Sampdoria Flamengo Met meer dan normale nieuwsgierigheid zullen de bezoekers van het Am sterdam 713-toernooi op beide dagen de verrichtingen van de thuis ploeg, Ajax volgen. Niemand zal kunnen ontkennen dat er de laatste maanden weer veel gebeurt is in De Meer en de Amsterdamse voetballief hebbers zijn uiteraard zeer gespannen naar het resultaat van aankopen, trainingskampen en oefenwedstrijden. Het Amsterdam-toernooi is tradi tioneel het toneel waarop Ajax zich voor het eerst aan het eigen publiek presenteert. De berichten die zijn binnengedruppeld over de prestaties van de rood-witte macht kunnen dan eindelijk getoetst worden aan het ei gen oordeel. Op voorhand is zeker, dat Ajax met fris elan de nieuwe kom petitie, zowel nationaal als Europees, zal binnenstappen. De neuzen staan allemaal dezelfde goede kant op: die van het succes. Nieuwe aan winsten willen zich waarmaken in het beroemde Ajax-shirt, de voetballers die zich al jaren Ajacied mogen noemen staan weer op scherp om er dit seizoen het beste van te maken. Dat alles moet gaan gebeuren onder lei ding van trainer Kurt Under, een man die met een hoogtepunt, het kam pioenschap in 1982, afscheid nam en die met zijn jongens de jacht op PSV opent. Natuurlijk zal in een elftal met relatief veel nieuwe gezichten de topvorm en de eenheid nog niet optimaal zijn maar we kunnen zeker ont dekken dat Ajax goed bezig is. De ontmoetingen met internationaal hoog aangeschreven clubs als Ben- fica, Flamengo en Sampdoria wordt niet alleen door het publiek met span ning tegemoet gezien, ook binnen Ajax zelf zijn de verwachtingen hoog gespannen. Hoe manifesteert de sterke middenvelder Ron Willems, die van FC Twente, kwam zich bij zijn nieuwe club?. Krijgen we een glimp van het gepolijste talent van ex- Volendammer Wim Jonk te zien?. Hebben Jan Wouters, Arnold Mühren, Johnny van 't Schip en Aron Winter een ex tra stimulans door hun fantastische Oranje-successen?. Breekt er met jongens als Bryan Roy, Richard Witschge, Ronald de Boeren Marcel Kei zer definitief weer een nieuwe lichting typisch Ajax-talent door?. Hoe past Hans Werdekker zich aan het spel van Ajax aan? Het zijn vragen die sa mengaan met de hoge verwachting die het Nederlandse voetbalpubliek ook dankzij het "Oranje-effekt" heeft van het seizoen 1988-1989. Over twee weken barst de vaderlandse kompetitie los. Ajax zal dan nóg sterker zijn met de Zweedse aanvaller Stefan Pettersson in de gelederen maar op de beide avonden van het Amsterdam 713-toernooi zullen we ongetwij feld weer kunnen smullen van dat typische, avontuurlijke voetbal dat Ajax altijd speelt. "Et pluribusunum" staat erin het clubwapen van Benfica. Het is de Latijn se spreuk die zoveel wil zegggen als "allen voor één" en dat geeft de ziel van Portugals meest gelauwerde club uitstekend weer. Benfica is een naam die de harten van de voetballiefhebbers nog steeds sneller doet kloppen. De bijna exotische klank roept onherroepelijk herinneringen op aan namen als Eusebio, Coluna, Costa Pereira, Simoes, Augusto, Germa- no... topvoetballers uit lang vervlogen dagen die met twee Europa Cup triomfen in de vroege jaren zestig de basis legden voor de faam van de club. Sommigen onder de aanwezigen op het Amsterdam-toernooi zullen met weemoed terug denken aan die fantastische finale, hier in ditzelfde Olympisch Stadion, nu 26 jaar geleden. In een zinderende voetbalwed strijd versloeg Benfica toen die andere Zuid-Europese grootmacht, Real Madrid, met 5-3. Het was de laatste Europa Cup die Benfica wist te win nen maar dat betekent allerminst dat de club van het internationale firma ment verdween. Maar liefst vier keer verscheen het rood van Benfica na dien nog in een Europa Cupfinale maar steeds zonder succes. De laatste keer herinneren wij ons nog wel. Niet vanwege een spektakulair scorever loop als in de gememoreerde partij tegen Real Madrid maar omdat die fi nale drie maanden geleden plaatsvond tegen PSV. De wel degelijk aan wezige klasse van Benfica werd toen min of meer gesmoord in de angst voorverlies maar in het Amsterdam 713-toernooi zullen de Portugezen de gelegenheid aangrijpen om te laten zien wat zij werkelijk in hun mars heb ben. En dat is, ook gezien het aanwezige spelersmateriaal, aanzienlijk. Hoewel Benfica twee belangrijke voetballers verloor aan de konkurrentie, bijvoorbeeld aanvaller Rui Aguas die naar FC Porto vehuisde, gelooft de clubleiding dit jaar de aan Porto verloren landstitel te kunnen herwinnen. De hoop is niet alleen gericht op het viertal Brazilianen, de formidabele stopper Mozer, middenvelder Elzo en de nieuwe aankopen Valdo en Ade- mir, en op de minder gepolijste maar levensgevaarlijke Zweedse aanval ler Mats Magnusson maar ook op de aanstormende jeugd. De jeugdop leiding van Benfica heeft een