De 22 landstitels van Ajax: Het kampioenschap dat Ajax op 26 mei 1968 op de erelijst kon bijschrijven, betekende voor de Amsterdammers de voltooiing van de hattrick, en dat is in Nederland een hoogst uitzonderlijke situatie. 1968 Immers, we moeten terug tot de jaren dat de twintigste eeuw nog pril was om voor het laatst een club te vinden die drie maal op rij nationaal kampioen werd: Sparta presteerde dat tussen 1910 en 1913 en, baas boven baas, het Haags (of moeten we zeggen Haagsche) HVV haalde tussen 1899 en 1903 viermaal achtereen de landstitel binnen. Cijfers die internationaal overigens weinig voorstellen: het Europese record wordt gedeeld tussen het Bulgaarse CDNA (tegenwoordig Sredets) en het Hongaarse MTK, die beide negen maal achtereen nationaal kampioen werden, maar dat terzijde. Wie de eindstand van de kompetitie 1967-1968 beziet, ziet slechts de drie punten voorsprong die Ajax van de belangrijkste concurrent, als altijd Feyenoord, scheidden. Het vertelt echter niets over de meest kenmerkende eigenschap van het seizoen. Het merkwaardige was namelijk dat het er lange tijd allerminst naar uitzag dat Ajax een serieuze gooi naar de landstitel zou kunnen doen. Daarvoor waren er de Europa Cup-zorgen die voor een topteam-in-opbouw traditiegetrouw puntverlies in de kompetitie tengevolge heeft, en bleek Feyenoord aanzienlijk slagvaardiger. In het nieuwe jaar, toen Ajax inmiddels in Europa was uitgeschakeld en Feyenoord met een inzinking te kampen kreeg, begon een enerverende achtervolgingsrace die tenslotte in Amsterdams voordeel werd beslist. Aan het begin van het seizoen hing de kompetitie er eigenlijk maar een beetje bij: iedereen in Amsterdam was, indachtig de fraaie prestaties in de Europa van een seizoen eerder, al met de gedachten bij de komende tweestrijd tussen de plaatselijke favoriet en Real Madrid, de superploeg van enkele jaren tevoren, met name als Pirri, Amancio en Gento. Enigszins plichtsgetrouw wonnen zowel Ajax als Feyenoord de eerste drie wedstrijden met ruim verschil, waarna al meteen de titanenstrijd tussen de twee clubs onderling op het programma stond. Geels Zoals zo vaak in die tijd zou één moment de beslissing brengen. Vijf minuten na de rust was het een 19-jarige talent dat de enige trefffer van de wedstrijd maakte. Zij naam was Ruud Geels en hij was een seizoen eerder door Feyenoord voor een appel en een ei bij Telstar weggekocht. Geels scoorde zich drie jaar lang te pletter, maar verloor de strijd om de vaste spitspositie bij de Rotterdammers tenslotte van Ove Kindvall, speelde nadien bij Go Ahead en Brugge en scoorde ook daar aan de lopende band. Dat deed hij des te meer bij Ajax, dat hem in 1974 kocht en hem vier jaar achtereen nationaal topscorer zag worden. De thuiswedstrijd tegen Real werd een lichte teleurstelling. Een openingsgoal van Cruijff was een kwartiertje later beantwoord door Pirri, en daar bleef het bij. In de return zette Gento Real op winst, maar kopte Henk Groot de stand opnieuw gelijk, daarmee het sein gevend tot een bloedstollend verlenging, waarin Cruijff een droomkans voor open doel miste en tenslotte Veloso met een kanonschot van ver buiten de, zestien meter de beslissende goal achter Bals joeg. Uitschakeling dus, maar een uiterst eervolle die Ajax veel goodwill bezorgde in Europa. Deuken Aan het thuisfront waren inmiddels weinig problemen voor de twee koplopers, die onverdroten doorgingen de ene tegenstander na de andere met de grond gelijk te maken. Na de tiende speeldag had Feyenoord nog geen punt hoeven inleveren en Ajax, met nog een inhaalwedstrijd tegoed, alleen bij Feyenoord averij opgelopen. De eerste deuken kwamen op 22 oktober, toen GVAV Feyenoord in de Kuip op 0-0 hield. Ajax, dat Xerxes/DHC, de doodgeboren fusieclub, met 5-0 klopte, profiteerde, maar verzuimde dat een week later opnieuw te doen toen Feyenoord bij Volendam een punt liet liggen (1-1), maar Ajax op spangen door Nol Heijerman van twee punten werd beroofd. Daarmee was het gat plotseling weer op vier punten gekomen. Ajax leefde zich tegen NEC optimaal uit (9-1) en won ook de lastige inhaalwedstrijd tegen FC Twente, maar een afgelast duel van Feyenoord vertekende de gelijke stand in punten aan de top. Thuis bleef Ajax ongenaakbaar, maar in de uitwedstrijden was de ploeg kwetsbaar. Bij GVAV liet Ajax een punt achter. Bij NAC werd nipt gewonnen, maar bij ADO, op het Zuiderpark, was een treffer, van Harrie Heijnen, Ajax fataal. De achterstand van drie punten bleek niettemin niet onoverkomenlijk, toen Ajax het taaie Go Ahead kort voor Kerst met 1 -0 pakte en Feyenoord in eigen Kuip sensationeel tegen Xerxes/DHC (met spelers als Van Hanegem en doelman Eddie Treytel) met lege handen achter bleef: 0-1, en vervolgens op Spangen ook niet schadevrij vertrok: 1-1. Omdat Feyenoord op Tweede Kerstdag de inhaalwedstrijd tegen DWS wel winnend afsloot, begon Ajax het jaar 1968 toch met een achterstand van twee punten. Al snel werd dat meer, want al meteen werd bij DOS een punt ingeleverd, zodat de strijd in het Olympisch Stadion tegen Feyenoord met drie punten in de min begon. Op die 21e januari werd de kortste Ajax-Feyenoord uit de geschiedenis afgewerkt. In een dichte mist scoorde eerst Paja Samardzic en vervolgens Sjaak Swart, maar zelfs de aanwezigen hadden dat alleen maar van horen zeggen. Na 29 minuten de ogen vergeefs gepijnigd te hebben, vond scheidsrechter Dorpmans het welletjes en werd het gebeuren uit de boeken geschrapt. Het keerpunt kwam op 10 maart 1968, toen Ajax-Feyenoord werd overgespeeld en in een gelijk opgaande strijd Ajax de gelukkige was door een rommelgoal van invaller Ruud Suurendonk, die wel eens vaker als pinchhitter succesvol was. Het grijpen van de laatste kans gaf Ajax vleugels en maakte Feyenoord plotseling nerveus. Een derde misser van Feyenoord betekende een achterstand, opgelopen door een 0-0 bij GVAV. Dat ene punt zou tenslotte fataal blijken. Feyenoord noch Ajax maakten meereen misstap, zodat op de slotdag Ajax tegen ADO de kans had om opnieuw de Nederlandse titel in de kast te bergen. Curieus detail daarbij was dat een week later opnieuw Ajax-ADO op het programma stond, ditmaal als finale van de KNVB-beker. Dat bracht met 8

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 8