Het vergeten kampioenschap Kameroen, de beste van Afrika Halve finale Europa Cup: Ajax-Olympique Marseille 23 Natuurlijk heeft u de landelijke pers uitgebreid vernomen hoe het Afrikaanse kampioenschap voor landenteams is verlopen. Niet? Klopt. Nog steeds wordt het Afrikaanse werelddeel in onze kontreien niet serieus genomen en dat, terwijl Afrika op voetbalgebied ongelooflijke ontwikkelingen doormaakt. In Frankrijk spelen zeer veel Afrikanen in de eerste twee divisies en ook in België en Spanje duiken steeds meer Afrikaanse voetballers op. Op de laatste twee wereldkampioenschappen lieten met name Algerije en Marokko zien dat de tijd van 'voetbalontwikkeling' achter de rug is. Acht landen plaatsten zich voor de eindstrijd van het door CAF, de overkoepelende bond van Afrikaanse voetbalfederaties, georganiseerde toernooi in Marokko. Die landen waren de volgende, met tussen haakjes hun bijnaam: Marokko (Leeuwen van de Atlantische oceaan), Zaire (Luipaarden), Ivoorkust (Olifanten), Algerije (de groenen), Egypte (de Farao's), Kameroen (ontembare leeuwen), Nigeria (groene adelaars) en Kenia (Harembee Stars). Grote verliezers in het toernooi waren titelverdediger Egypte, dat twee jaar geleden in eigen huis Kameroen na strafschoppen de titel greep en Marokko, het gastland dat ondanks de hooggespannen verwachtingen genoegen moest nemen met de vierde plaats. Eerste ronde In de eerste ronde waren de deelnemende landen verdeeld in twee groepen van vier landen. In groep A werd Marokko na gelijke spelen tegen Zaire en Ivoorkust en een 1 -0 overwinning op Algerije, eerste, gevolgd door Algerije. De Algerijnen eindigden met drie punten gelijk met Ivoorkust, maar het lot was Algerije gunstig gezind zodat de ploeg van Madjer doorging naar de kruisfinale. In groep B eindigde Nigeria en Kameroen met ieder vier punten als eersten en daardoor vielen Egypte en Kenia buiten de prijzen. Finale ronde Voor een plaats in de finale streden derhalve Kameroen en Marokko en Algerije en Nigeria tegen elkaar. Kameroen versloeg de 'leeuwen van de Atlantische oceaan' met 1 -0 door een goal van M'Fedè. Algerije klopte Nigeria maar om zover te komen had het wel de strafschoppen nodig. Na de officiële speeltijd stond het 1—1. Op zondag 27 maart troffen Kameroen en Nigeria elkaar in het stadion van Casablanca voor de finale, nadat een dag eerder Algerije Marokko had verslagen (weer na strafschoppen en weer na een 1—1 stand na de reguliere speeltijd). Een doelpunt van verdediger Kunde in de 55e minuut bracht Kameroen voor de tweede keer in de historie de Afrikaanse titel, ook in 1984 had Kameroen zich namelijk tot kampioen gekroond. Opmerkelijk is het dat, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Algerije, Kameroen voor zeven-elfde bestaat uit voetballers die in Kameroen zelf spelen. Een bewijs te meer dat het de goede kant opgaat met het Afrikaanse voetbal. Eén van de grote talenten van Kameroen is de aanvaller Omam- Biyik, de man die als opvolger van de nu al legendarische Roger Milla wordt gezien. Genoemde Milla nam tijdens het Afrikaanse kampioenschap afscheid als speler van de nationale ploeg maar kon door een blessure helaas de finale niet meemaken. Het door de 44-jarige Claude Le Roy getrainde elftal van Kameroen dat de Afrikaanse titel won zag er in de finale zo uit: Bell (de doelman van Olympique Marseille); Tataw, Massing, Kunde, Ntamark; Olle-Olle, B'Bouh, Makanaky, Kana-Biyik, Omam-Biyik en M'Fedè. Namen die ons vreemd in de oren klinken maar, ondanks het gebrek aan belangstelling van de westerse media zullen we ze de komende jaren steeds vaker gaan tegenkomen. Over precies tien dagen krijgt in het Olympisch Stadion, daar waar Ajax in het verleden al zoveel schitterende triomfen behaalde, de return in de halve finale van het Europa Cup toernooi voor Bekerwinnaars haar beslag. De wedstrijd, die om kwart over acht begint, staat onder leiding van de Oostduitse arbiter Siegfried Kirschen. Ajax-Olympique, de wedstrijd van de waarheid, zal ongetwijfeld een vol Olympisch Stadion trekken. Er zijn nog plaatsbewijzen voor deze topper te verkrijgen. Uw steun heeft Ajax voor het bereiken van de Europa Cupfinale, hard nodig. De toegangsprijzen zijn als volgt vastgesteld: Eretribune-Marathontribune f 60,00 Paddock-Parterre f 50,00 Eerste ring f 40,00 Tweede ring f 30,00 Staanplaatsen f 20,00 Antoine Bell, links op de foto met de Ghaneese aanvaller Pelé, i de doelman van Ajax-tegenstander Olympique Marseille. Met zijn vaderland, Kameroen, werd Bell vorige maand Afrikaans kampioen.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 23