faam die de vergelijking met die van Ajax kan doorstaan. Een bewijs daarvoor is dat Benfica met liefst negen jeugd spelers ijzersterk vertegenwoordigd was in het Portugese UEFA-elftal dat in de afgelopen weken deelnam aan het Jeugd EK in Tsjechoslowakije. Benfica hoort nu tot de Europese top en voor de toekomst hoeven de mannen uit Lissabon zich geen zorgen te maken. Internationaal mag de naam Sampdoria nog niet een al te grote klank heb ben, in Italië hoort het sinds enige jaren tot de toonaangevende clubs. En als het aan Paolo Mantovani, de president van Sampdoria, ligt dan zal bin nen korte tijd ook de internationale faam komen. Het afgelopen seizoen eindigde de club uit Genua op een meer dan voortreffelijke derde plaats achter de grootmachten Milan en Napoli. Die prestatie werd van extra glans voorzien door het winnen van de nationale beker. Daartoe versloeg het in de finale Torino, vorig jaar een zeer gewaardeerde gast op het Amsterdam-toernooi. Dat Mantovani kosten noch moeite spaart om zijn club naar de Europese topte brengen blijkt uit het feit dat hij alle lucratieve aanbiedingen voor zijn magnifieke spitsduo Vialli-Mancini met verve pareerde. Al een drietal ja ren azen de traditionale topclubs op de twee elkaar formidabel aanvoe lende voorhoedespelers die ook de speerpunten van het Italiaanse natio nale elftal vormen. De vele miljoenen die clubs als Milan, Inter en Roma boden voor de twee goudhaantjes bleken nooit genoeg om Mantovani overstag te laten gaan. Hij koestert zijn liefste speelgoed aan het hart en heeft daar erg veel voor over. Zijn Gianluca Vialli en Roberto Mancini de paradepaartjes in het elftal van de Joegoslaaf Vujadin Boskov, Sampdo ria heeft méér in huis. Voor de vaste bezoekers van het Amsterdam- toernooi is de Braziliaanse middenvelder Toninho Cerezo een bekend ge zicht. Vijf jaar terug stal Cerezo de show als speler van AS Roma en zijn soepele bewegingen zullen de toeschouwers ongetwijfeld weer doen watertanden. Een andere briljante voetballer op het middenveld van de Italianen is Giuseppe Dossena. Dossena is een spelmaker van het zuiver ste water. Ideeën, een twinkelende techniek, een fantastisch overzicht en een voortreffelijke trap in beide benen verenigen zich in deze elegante verschijning die 38 keer het nationale tricot droeg. Hij is de ideale man om Vialli en Mancini met zijn fantastische passes te lanceren. Of de Spaanse aankoop Victor -hij kwam van Barcelona -op het Amsterdam-toernooi al van de partij zal zijn is de vraag. Maar met in ie dere linie spelers van grote klasse hoeft het ambitieuze Sampdoria zich niet te verschuilen en hoort het tot een heuse kanshebber op de eindzege. Met het Braziliaanse Flamengo heeft toernooi-organisator Jack van Zan ten een absolute topper in huis gehaald. Al jaren lang is de regerend kam pioen van Brazilië één van de toonaangevende clubs in het Zuidameri- kaanse voetballand bij uitstek. Als bewijs daarvoor dient de imposante palmares van Flamengo, officieel "Clube de Regatas do Flamengo", door de supporters koesterend "O Mengao" genoemd. Tweeëntwintig keer werd Flamengo kampioen van de staat Rio, vijf keer werden de rood-zwarten algeheel kampioen van Brazilië en in 1981 kroonde Flamengo zich niet alleen tot kampioen van Zuid-Amerika maar won het ook de Wereldbeker voor clubteams. Brazilianen hebben het altijd voortreffelijk gedaan op het Amsterdam- toernooi en Flamengo zal daar geen uitzondering op vormen. Niet alleen is Flamengo een regelrechte topper wat betreft prestaties, het is ook een club die door de jaren heen altijd oogstrelend, aanvallend voetbal heeft gespeeld. In zekere zin dus te vergelijken met ons Ajax. Flamengo, dat in 1995 haar honderd-jarig bestaan viert, beschikt over een ijzersterke selektie en dat ondanks het vertrek van de grote ster van het afgelopen seizoen, "Renato". Hij koos voor de miljarden lires van AS Roma. Voor Flamengo was het vertrek van Renato een gevoelig maar niet onoverkomelijk verlies. In spelers als de internationals Jorginho, Leandro, Edinho, Andrade en Bebeto heeft de club voetballers van grote klasse die hun voetbalkapaciteiten paren aan een grote dosis fantasie. Maar de gro te ster van Flamengo is natuurlijk niemand minder dan Artur Nunes Coim- bra, liever gezegd Zico. De tachtigvoudige international beleefde een paar seizoenen vol tegenslag maar hoewel het er naar uitzag dat hij de schoenen aan de wilgen zou hangen zit de kans er levensgroot in dat hij op het Amsterdam-toernooi zijn fantastische techniek zal kunnen sho wen. Zico mag wat ouder zijn geworden, de pure klasse zal hij niet verloo chenen en het Amsterdamse kennerspubliek zal zijn geraffineerde hoog standjes zonder twijfel weten te waarderen.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 2