Ajax - FC Utrecht Ajax begint vanavond aan de laatste klus voor de belangrijke Europa Cupwedstrijd, aanstaande dinsdagavond in Bern, tegen Young Boys. En een lastige klus. FC Utrecht bekleedt weliswaar een voor haar doen matige middenmootpositie, tegen de Nederlandse top, dus Ajax en PSV, weten de mannen van Han Berger altijd iets extra's te geven. Dat komt Ajax niet al te goed uit. Ajax heeft de strijd om de tweede plaats nog niet definitief in zijn voordeel beslist en zal zich, zeker in thuiswedstrijden, geen puntverlies meer kunnen veroorloven. Daarmee zijn wel alle ingrediënten voor een échte wedstrijd aanwezig. FC Utrecht zoekt aansluiting bij de subtop, om zich op die manier alsnog voor de na-kompetitie te plaatsen, en Ajax probeert juist afstand te nemen van diezelfde subtop, om zich zodoende direkt van Europees voetbal te verzekeren. Jacht op nakompetitie Vorig jaar likte Utrecht de vingers af bij de happening die "nakompetitie" heet. Een enerverende strijd met het Limburgse Roda JC als voornaamste opponent, beslechtte FC Utrecht in haar voordeel. De Galgenwaard barstte bijna uit de voegen tijdens en vooral na de beslissende wedstrijd tegen Roda. De overwinning deed FC Utrecht in een nieuw Europees avontuur belanden en daarin deden de mannetjesputters van Han Berger het zeer goed. In de eerste ronde werd zonder al te veel moeite het Oostenrijkse Linzer ASK gewipt. De tweede ronde leverde een gerenommeerde tegenstander op: Verona, de stille kracht uit Italië. De twee duels met de Italianen zullen wellicht worden bijgeschreven als de beste wedstrijden van FC Utrecht, dit seizoen. Opgepept door de Europa Cup-atmosferen bracht FC Utrecht Verona aan de rand van de afgrond. De, uiteindelijk verloren, dubbelslag maakte duidelijk waartoe een tot op de tanden gewapend en uiterst gemotiveerd FC Utrecht in staat is. Dat die prestatie geen wekelijkse kost is komt waarschijnlijk door het semi- professionalisme dat FC Utrecht bedrijft. De boog kan voor de rood witte part-timers niet elke week gespannen zijn. De enorme wilskracht en inzet die de wat mindere techniek moet kompenseren kan niet ieder weekend worden opgebracht. In de jacht op de volgende nakompetitie zullen die genoemde extra's juist tegen Ajax wél opgebracht worden. De duels tegen Ajax geven de Utrechtenaren juist dat "Europese" gevoel en hoewel er in De Meer nimmer van Ajax werd gewonnen zal FC Utrecht zeker te duchten zijn. Twee weken geleden vond FC Utrecht het goede evenwicht tussen het passende oppurtunisme en behoedzaamheid tegen het "monster van de eredivisie", PSV. Een fraai gelijkspel was de beloning, al moet gezegd dat PSV weinig geïnspireerd te werk ging. Dat goede resultaat heeft natuurlijk een positieve invloed gehad op de luim van onze Utrechtse gasten die niets liever willen dan voor een primeur zorgen: Ajax een punt afpakken in De Meer. Dat zal dan moeten gebeuren met - waarschijnlijk- het volgende elftal: In het doel de reaktiesnelle en vooral bij toppers uitstekend keepende Jan - Willem van Ede. Tegen PSV werd Jan-Willem uitgeroepen tot de beste speler van de wedstrijd maar een andere verdediger maakte minstens evenveel aanspraak op die titel. We hebben het over Ton Pattinama. De vroegere krachtbron van het middenveld speelt als vrije verdediger en doet dat met rust, verantwoorde lijkheidsgevoel en klasse. Hij kan zijn medespelers op hun plaats zetten (houden) en zorgt regelmatig voor uitstekende oplossingen. Als rechterverdediger is de scherpe, snelle Herman Verrips een bekend Utrechts gezicht. Herman hoort tot de betere verdedigers in Nederland en is bovendien op meerdere plaatsen in de defensie te posteren. Voorstopper is de ex-aanvaller Henk Fraser. Zijn onstuimigheid en mindere routine als verdediger brengen hem wat te vaak in kontakt met gele kaarten, maar daar tegenover staat dat hij aanvallend goed uit de voeten kan. Gaat Fraser naar voren dan is het meestal Gerrit Plomp die zijn positie overneemt. Linksachter Erik van der Meer hoort tot de jonge talenten van Nederland. Niet voor niets maakt hij deel uit van Jong Oranje. Het Utrechtse midden veld was aan nogal wat mutaties onderhevig. Centraal staat Gerrit Plomp, een geraffineerde speler die alleen wat meer pure snelheid van handelen zou moeten hebben. Kevin Young werkt zich naar Brits model uit de voegen en op rechts probeert Rob Alflen het hem toegedachte talent waar te maken. Mogelijk dat het middenveld ook een prooi wordt voor Ton de Kruyk. De ras-FC Utrechter speelt zijn laatste seizoen en kampte erg lang met blessures. Tegen PSV startte De Kruyk als voorstopper maar een nieuwe kwetsuur noopte hem de strijd voortijdig te staken. Ajax kan rekenen op een twee-mans voorhoede van FC Utrecht. De meest te vrezen man is John van Loen die niet alleen voor veel onrust zorgt in de voorste linie maar absoluut niet te beroerd is om ander vuil werk op te knappen. Die werklust heeft ook haar nadelen. Op de cruciale momenten mist John van Loen soms de scherpte en doel treffendheid die hem vroeger als specifieke spits zo kenmerkte. Van Loen wordt in de voorhoede gesteund door de razendsnelle Johan de Koek, een speler die van FC Groningen werd overgenomen en vanaf de linkerflank opereert. Op de reservebank ruimt coach Han Berger plaats in voor zijn assistent Willem van Hanegem en de wisselspelers Gert Kruys, vleugelspits Ulli Crüden, misschien weer de lang geblesseerde Edwin de Kruyff en linkermiddenvelder Gijs Steinmann, een voetballer die bij afwezigheid van De Kruyk wellicht in de Utrechtse basiself zal staan. Hoofdrol Terwijl Ajax zich sterk maakt om de nakompetitie te ontlopen en zich direkt te plaatsen voor in ieder geval UEFA-Cup-voetbal speelt FC Utrecht vanavond alles uit de kast om die nakompetitie dichterbij te zien komen. Die uitgangspunten geven extra cachet aan de ontmoeting tussen Ajax en FC Utrecht. Een duel waar, naast de spanning en schoonheid van het spel, hopelijk ook een positieve hoofdrol is weggelegd voor het publiek. Fidelio 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 3