Pleidooi voor Petri Petri Tiainen wil zich bewijzen Ruim een jaar geleden trok Ajax een groot talent aan: de jonge Finse international Petri Tiainen. De linksbenige middenvelder, die op 29 september 1966 werd geboren, speelde daarvoor bij Kuusy Lahti en presenteerde zich bij zijn eerste wedstrijd in het Ajax-shirt direkt al in volle hevigheid. Het publiek kon de fantastische balbehandeling en de fantasievolle oplossingen van Petri wel waarderen en de kenners merkten, naast zijn natuurlijke balgevoel, ook direkt zijn scherpe overzicht op. Petri Tiainen is een voetballer die als geen ander de gave bezit om zijn medespelers in stelling te brengen, de man van de eindpass. Die weet Petri vaak als bij toverslag te produceren. Daarnaast is Ajax' Fin ook nog heel doelgericht. In het linkerbeen heeft hij een lekker scherp schot, iets wat je niet zo snel zoekt achter de tengere gestalte van Tiainen. Na de eerste kennismaking met Petri Tiainen werd het wat stil rond hem. Dat had een paar oorzaken. In de eerste plaats was zijn eerste Ajax-jaar en als aklimatiejaar. De jongeman, die samen met zijn vriendin Sari naar Nederland kwam, moest de gelegenheid krijgen om te wennen aan zijn nieuwe wereld en aan het hogere voetbalritme van Ajax. Aan het begin van dit seizoen startte Petri met enorme ambitie. Ambitie die echter een beetje een knauw kreeg door het feit dat Ajax in Frank Stapleton opnieuw een buitenlander aantrok. Daarmee kwam het aantal 'voetbal-buitenlanders' op drie: genoemde Stapleton, Alastair Dick en Petri Tiainen. Aanvanklijk was er ook geen plaats voor Petri in de A-selektie weggelegd, maar naarmate het seizoen vorderde groeide zijn vorm en met uitstekende wedstrijden in Ajax-2 knokte hij zich naar een kans in het eerste elftal. Maar daar sloeg het noodlot toe. Als invaller in de thuiswedstrijd tegen AZ kreeg Petri al na tien minuten een doodschop. Zijn tegenstander was te laat met de tackle en raakte Tiainens standbeen. De knie verdraaide en hoewel hij het nog probeerde, ook omdat hij al Ajax- tweede wissel was, was verder spelen onmogelijk. Ambitie en zelfvertrouwen "Ik ben heel intensief behandeld. Eerst in Finland, waar ik na Ajax-AZ de winterstop doorbracht en later bij Ajax", vertelt Petri Tiainen. "In januari trainde ik een anderhalve week toen ik wegslipte en weer een knak in mijn knie hoorde. Ik dacht dat het ernstig was, dat ik geopereerd zou moeten worden. Maar onderzoek in het ziekenhuis wees anders uit. Weer fysiotherapie en trainen en een paar wedstrijden in het tweede maar toen kwam de wedstrijd tegen Feyenoord- 2. Ik kreeg twee schoppen van achteren tegen de knie en was weer geblesseerd. Ik was waarschijnlijk toch net even te snel begonnen. Nu train ik net zo lang totdat de blessure voor honderd procent genezen is. Dat kan nog een paar weken duren maar dan wil ik er helemaal zijn." De heldere ogen van Petri Tiainen stralen ambitie en zelfvertrouwen uit. Hij weet wat hij kan en bang voor konkurrentie is-ie niet. "De eerste maanden kende ik nog vaak heimee naar Finland", verklaart Petri.," dat is nu voorbij. Ik heb met Sari mijn eigen leven gecreëerd, we hebben wat mensen leren kennen. Dat is belangrijk, net als de taal, die ik ook steeds meer onder de knie krijg. Ik had gehoopt om me dit seizoen waar te maken, maar het kan nog Ik heb geen moment aan opgeven gedacht. Voordat ik naar Ajax kwam wist ik dat ik alleen bij een topclub wilde spelen. Om je hele leven te veranderen om bij een middelmatige club wat centen te verdienen zie ik niet zitten. Ik heb bij Ajax nog een jaarkontrakt en ik zal me bewijzen. 4

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 4