A J AX-SPARTA X Andere politiek We zijn inmiddels aan de derde kompetitieronde toe, tenminste wat Ajax betreft. Tegenstander Sparta speelde een wedstrijd meer. Ajax kende een minder gezellige seizoensouverture tegen Fortuna Sittard maar trok de misstap redelijk recht tegen promovendus Veendam. Erg maatgevend was de strijd met de Groningers niet want zij gaven blijk de omschakeling van Eerste-naar Eredivisie voetbal nog niet helemaal gemaakt te hebben. Toch viel het voetbal van Ajax, zeker in de eerste helft niet tegen. De grote animator was de man naar wie alle supporters met Argus ogen uitkeken: Stefan Petterson. De (hoge) verwachtingen werden méér dan ingelost. De Zweedse spits liet direkt zien uit uitstekend voetbalhout te zijn gesneden. De positieve berichten die van het Olympiakos-toernooi in Griekenland en de uitwedstrijd in Sittard al waren doorgesijpeld bleken alles behalve uit de lucht gegrepen. Pettersson paart een uitstekende balbehandeling aan een fijn kombinatievermogen en een snoeihard schot. Daarbij is hij zeer inventief en beweeglijk en heeft hij, wat de Amsterdammers noemen, 'gogme'. Hij heeft een neusje voor de juiste positie voor het doel en is onbevangen in de direkte duels zonder onverantwoorde risiko's te nemen. Erg goed dus en Stefan zal een spits blijken waarvan Ajax nog veel plezier van zal hebben. Volkomen terecht werd hij na Ajax—Veendam gehuldigd als de Man of the Match. Ajax is afgelopen zondag teruggekeerd van weer een trip naar Griekenland, waar gespeeld werd tegen PAOK Saloniki, de club van trainer Rinus Israel. De uitslag van die wedstrijd is van minder gewicht dan de sporen die de lange reis heeft achtergelaten. Tweeënhalve dag moet genoeg zijn om de spieren weer in topkonditie te brengen zodat Sparta stevig op de pijnbank kan worden gelegd. Door twee gelijke spelen (uit tegen VW en thuis tegen BW Den Bosch) en de winst in het afgelopen weekeinde op Veendam had Sparta een allezins redelijke start van het seizoen. Het 'verhaal Sparta' van de afgelopen jaren is bekend. Uit de voortreffelijke jeugdopleiding kwam een stroom getalenteerde jongeren die daarna vrij snel werden verkocht om de clubbegroting in evenwicht te houden. Al die verkopen holden de nu honderd-jarige vereniging natuurlijk uit. Een paar keer kan de verkoop van een goede speler worden opgevangen maar niet tot in het oneindige. Door dat beleid werden de prestaties van Sparta jaarlijks minder en daarmee de publieke belangstelling. 'Die neergaande spiraal wil Sparta nu gaan doorbreken', zegt Rob Baan de trainer-coach die gedurende het vorig seizoen de technische zaken op spangen in handen kreeg, 'In principe was vorig jaar als besloten om geen spelers meer te laten gaan en de huidige kern aan de club te binden met langdurige kontrakten. Maar ja, toen kwam PSV met een gigantisch aanbod op Juul Ellerman. De aanbieding was zo riant dat er gewoonweg niet aan voorbij kon worden gedaan. Spijtig voor de trainer maar voor én de speler én de club was het geboden bedrag zo aantrekkelijk dat Ellerman dus toch naar Eindhoven vertrok. 'Het uitgangspunt van Sparta is om, met de relatieve zekerheid van een spelersgroep waar niet snel aan te tornen valt, met aantrekkelijk voetbal het publiek weer naar Spangen te krijgen. Zijn de resultaten goed, dan zal dat weer effekt hebben op jonge talenten die graag bij Sparta willen komen spelen. De jeugd krijgt, net als altijd, weer de volle aandacht. In het werken met stabiliteit mag de huidige situatie niet uit het oog worden verloren. Ik denk dat het irreëel is om van Sparte wonderen te verwachten. De eerste twee kompetitiewedstrijden onderstreep ten onze wisselvalligheid. Bij Willem II speelden we erg goed, vond ik, maar tegen FC Den Bosch klopte het van geen kant.' We zijn benieuwd met wat voor instelling Sparta naar De Meer komt. Rob Baan wil daar wel iets over zeggen: 'De laatste jaren heeft Sparta zich in De Meer nogal gewillig naar de slachtbank laten vleiden', zegt de trainer van de Rotterdammers, 'Dat wil ik vanavond voorkomen. Vorig jaar was ik als trainer van Roda JC in de openignswedstrijd van het seizoen tegen Ajax dicht bij een punt. Niet met afbraak-voetbal maar met een goede spelopvatting. Een persoonlijke fout van één van de verdedigers bracht Ajax toen de winst. Sparta zal, net als Roda toen, niet zomaar het hoofd in de schoot leggen maar ik ben natuurlijk wel afhankelijk van de kwaliteiten in de ploeg. Je kan je spelers niet aanpassen aan de taktiek maar andersom wel. negatief zal Sparta allerminst spelen maar met aanvaardbaar, realistisch voetbal gaan we in elk geval strijd leveren.' Het talent Vurens Sparta niet bij voorbaat op de knieën en dat is maar beter ook want voetbal heeft het element van spanning en strijd nodig om écht aardig te zijn. De over het algemeen vrij jonge ploeg uit Rotterdam-West heeft als spelers als Martin haar, Ronald Lengkeek, Piet Wijnberg (welkom, terug in De Meer, Piet!) en Ron van de Berg de meest ervaren lieden. Voor jeugdige onstuimigheid zorgen Doelman Ed de Goeij, verderdiger John Schuurhuizen, Jan Olde Riekerink, Andro Knel en bobvenal een nieuw ontluikend fenomeen uit de Sparta-school, Edwin Vurens. De aanvaller zorgt voor fantatie en initiatieven in de voorste lijn en is daarmee vrij gevaarlijk. Zijn vrijmoedige manier van voetballen en zijn technische kwaliteiten maken Vurens tot de gevaarlijkste Sparta-aanvaller. Of het genoeg gewicht in de schaal legt om het Ajax echt moeilijk te maken is een vraag waar we aanstonds antwoord op zullen krijgen. De geschiedenis geeft Sparta weinig kans. In de afgelopen vijf jaar kreeg Sparta in De Meer 24 doelpunten tegen, terwijl het zelf niet één keer wist te scoren! Aan het niet op volle oorlogssterkte verschijnend Ajax (de beide Zweden Petterson en Larsson spelen vanavond een interland tegen Denemarken) de taak om die traditie te kontinueren. Fidelio 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 3