De landstitels van Ajax: 1982 Goedbeschouwd zag het er hele maal niet naar uit dat Ajax in het seizoen 1981-1982 zijn het voor gaande jaar aan AZ'67 verspeel de landstitel zou terugverdienen. Het potentieel was zeker aanwe zig: jongelingen als Peter Boeve, Sören Lerby en Edo Ophof had den zich ontwikkeld tot routi niers, Wim Kieft en Frank Rij kaard hadden zich het afgelopen seizoen volop in de kijker gespeeld, en achterin was er de routine aangetrokken van Wim Jansen, de "grand old man" van Feyenoord, die bij de aartsrivaal met wat pijnlijke wrijvingen was vertrokken. Daarbij waren de veelbelovende kwaliteiten verwor ven van Jesper Olsen en popel den in de jeugd mensen als Van 't Schip, Silooy en Van Basten om bij de grote jongens aan de slag te kunnen. Toch zou tenslotte blijken dat het voor een landstitel aan de over wegend jonge ploeg nog ontbrak aan een regisseur, een man die op het veld de lijnen uitzette. Zo lang die niet gevonden was, ble ven de resultaten wisselvallig. Dat gold ook voor de meeste an dere Eredivisieploegen, en zo ontspon zich aanvankelijk een spannende strijd, mede doordat een aantal topduels al direct aan het begin van de competitie wa ren vastgesteld. Ajax-Feyenoord eindigde on beslist (1-1), PSV-AZ'67 in een overtuigende 2-4 zege van de Alkmaarder ploeg, en PSV klopte Feyenoord in de Kuip met dezelf de cijfers. Op de vierde speeldag greep het historische feit plaats, dat zowel Ajax als alle concur renten, Feyenoord, PSV en AZ, een nederlaag leden. Daarnaast lieten alle vier de pretendenten en passant menig punt vallen, maar verdeelden de misslagen dusdanig dat de groep in de ranglijst redelijk bijeen bleef. Eind oktober leek Ajax zichzelf echter op beslissende achter stand te zetten door eerst bij Sparta onderuit te gaan (5-3), vervolgens thuis tegen NAC een punt te verspelen en bij PSV met 3-0 op de broek te krijgen. Feye noord en AZ waren nog slordiger met punten geweest, en toen op de 15e speeldag Ajax bij AZ ver loor door een treffer van Jan Pe ters, en Feyenoord tegen PEC Zwolle een 4-1 voorsprong in de slotfase in een onsterfelijke 5-5 eindstand zag omgezet, leek het voor PSV een gelopen koers: de Eindhovenaren leidden met 25 punten, gevolgd door AZ (24), Ajax (20) en Feyenoord (18). Toen kreeg de competitie in een klap een andere wending, en die kwam vooral op rekening van één man: Johan Cruijff. Het en fant terrible van het vaderlandse voetbal, had na een kort tech nisch adviseurschap de wens te kennen gegeven zijn kunsten weer op het veld te willen de monstreren. Onzeker geworden door de vele kwesties-Cruijff in het verleden, belegde de Ajax- ledenraad een speciale vergade ring waarin tenslotte werd beslo ten Cruijff in de selektie toe te la ten. Dat gebeurde deels op re cettebasis: van de te verwachten extra toeloop van het publiek kreeg Cruijff de helft. De verschillen van mening leken de Ajax-eenheid heeljsven te verscheuren, en ook de pers en het publiek hinkten op twee ge dachten: was Cruijff te versleten oude glorie waarvoor menigeen hem hield, of was hij nog steeds de man die met een voetbewe ging een wedstrijd kon beslissen. Op zondag 6 december 1981 moet Cruijff in de wedstrijd Ajax- Haarlem zelf het antwoord ge ven. In een Ajax-stadion waarin nog slechts hangplaatsen be schikbaar waren en menigeen pas halverwege de wedstrijd erin slaagde de tribunes op te ko men, was de spanning voelbaar. En zichtbaar, ook bij Cruijff zelf, die voelde dat een deel van de aanwezigen wachtten op zijn eerste fout om hem genadeloos onderuit te kunnen sabelen. Tweeëntwintig minuten lang be perkte de verloren zoon zich tot risicoloze passes; toen zag hij een mogelijkheid. In een vloeien de beweging glipte hij twee Haar lemverdedigers voorbij, toen wip te hij de bal met een effectvol boogje over doelman Metgod en explodeerde De Meer. Cruijff zelf liet zich tegen zijn gewoonte in verleiden tot een luchtsprong en op de tribunes stond menige vol wassen vent met tranen in de ogen: Johan was terug. Op de dag van Cruijffs debuut gaf PSV in het laatste kwartier een 2-0 voorsprong tegen MVV weg, en zette daarmee de trend. PSV verloor vervolgens van Utrecht, en omdat Feyenoord Ajax van de winst afhield (2-2) was er nog een gat van drie pun ten met PSV en een punt met AZ, dat het voorjaar van 1982 echter al snel terugviel. Waar Ajax steeds beter op toe ren kwam, begon PSV onzeker te worden. Het duurde echter tot maart voor de Eindhovenaren uit gleden. Dat gebeurde in het ei gen stadion tegen een inmiddels ver achterop geraakt Feyenoord, met Wijnstekers als matchwin ner. Een week later legde Ajax 1982 Willem Kleft had met 32 doelpunten een be langrijk aandeel in het kampioenschap 1981- 1982. 14

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 14