LUEEJ - ÜUITS LR HO De sterspeler: LoPhar MaPPhaas Der Kaiser is de chef Na veel wikken en wegen kozen wij Lothar Matthaus tot sterspe ler in de selektie van Franz Beckenbauer. Niet dat Matthaus geen goede voetballer zou zijn, maar het is geen prèttige speler. Altijd zeuren tegen scheidsrechters, geen mogelijkheid onbenut latend om een tegenstander een gele kaart aan te smeren en huilend bij elke overtreding die er tegen hem gemaakt wordt. Wiel Coerver noemt hem ongetwijfeld een zeikertje. Maar, hij kan wel degelijk voeballen. Hij heeft een schitterende demarrage in huis en bezit een verwoestend schot in beide be nen. De laatste jaren begint Matthaus zich steeds meer als een soort spielmacher te ontwikkelen, hoewel hij nooit een nummer 10 a la Günther Netzer zal worden. Hoewel Matthaus een typische Duitser is, is het geen 'winner'. Hij speelde, tot nu toe, mee in drie belangrijke finales, maar verloor ze allen; in 1980 met Borussia Mönchengladbach de UEFA-Cup fi nale tegen Eintracht Frankfurt, 3-2 en 0-1; de eindstrijd van het maart 1961 geboren, weegt 71 kilo en is 1.74 meter lang. Hij startte zijn voetbalcarrière in zijn geboorteplaats Her- zogenaurach. Van 1979 tot 1984 speelde hij bij Borussia Mönchengladbach en vanaf de zomer van 1984 bij Bayern München. Met Bayern werd hij in 1985,1986 en 1987 landskampioen en won hij in 1986 de DFB-Pokal. Lothar Matthaus debuteerde al in 1980 in de Duitse nationale ploeg, net 19 jaar oud, en speelde rond de zestig in terlands. Hij is vaste keus in de 'Nationalmannschaft' en werd tijdens de Zujdamerika-trip in december 1987, bij af wezigheid van Klaus Allofs, door Beckenbauer tot aanvoerder gebombardeerd. Hetgeen aan mag geven hoeveel vertrouwen 'Der Kaiser' in hem stelt. Overigens ziet het er naar uit dat Lothar voor de Heimat verloren zal gaan. Het Italiaanse Inter is de voornaamste gegadigde om de middenvelder als paradepaardje voor het nieuwe voetbalsei zoen aan de fans te presenteren. 27 WK'86 in Mexico tegen Argentinië, 3-2; en het slotduel van het Lothar Matthaus.... volgend seizoen in het inter-shia? Europa Cup toernooi voor landskampioenen in 1987 tegen FC Porto, wie zal het ooit vergeten, 2-1Lothar Matthaus werd op 21 'Der Kaiser' behoeft nauwelijks enige introduktie. Als voetballer won hij bijna alles wat er te winnen is. Met de club waar hij groot werd én die hij groot maakte, Bayern München, won hij driemaal de Europa Cup der landskampioenen en eenmaal die voor de Bekerwin naars. In 1976 won hij met Bayern de Wereldbeker voor clubteams. Met het Duitse natio nale elftal werd hij Europees Kampioen, in 1972, en Wereld Kampioen, in 1974. Franz Beckenbauer werd in 1972 en in 1976 uitgeroepen tot Europees voetballer van het jaar. In 1974 en 1975 was er een tweede plaats voor hem weggelegd bij deze verkiezing en in 1966, tien jaar voor zijn tweede gouden schoen, werd hij achter Bobby Charlton en Euse- bio derde. Na het voor de Duitsers teleurstellend verlopen EK '84 nam Beckenbauer 'Die National mannschaft' over van Jupp Derwall. 'Der Franz' had in zijn column in de Bild-Zeitung on gezouten kritiek geleverd op het door Derwall gevoerde beleid en in het bijzonder op de speelwijze van het elftal. Hij bood zichzelf min of meer aan om het zaakje over te nemen en hoewel hij niet over de vereiste diploma's beschikte werd hij kort na het EK '84 tot Bun- destrainer benoemd. Beckenbauer heeft sinds zijn aanstelling gezegd dat het de Duitsers ontbreekt aan een speler die het spel kan maken. Er is slechts één man die voor de centrale positie op het middenveld in aaimerking kwam en komt: Bernd Schuster. Het enfant terrible van het Duitse voetbal heeft zichzelf echter door zijn eigenzinnige optreden en starre houding buiten de selektie geplaatst. Voorlopig heeft Beckenbauer Olaf Thon als 'Spielmache? gehandhaaft, maar deze heeft nog niet zijn stempel kunnen drukken op een elftal dat het moet hebben van typische Duitse Kwaliteiten: kracht en, negentig minuten, inzet. Becken bauer loodste Duitsland naar een tweede plaats op het WK '86 in Mexico, maar dit ge beurde zeker niet met aantrekkelijk voetbal. Hij stond zelf bekend als een zeer elegante speler die alles op techniek deed, maar laat zijn elftal puur resultaat-voetbal spelen.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 27