De 22 landstitels van Ajax: AJAX-Spelersselectie 1978-1979 De ploeg die in de zomer van 1978 aan het karwei begon, was in beginsel niet veel veranderd sinds de kampioensploeg van het jaar daarvoor. Arnesen, Lerby en Tahamata waren wat ervarener 1979 geworden, Ling wat effectiever, en Schrijvers was al snel een rustgevende verschijning in het Ajax-doel. Nieuwe gezichten waren er in Piet Wijnberg en Kees Zwamborn, die in de verdediging Hulshoff en Suurbier moesten doen vergeten en Ray Clarke, die van Sparta gekomen Engelsman die de plaats van de vertrokken goaltjesdief Ruud Geels innam. Een andere verandering was de trainerspositie. Tomaslav Ivic had niet tot overeenstemming kunnen komen met het Ajax-bestuur bij de contractbesprekingen, en was naar Anderlecht vertrokken. De nieuwe man, Cor Brom, had jaren eerder al bij Ajax gewerkt, als hulptrainer onder Rinus Michels, en had met name bij Vitesse voor sprekende resultaten gezorgd. Toch was er onzekerheid over de kracht van het nieuwe Ajax. De vertrokken spelers waren allen ervaren krachten geweest en hun vervangers waren wat dat betreft nog maar net aan het begin. In de verdediging raakte Pim van Dord al snel ernstig geblesseerd, een kwetsuur die hem tenslotte zijn profcarrière zou kosten. Toch ging Ajax met verve van start. Het altijd zo lastige "avondje-NAC" werd met een wervelende 7-1 over winning afgesloten, en daarmee waren al direct aardig wat van de twijfels weggenomen; Ajax kon in ieder geval nog voetballen en dat was al heel wat. Dat Feyenoord in de eindstand dat seizoen als tweede gemeld wordt, kan licht de indruk wekken dat ze de meest serieuze concurrent voor Ajax waren dat seizoen. Niets is echter minder waar. De Rotterdammers begonnen pas halverwege het seizoen lekker te draaien, maar hadden toen al teveel punten verloren om nog echt gevaarlijk te worden. De meeste tegenwerking kwam maandenlang van PSV. Waar Feyenoord van de eerste negen wedstrijden er maar drie in de winst wist om te zetten, bleef Ajax de eerste zeven wedstrijden zonder puntverlies, en PSV verloor slechts eenmaal: van Ajax, dat in eigen huis met 2-0 in de meerderheid bleef door doelpunten van Schoen aker en een strafschop van Ray Clarke, die zijn reputatie van W D Frank Arnesen 34 13 Ray Clarke 31 26 Pim van Dord 8 Hans Erkens 25 1 Jan Everse 27 Peter Jager 2 Ruud Kaiser 8 2 Ruud Krol 24 2 Freek Lamain 1 Soren Lerby 33 16 Tscheu-la Ling 32 14 Wim Meutstege 33 1 Geert Meijer 18 5 GuidoPen 3 Dick Schoenaker 30 7 Piet Schrijvers 32 Sjaak Storm 1 Simon Tahamata 32 4 Piet Wijnberg 13 Kees Zwamborn 25 NB. Tweede reserve-doelman Rob Tervoort kwam alleen in actie tijdens een wedstrijd om de KNVB-beker. doelpuntenkanon ook bij Ajax gestand deed. Ajax ging voor het eerst in de fout bij MW dat aan een snelle goal van Johan Dijkstra genoeg had om de bekende gast met lege handen naar huis te sturen. Gelukkig was Feyenood zo attent de volgende dag PSV te Ruud Krol was de captain die de Ajax-ploeg in het seizoen 1978-1979 'naar het kampioenschap leidde. 8

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 8