Opn Morten trekfi een sprintje Super Sepp 27 DEnEmRRKEn In de zo rijk getalenteerde selektie van de Deense nationale ploeg schuilt een fenomeen. We doelen op de slanke, rijzige en elegante libero die niet alleen de defensie van de Vikingen autoritair leidt, maar zich o zo graag naar voren waagt. Dat klinkt op het eerste gezicht als niets bijzonders. De meeste ploegen hebben tegenwoordig een vrije verdediger die zich zo mogelijk op werpt als extra middenvelder; als de man van wie de eerste aanvallende im pulsen uitgaan. Nee, het zijn niet speciaal die kwaliteiten die Morten Olsen (want over hem hebben we het) zo bijzonder maken. Het bijzondere zit 'm in zijn leeftijd. 38 jaar is de laatste man van FC Köln, maar hij trekt nog net zo makkelijk een sprintje. Aan niets zie je de -voor voetballers- gevorderde leef tijd aan hem af. Nog steeds is Morten Olsen de onbetwiste leider van de Deense voetbalpiraten die de internationale velden al een jaar of zeven onveilig maken. "Mijn geheim?", zegt Olsen, daarnaar gevraagd, "Ik heb geen geheim. Er is namelijk niet geheimzinnigs aan. Dat ik nu nog steeds zo fit ben en op het hoogste niveau mee kan komen, dank ik in de eerste plaats aan mijn leefwijze. Ik heb altijd helemaal voor mijn sport geleefd. Zonder dat ik als een monnik de dagen sleet, maar wel zorgde ik ervoor dat ik steeds vol doende rust kreeg en me nooit te buiten ging aan zaken die je vorm kunnen ondermijnen." In zijn jeugd was Morten Olsen een verwoed turner. Hij behaalde in zijn leef tijdsgroep zelfs eens een Deense titel. "Dat is waar", reageert Olsen, "en ik denk dat daar inderdaad de basis ligt voor mijn souplesse, al is het wel zo dat ik die souplesse op peil houd. Naast de normale trainingsarbeid doe ik veel gymnastiek". Toch een klein geheimpje ontdekt dus.. Morten Olsen werd op 14 - 08 -1949 geboren. In 1972 trok hij in het spoor van veel landgenoten naar België om zijn oude club in te ruilen voor het bescheiden Cercle Brugge. Rechtsbuiten was zijn plaats, maar bij Cercle al manifesteerde Olsen zich steeds vaker als middenvelder. In die rol verhuisde hij in 1978 naar RWD Molenbeek. "Toen ik uit Denemarken vertrok wist ik heel goed wat ik in me had", vertelt Morten,"maar het leek me voor mijn ontwikkeling beter om bij een kleine club te beginnen. De stap naar RWDM was net zo overwogen. Het was geen echte topclub, maar wel een met ambities". Op een leeftijd dat andere voetballers serieus aan stoppen denken (Platini!) maakte Morten Olsen, inmiddels libero, de stap naar een club met wereldfaam: Anderlecht. Zes jaar lang zou hij daar steunpilaar en inspirator zijn om op zijn 37e over te gaan naar FC Köln. "Opa Morten" noemen ze hem vertederd, maar sentimenten schuift de sympathieke Deen nog voor zich uit. Eerst wil hij met zijn jonge Denen nog eens een hoofdprijs in de wacht slepen. En dat zou op het aanstaande EK moeten gebeuren. Na dat EK zal Morten werkelijk een punt achter zijn schitterende karrière zetten. De deur naar de funktie van Deens bondscoach zal dan openzwaaien. Veel mensen vragen zich af hoe de toch zo vrijgevochten Denen zo goed overweg kunnen met hun Duitse bondscoach. Ergo, Sepp Piontek is in Denemarken uitgegroeid tot een nationale held terwijl Duitsers over het algemeen in Denemarken niet zo geliefd zijn. Misschien komt het wel omdat Piontek geen echte Duitser is. Hij werd namelijk op 5 maart 1940 geboren in Breslau, dat toen lag in door Polen betwist Duits gebied. Tegenwoordig heet Breslau ook Wroclaw en het valt binnen de Poolse landsgrenzen. Hoe het ook zij, Sepp (Josef) Piontek heeft de Duitse nationaliteit en als jongen begon hij te voetballen bij de kleine club Germania Leer. In 1960 viel de verdediger in de smaak van Werder Bremen en met die club won hij niet alleen de Duitse beker (1961) maar Piontek speelde zich ook in het nationale elftal in. Onder de toenmalige bondscoach Helmut Schoen debuteerde hij in 1965 in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Italië. In totaal bracht Sepp het tot vijf interlands. In 1971 noopte een zware blessure hem zijn karrière af te breken. Piontek zat niet bij de pakken neer en ging bij Werder meteen aan de slag als trainer. Vervolgens had hij Fortuna Düsseldorf, het nationale elftal van Haïti en de Hamburgse club Sankt Pauli onder zijn hoede. In de zomer van 1979 maakte Sepp Piontek de stap naar Denemarken. Als opvolger van de gemoedelijke bondscoach Nielsen liet hij een frisse maar gedisciplineerde wind waaien door de talentvolle selektie waar jonge talen ten als Lerby, Arnesen en Elkjaer boordevol ambitie zaten te wachten op een kans. Langzaam maar zeker bouwde Piontek een degelijk en vooral serieus elftal rond gevestigde namen als Henning Jensen, Alan Simonsen, Per Roentved en Steen Ziegler. Het is zonder meer de grote verdienste van Piontek dat hij de Denen bewust maakte van hun mogelijkheden en ze wist te motiveren om als een hechte eenheid op te treden. Dat ging niet altijd even makkelijk maar het bleek de moeite waard en het Deense publiek zal hem daarvoor eeuwig dankbaar blijven. Op 30 juni, vlak na het EK dus, loopt het kontrakt van Sepp Piontek af. Het is niet onmogelijk dat Piontek zijn werk bij de Deense voetbalbond voortzet maar met andere bevoegdheden. Men ziet hem graag als een supervisor terwijl de taak van bondscoach in handen zou moeten ko men van een ander "instituut", Morten Olsen. In de negen jaar dat Sepp Piontek de scepter zwaaide, voerde hij Denemarken naar een schitterende vierde plaats op het EK 1984 en naar de WK-eindronde in Mexico. Dat was de eerste keer in de Deense voetbalgeschiedenis, dat er een WK bereikt werd. En nu is Denemarken weer van de partij op het EK. Voor een groot deel is dat de verdienste van de Poolse Duitser, Sepp Piontek.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 27