Sporting Lissabon - Ajax Woensdag 7 september: aantal niet al te ernstige verwon dingen, en is het tot de dag van vandaag het laatste publiekson- geval in De Meer geweest, wan neer we relschopperij even bui ten beschouwing laten. Van recenter datum, van 8 de cember 1985, dateert de zwaarste nederlaag die Sparta bij Ajax ooit onderging. Het was de dag waarop Marco van Basten voor Ajax geschiedenis schreef door zes doelpunten achter doel man Bas van Noortwijk te schie ten - een recordaantal in de Ere divisie - en daarmee een belang rijk aandeel op te eisen in de 9-0 eindstand van die middag. Sparta heeft de laatste jaren niet meer kunnen zorgen voor het vuurwerk dat zo'n vijftien jaar ge leden werd afgeleverd, toen Ajax menige veer aan de bewoners van het Kasteel moest laten. De salniettemin is Ajax-Sparta elk seizoen een van de wedstrijden waaraan de meeste traditie kleeft, en een wedstrijd die slechts zelden echt teleurstelt. Evert Vermeer Op woensdag 7 september is het zover, dan vangt het nieuwe Eu ropa Cup-avontuur voor Ajax aan. In de eerste ronde van het UEFA-Cup-toernooi ontmoet Ajax in Lissabon het gerenommeerde Sporting. De Portugese club waar Peter Houtman lange tijd speelde en die een poosje eige naar was van Frank Rijkaard, is één van de top-drie van Portugal, samen met Benfica en FC Porto. De in groen-wit gestreepte shirts en zwarte broek voetballende Portugezen werden zestien keer kampioen van hun land en kwa men het afgelopen seizoen in het Europa Cup-toernooi voor Beker winnaars bijna Ajax tegen. In de kwartfinale strandde het echter op het Italiaanse Atalanta Bergamo. De twee ontmoetingen tussen Sporting Lissabon en Ajax belo ven bijzonder interessant te wor den. Behalve een grote faam, zo wel nationaal als internationaal (in 1964 won Sporting de Europa Cup voor Bekerwinnaars) hebben Ajax en Sporting nog meer over eenkomsten. Beide clubs zagen hun selektie in de afgelopen maanden namelijk ingrijpend ge wijzigd en beide clubs kregen een nieuwe trainer-coach aan het hoofd van de spelersgroep. Pedro Rocha en de Braziliaan se inbreng De man die bij Sporting de tech nische verantwoordelijkheid kreeg, is de Uraguaanse ex- international Pedro Rocha, één van de grote namen uit het Zuid- amerikaanse voetbal. Als de lan ge, slanke binnenspeler van Pe- narol maakte Rocha in de zesti ger jaren furore. Kenmerkend waren zijn vernietigende schot en zijn fantastische balkontröle, geheel in stijl dus met de beste Zuidamerikaanse traditie. Rocha nam deel aan drie Wereldkampi oenschappen: in 1962 in Chili, in 1966 in Engeland en in 1970 in Mexico. Voordat Pedro Rocha het trai nersschap bij Sporting overnam van de Portugees Morais, die in het afgelopen seizoen op zijn beurt weer de verantwoordelijk heid had overgenomen van de Engelsman Burkinshaw. Meer dan een handvol spelers kwamen in de afgelopen zomer Sporting Lissabon versterken. De meeste werden aangetrokken zonder inbreng van de trainer maar door de, pas kort geleden definitief gekozen, nieuwe voor zitter Jorge Goncalves. Tussen de nieuwe aankopen zit ten een aantal spelers met een grote 'naam. Bijvoorbeeld de twee Braziliaanse sterren Silas en Douglas spelen dit seizoen voor het eerst in het groen-wit van Sporting. Beiden zijn Brazili aans international, Silas kwam van Sao Paulo en Douglas van Cruzeiro. Een andere opvallende aankoop was die van de stilist Carlos Manuel. Deze Portugese ex-international kwam van het Zwitserse FC Sion. Uit Zweden haalde Goncalves de aanvaller Eskilsson. Die maakte op het vierlanden-toernooi in Ber lijn (april 1988) grote indruk, tot grote verbazing overigens van zijn Zweedse medespelers. Het lijkt er inderdaad op dat Eskils- sons optreden in Berlijn een een malige uitschieter was, want nu al heeft Sporting te kennen gege ven de viking kwijt te willen. Natuurlijk vertrokken er ook spe lers uit de Sporting-selektie. Het klinkt ongelooflijk, maar niet min der dan zesentwintig (26!) spe lers verlieten Sporting in de laatste paar maanden. Onder dat gigantische aantal zitten bijvoor beeld de aanvallers Peter Hout man en Tony Sealy. Tot de blijvers behoren de Brazi liaanse verdediger Joao Luis, middenvelder Oceano, doelman 6 De Braziliaan Douglas, overgekomen van Cru zeiro, is één van de vele nieuwe aankopen van Sporting Lissabon.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 6