AJAX-VEENDAM Zo, de zaak moet weer op de rit. Na de teleurstellende start van de kompetitie in het Limburgse heuvelland waar Fortuna Sittard Ajax van beide punten beroofde, zal Ajax vanavond tegen Veendam het publiek op ondubbelzinnige wijze moeten aantonen dat de nederlaag op een vergissing berustte. In de vertrouwde omgeving van De Meer zullen de mannen van Kurt Under dan ook zeker uit een ander vaatje gaan tappen. De nog wat wisselvallige uitslagen van de afgelopen vier weken (winst op Celtic Glasgow in Italië, nederlagen in het Amsterdam-toernooi, uitstekende resultaten tegen Penarol in Olympiakos in Griekenland en het verlies tegen Fortuna), zijn het bewijs dat de sterk vernieuwde Ajax-ploeg nog wat tijd nodig heeft om precies uit te vinden waar de eigen kracht ligt. De balans schommelt nog te veel maar met een vijftal mutaties in het elftal mag dat geenszins verbazingwekkend worden genoemd. Het zijn niet alleen de nieuwe gezichten binnen de Ajax-selektie die zich moeten aanpassen aan een ander soort voetbal, ook de spelers met een langere staat van Ajax-dienst moeten zich plooien in de andere omstandigheden die ook een andere manier van voetballen met zich meebrengt. Ondanks het toch wel pijnlijke verlies in Sittard is er geen enkele reden om het seizoen 1988-1989 met een flinke dosis scepcis en doemdenken aan te vangen. De ploeg heeft zeker mogelijkheden en het zou falikant fout zijn om verregaande konklusies te verbinden aan een nederlaag op vreemde bodem. In Griekenland bewees Ajax uitstekend te kunnen voetballen en die wetenschap zal de Ajacieden sterken in hun overtuiging dat het jaar zeker een goed Ajax-jaar kan worden. Het woord 'geduld' is de laatste weken in verband met Ajax meerdere malen gevallen. Terecht, maar dat wil allerminst zeggen dat de Amsterdammers hun publiek lang zullen laten wachten op het voetbal dat de mensen in De Meer graag zien. De Ajax-stijl zal nooit verloochend worden maar zeker in de aanvangsfase van de kompetitie zal het logische gebrek aan automatismen opgevangen moeten worden door een extra aan inzet, karakter en opofferingsgezindheid. Die elementen zullen, met de altijd aanwezige klasse, de basis vormen van een succes tegen Veendam, de Groningse promovendus die voor de tweede keer in haar bestaan voet zet op Eredivisiebodem. 'We komen met de luchttroepen' Wie de selektie van Veendam uit de spelersbus ziet stappen denkt misschien even met de Harlem Globetrotters van doen te hebben. Lengte is een gewaardeerd gegeven bij de mannen van de Lange Leegte. Liefst zeven spelers uit de selektie gaan de 1 meter 90 te boven en dat maakt de uitroep van trainer Henk Nienhuis 'we komen met de luchttroepen, verklaarbaar. 'In de lucht zijn we inderdaad sterk', vervolgt de vooral in Veendam zeer gewaardeerde trainer, 'maar konkludeer daar niet uit dat het voetballen langs de grond minder is. We hebben genoeg kwaliteit in huis om het menige tegenstander ook voetbaltechnisch knap lastig te maken. Ik heb niet de illussie dat Veendam clubs als Ajax, PSV of Feyenoord naar de kroon kan steken. Tegen ploegen van dat kaliber zullen we toch in het defensief worden gedrukt. Maar door de snelheid in onze voorhoede kunnen we ook onder die omstandigheden gevaarlijk zijn.' Henk Nienhuis heeft ontegenzeggelijk fantastisch werk geleverd in de ontgonnen veenkolonie. Als weinig anderen weet hij spelers te motiveren en ze van een soms aangeboren minderwaardigheids- komplex te ontdoen. Daardoor smeedt hij ook een groot saamhorigheidsgevoel en zelfvertrouwen. In de afgelopen jaren is er dan ook veel veranderd in Veendam en mét Veendam. 'De eerste keer dat we naar de eredivisie promoveerden ging dat bijna per ongeluk', vertelt Nienhuis. 'We wonnen de nakompetitie zonder een punt te verliezen en bevonden ons plotseling in de Eredivisie' Zo konden we de regio de Vaderlandse toppers aanbieden maar op de achtergrond sluimerde de wetenschap dat Veendam het waarschijnlijk niet langer dan een jaar kon uithouden op het hoogste plan, dat kwam uit maar we hebben ons niet uit balans laten brengen. Met een gedegen planning als basis zijn we doorgegaan, elk jaar is Veendam een stapje vooruit gegaan en de vruchten van dat beleid plukken we nu. Veendam heeft het voordeel in een streek te spelen waar men het voetbal werkelijk lief heeft, zonder dat er een vorm van vandalisme bij komt kijken. Voor dat fijne publiek willen we in de eerste plaats goed voetbal brengen, maar ook de rest van Nederland mag best zien dat Veendam lekker voetbalt.' Nienhuis duidt daarmee op het streven om ook buiten de danig vernieuwde Lange Leegte Veendam te promoten. Wedstrijdinsteliing Alle gezonde goede voornemens ten spijt kreeg Veendam afgelopen zaterdag een koude douche te verwerken. In eigen huis werd met 2-1 verloren van PEC Zwolle. De Groningers hadden zich ongetwijfeld een andere start voorgesteld. De messen zullen nu volledig gescherpt zijn om te trachten tegen Ajax te stunten. Voetbaltechnisch weten de Veendammers zich natuurlijk de minderen van Ajax maar een grote inzet kan heel wat kompenseren. Van die inzet moeten de mannen van Henk Nienhuis het in de eerste plaats hebben al is er ook wat gekristalliseerd talent te zien bij de blauw-witten. Bijvoorbeeld het grillige talent Lubbe van Dijk en de ex-FC Groningen-speler Harris Huizingh. Of Ajax daarvan moet schrikken is de vraag maar een uitmuntende wedstrijdinstelling is naast klasse en fantasie vanavond ook voor Ajax een vereiste. Zit dat allemaal goed dan zal de in Limburg opgelopen averij snel vergeten zijn. Fidelio AFC AJAX Administratie Middenweg 401 1098 AV Amsterdam Tel. 020-946515/654440 Telex 12415 UITGAVE: Frisch Drukkerijen BV Duivendrechtsekade 87-88 1096 AJ Amsterdam Tel. 020-930865 Telex 10299 TEKST Inter Football Hoger Einde Zuid 6-7 1190AB Ouderkerk a/dAmstel Tel. 02963-4441 Telex 12337 ADVERTENTIE-ADRES Target& Planning Singel 372 1016 AH Amsterdam Tel. 020-259517/240789 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 3