AJAX-PSV w 3 Ajax-PSV, het duel der Giganten dat vanmiddag zijn beslag krijgt binnen de muren van het Ajax-stadion brengt misschien niet die siddering door het voetbal volk als mogelijk zou zijn geweest, maar het is op zeker het eerste hoogtepunt in het jaar 1988. De ontstane afstand die er bestaat tussen beide voetbalgrootmachten ontneemt de wedstrijd misschien iets van de direkte spanning maar de faktor 'prestige' maakt veel, zo niet alles goed. Gevoelens van revanche spelen een grote rol bij alles wat Ajax is. Gevoelens van revanche ten opzichte van het met oud-Ajacieden gelardeerde PSV dat in de eerste direkte konfrontatie van dit jaar de volle winst greep. Het allerminst konstante optreden van het Ajax van voorde winterstopen desoepeletred waarmee PSV zijn tegenstanders week in-week uit verpletterde zorgden voor een brede kloof tussen de nummers één en twee van de kompetitie. Een té brede kloof die er in feite voor zorgt dat, bij gebrek aan werkelijke weerstand, PSV al een stevige optie heeft op een derde achtereenvolgende titel. De apathische manier waarop bijvoorbeeld FC Den Haag zich vorige zondag naar de slachtbank liet voeren is tekenend voor de instelling van de meeste 'underdogs'. Monsterscores zijn voor het publiek misschien af en toe aardig maar de topclubs zullen zelf ook meer gebaat zijn met een grimmiger tegenstand. Voetbal is pas écht leuk wanneer het element 'strijd' een voorname rol speelt. Kleur voor de konfrontatie Over de strijd hoeven we ons vanmiddag in elk geval geen zorgen te maken. De klasse die beide elftallen herbergen en het eergevoel bij de voetballers garandeert een fantastische happening. Zowel Ajax als PSV toonden het afgelopen weekend aan klaar te zijn voor de konfrontatie. Ajax had niet al te veel moeite met het zwakke maar opportunistische DS '79 en PSV verpulverde in eigen omgeving FC Den Haag. Naast de blijdschap om de overwinning was er in het Amsterdamse kamp ook wat zorgelijkheid te bespeuren. Dat gold vooral de blessure die Stanley Menzo tot opgave dwong. Gelukkig bezit Ajax in Lloyd Doesburg een uiterst betrouwbare vervanger, een doelman die naast zijn specifieke kwaliteiten ook voldoende ervaring heeft en niet bang is in woord en gebaar leiding te geven aan zijn verdedigers. Een lichtpunt in Dordrecht was de rentree van Ronald Spelbos. Toch nog sneller dan verwacht knokte Spellie zich naar herstel. In november hing er nog dreigend zwerk boven zijn loopbaan. Een zware kwetsuur, opgelopen tegen PEC Zwolle, leek de rots geveld te hebben. Karakter en doorzettingsvermogen leverden Spelbos het gewenste resultaat en hij is in ieder geval vanmiddag inzetbaar. In het Ajax-kamp wordt hettoptreffen met veel vertrouwen tegemoet gezien en bij de tegenstander is dat niet anders. Bracht het gelijkspel, vlak na de winterpauze tegen FC Twente, even een vleugje hoop bij de konkurrentie, het bracht PSV het besef dat er minstens even fel en gedreven gespeeld en getraind moest worden als voorheen. De monsterscore tegen FC Den Haag bewees dat PSV nog graag voor ongenaakbaar door wil gaan. Toch zitten ereen paar weke plekken in het Eindhovense bastion. Dooreen blessure moet Jan Heintze, de pittige linksachter, al een tijdje verstek laten gaan. Zijn positie is er juist één die bij PSV nietzo makkelijk op te vullen is. Natuurlijk kan Sören Lerby van achteren uit voetballen maar dan wordt zijn inbreng en leiding op het middenveld ondermijnd. Tegen FC Den Haag had de 19-jarige Esward Linkens nietzo erg veel problemen met de linksachterplaats maartegen Ajax zal hij toch goed in de rug gedekt moeten worden. Buitenshuis speelt PSV toch al met een extra slot op de grendel en in dit duel zal het niet anderszijn. Ronald Koeman dus minder dan gewoonlijk vóór zijn verdediging. Een verdediging die verder bestaat uit Erik Gerets, de super-prof Ivan Nielsen, genoemde Linskens en natuurlijk doelwachter Hans van Breukelen. Op het middenveld kromt Sören Lerby, voor het eerst sinds zijn vertrek bij Ajax terug in De Meer, de rug en legt Berry van Aerle de nodige kilometers af. Afgelopen zondag was er voor het eerst een plaats weggelegd voor Anton Jansen. De van Fortuna Sittard overgenomen linkermiddenvelder is net hersteld van een hardnekkige blessure maar kon tegen de makke Hagenaars soepel meedraaien in de PSV-molen. Frans Jansen is aanvallend ingesteld maar nog offensiever speelf Gerald Vanenburg. 'Geraldinho' verkeert in een supervorm en lijkt het juiste evenwicht gevonden te hebben tussen rentabiliteit en voetbalschoonheid. Zijn arabesken aan de rechterkant blijven voor de ware voetballiefhebbers een genot. Nog een oude Ajax-bekende loopt in de spits rond: Willem Kieft. Vlakbij zijn 'roots' in de Celebesstraat leidt hij inmiddels door de wol geverfde Kieft de aanval van PSV. Een spierblessure dwong hem zeven dagen geleden na een half uur tot opgave maar niemand twijfelt er aan dat hij erzodirekt bij is. PSV's tweede werkelijke aanvaller is Hans Gillhaus. De niet al te grote maar bijvoorbeeld uitstekend koppende Gillhaus zette zijn bij FC Den Bosch begonnen scoringsdrift normaal voort bij PSV. De kersverse international trof dertien keer doel. Internationaal karakter Sentimenten en belangen vermengen zich in het supertreffen tussen Ajax en PSV. Het wordt een partij voetbal met een Europees tintje want beide clubs bruisen van ambitie om ook in de verschillende Europese toernooien toe te slaan. Het internationale cachet krijgt nog meer gestalte wanneer we de diverse nationaliteiten bekijken die in de twee selekties vertegenwoordigd zijn. PSV heeft niet alleen vier Denen op de loonlijst staant (Heintze, Arnesen, Lerby en Nielsen) maar ook nogeenNoor(Thoresen)eneen Belg (Gerets). Ajax heeft in de Zweed Peter Larsson, de Schot Alastair Dick, de Ier Frank Stapleton en de Fin Petri Tiainen zijn buitenlanders. Een internationale topper derhalve in een ongetwijfeld uitpuilende De Meer. En één vraag zal iedereen bezighouden: gaat Ajax vanmiddag PSV de eerste seizoennederlaag toebrengen? Fidelio EK-VOORBESCHOUWING In dit officieel Programma vindt u het tweede deel in de serie over het Europees Kampioenschap. In deze aflevering zal Spanje onder de loupe genomen worden. Naast informatie over de Spaanse selektieen de trainer kunt u onder meer kennis maken met één van de sterspelers van de ploeg van trainer Munoz: José Miguel Gonzalez Martin del Cam po, beter bekend onder de naam Michel.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 3