet zoveel direkt voetbalnieuws te melden is wordt er altijd gezocht naar aansprekende onderwerpen die enerzijds de verkoopcijfers van de roze krant op peil houden en anderzijds de lezers vermaken met vermakelijk leesvoer. Voor de nostalgici én voor het jonge lezerspubliek dat graag wil weten wie de sterren van vroeger waren kwam de redaktie van La Gazzetta op een prachtig idee, een idee dat de fantasie van velen tomeloos zou prikkelen en wat in de voetballoze tijd enorm veel stof tot discussie zou opleveren. Wat had La Gazzetta bedacht? Het volgende: de 32 beste clubs van de wereld van na de oorlog zouden een reuzenkompetitie spelen en daaruit zou het beste elftal van de laatste vijfenveertig jaar tevoorschijn komen. Een utopie, een hersenspinsel? Nee, wat in werkelijkheid natuurlijk onmogelijk was bleek via de computer wél te kunnen en zo maakte Italië zich gedurende twee weken op voor het grootste toernooi aller tijden. 32 topclubs uit het verleden en het heden troffen elkaar in de computer en zo kon het gebeuren dat op een mooie juli-dag het Dinamo Kiev van 1986 speelde tegen Manchester United van 1968 en het oude Honved van Puskas aantrad kwam te spelen tegen het Napoli van Maradona. De deelnemers De volgende tweeëndertig deelnemers vormden het bonte gezelschap van meest gelauwerde voetbalclubs die elkaar in een knock-out kompetitie zouden treffen: Ajax (seizoen 71-72), Anderlecht (75-76), Barcelona (58-59), Bayern München (73-74), Borussia Mönchengladbach (74-75), Celtic (66-67), Dinamo Kiev (85-86), Estudiantes (67-68), Feyenoord (69-70), Flamengo (80-81), IFK Göteborg (81-82), Hamburger SV (82-83), Honved (53-54), Indenpendiente (72-73), Inter (64-65), Juventus (84-85), Liverpool (83-84), Manchester United (67-68), Milan (68-69), Napoli (86-87), Nottingham Forest (78-79), Penarol (60-61), FC Porto (86-87), PSV (87-88), Real Madrid (58-59), River Plate (85-86), AS Roma (83-84), Santos (61-62), Stade Reims (57-58), Steaua Boekarest (85-86), Torino (47-48) en Benfica (61 -62). Een fantastisch suggestief toernooi kon worden begonnen en een keur van oude en nieuwe voetbalsterren zou de revue passeren en de lezers van voetbalpassie vervullen. Pelé, Puskas, Torbjörn Nilsson, Cruijff, Platini, George Best, Rensenbrink, Rivera, vader en zoon Mazzola, Beckenbauer, Zavarov, Ducadam, Suarez, Magath en Eusebio in één kompetitie bij elkaar. Te mooi om waar te zijn maar de computer flikte het. Het systeem De computer werd in eerste instantie gevoed met alle gegevens over de diverse clubs in hun beste voetbalseizoen. Zo kreeg het Ajax van het seizoen 1971-1972 mee dat het landskampioen, Bekerwinnaar en Europa Cupwinnaar werd. De uitslagen van dat seizoen werden in de computer verwerkt, de speelstijl, de gemiddelde leeftijd van de spelers etc. Bovendien werden van alle elf basisspelers alle gegevens verzameld uit de gehele karrière. Dus niet alleen de prestaties van het betreffende seizoen werden gemeten maar ook die van daarvoor en daarna zowel in clubverband als voor het nationale team. Daarnaast werden ook de karakteristieken van de spelers (links- en rechtsbenig, kopsterk, snel, intelligent etc.) verwerkt, terwijl ook de faktor 'geluk' of 'onvoorziene omstandigheden' een plaats in de computer had gevonden. Maanden van intensieve voorbereidingen, waar wat betreft Ajax ook de redaktie van het Officieel Programma een bijdrage had geleverd, gingen vooraf aan de start van het toernooi, waarvoor een aantal clubs 'geplaatst' waren zodat Een foto van het fantastische Ajax-elftal uit de beginjaren zeventig. Zestien jaar na dato won datzelfde superteam opnieuw een hoofdprijs: 'Droomcup'. Ajax kwam daarvoor via een geprogrammeerde computer in het veld tegen de beste elftallen van de wereld van de afgelopen 45 jaar. 8

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 8