in Willem/ Ajax - Sparta, zelden teleurstellend naria, maar volgend jaar wil ik naar Rhodos. Hekel aan: mensen die denken alles beter te weten over het voetbal, maar zelf nooit een bal geraakt hebben. Lievelingsgerecht: als rechtgeaarde Volendammer zou ik moeten zeggen "recht-op in het pannetje" maar ik ben dol op macaroni. Favoriete TV-programma: de sportprogramma's. Beste boek: De Laatste Grens. Beste film: First Blood. De laatst geziene film: Rambo III. Beste akteur: wat dacht je? Sylvester Stallone! Grootste sociale misstand: hongersnood in de Derde Wereld. De laatste tijd het meest genoten van: mijn vrien din. Voorspeiling: Ajax-Sparta: het wordt 3-0. In Amsterdam heeft het tot nu toe slechts driemaal in de ge schiedenis de Gemeenteraad be haagd een straat te vernoemen naar een voetbalheld. Ajacied Wim Anderiesen kreeg een hofje in Geuzenveld, en te midden van groene sportvelden werden paden genoemd naar een tweetal pioniers. De ene is het Concordia-kanon Jan Tho- mee, de andere de Sparta- strateeg Bok de Korver. Dat er bovendien in Amsterdam nog een hele voetbalclub (BDK) naar de Rotterdamse spil is ge noemd, zegt genoeg over het respect dat er voor De Korver en daarmee eigenlijk voor heel Sparta heerste in de jaren voor 1920. Het waren de gloriejaren voor Sparta, dat dit voorjaar als eerste betaalde club zijn eeuwfeest mocht beleven. Na aanvankelijk nog in de schaduw van illustere clubs als HVV, RAP en HBS te hebben verkeerd, haalde Sparta tussen 1911 en 1915 viermaal de landstitel naar de Maasstad en fungeerde het als hofleverancier voor het Nederlands elftal, waarin namen als Cas Ruffelse, Piet van der Wolk en Huug de Groot voor grootse daden zorg de. Ajax zwoegde in die dagen nog voornamelijk in de lagere regio nen van het voetbal en zag van Sparta aanvankelijk slechts het reserve-elftal, dat net als Ajax in de tweede Klasse acteerde. Zo wel thuis als uit won Ajax, respectievelijk met 3-0 en 2-1. Met de promotie naar de Eerste Klasse in 1911 kwam voor Ajax ook Sparta in het pakket tegen standers. Tweemaal werd dat eerste sei zoen een eervol gelijkspel bedon gen, 0-0 en 1-1. Eenmaal, op 1 februari 1914, zorgden de Amsterdammers, toen in ernstig degradatiegevaar, voor een sen satie door bij de streephemden met 0-5 te winnen. Niet dat het veel hielp, want tenslotte zou Ajax alsnog afdalen naar de Tweede Klasse. Maar de meeste herinneringen zullen voor velen liggen in de ja ren zestig en zeventig, toen Ajax zich een Europese reputatie aan het verwerven was, en Sparta zich inmiddels had gevestigd als eeuwige subtopper. Menig spec taculair robbertje werd toen bin nen de lijnen uitgevochten. Zo was daar het onderlinge duel van 25 februari 1970, waarbij extra TV-camera's stonden opgesteld ten behoeve van een documen taire over Sparta-doelman Jan van Beveren. De filmers werden op hun wenken bediend. In het Olympisch Stadion was Hans Venneker de man die het eerste scoorde en de stand dus op 0-1 zette. Pas twintig minuten voor tijd mocht Vasovic voor Ajax ge lijkmaken uit een strafschop, die als gebruikelijk door Van Beve ren heftig werd betwist. Een ver dienstelijk gelijkspel leek voor Ajax bevochten, tot Gerrie Müh- ren vier minuten(l) in de blessu retijd met een wanhoopsschot alsnog de winnende treffer snoei hard achter Van Beveren joeg. Dat Boogaerts zoveel tijd had bij getrokken, leverde uiteraard op nieuw heftige taferelen op, maar Sparta bleef met lege handen staan. Een jaar later werd het verdiende puntje alsnog veroverd toen, op nieuw in de Olympische beton- klomp, de score op 2-2 bleef ste ken. Drie van de treffers kwamen tot stand uit strafschoppen, het specialisme van scheidsrechter Lau van Ravens. Heinz Stuy zwichtte tweemaal voor knallen van Nol Heyerman, zijn collega Pim Doesburg eenmaal voor een schuiver van Vasovic. Tussen door had ook pinchhitter-pur- sang Ruud Suurendonk nog "ge woon" gescoord. Opnieuw veel spectakel dus. Dat was er ook geweest in april 1968, zij het van een andere orde. In een uitver kocht stadion won Ajax met 3-0, maar stortte een muurtje op een der staantribunes in. Gelukkig bleef de schade beperkt tot een ALS KWALITEIT DE KANS KRIJGT. Tei. (020) 822238 ot 823427 bondentechniek 5 Dan gaan we weer eens ouderwets genieten. Dat staat vast. Wanneer kwaliteit aan vakmanschap wordt gekoppeld, scoren we. Gegarandeerd! En dat geldt niet alléén voor voetbal. Uw bandenvakman weet wat het betekent een uitgebalan ceerd team van kwaliteitsbanden te hebben. De vele voordelen, de besparing op benzine en autokosten, het veiligheidsaspekt enz. Vraag 't hem maar eens. Jan van Galenstraat 4 ,W\\ V

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 5