AJAX-SPARTA De turbulente ontwikkelingen van de afgelopen maanden in De Meer die heel Nederland in hun ban hielden zijn voor de selektie, de jongens die het moeten doen, niet van negatieve invloed geweest. Dat kan de konklusie zijn na de twee wedstrijden die Ajax na de winterstop achter de rug heeft. De nederlaag tegen het uiterst geroutineerde FC Porto was gegeven de omstandigheden en het uitgangspunt 'jammer' maar niet meer dan dat. Belangrijker was dat het Ajax-elftal een goede, gedegen indruk achterliet. Vierdagen later, iets minder zuidelijk, in Kerkrade, zette het hoopvolle beeld zich voort. Tegen Roda JC, in het verleden altijd een te vrezen opponent in Limburg, werd een regelmatige 3-0 overwinning behaald. Stralende gezichten derhalve en ook omdat konkurrent PSV dus niet helemaal onkwetsbaar blijkt te zijn gaat Ajax vol goede moed de tweede kompetitiehelft in. Een kompetitiehelft die wordt beheerst door het Europese voetbalavontuur én het aanstaande Europees Kampioenschap voor landenteams. Dat wil echter niet zeggen dat de kompetitie er als een vijfde wiel van de wagen bijhangt. Zeker niet. Het is misschien niet aannemelijk dat PSV de riante voorsprong uit handen zal geven maar mochten de Eindhovenaren in de komende weken nog een paar keer voor de bijl gaan dan komt de bijna spreekwoordelijke Eindhovense nervositeit weer om de hoek kijken. En... de wonderen zijn de wereld nog niet uit. Dat Ajax scherp moet blijven in de kompetitie is niet alleen omdat het dat verplicht is tegenover de supporters. De intensiteit waarmee de kompetitiewedstrijden worden gespeeld zal terug te zien zijn in het Europa Cupvoetbal. De Ajacieden zijn daar terdege van doordrongen en algemeen heerst de wens om de averij, opgelopen in de maanden voor de winterstop, naar behoren te herstellen. Honderdjarig Sparta De eerste Meer-bezoeker in 1988 is een club die honderd jaar geleden werd opgericht: Sparta. In hun jubileumjaar zouden de Rotterdammers natuurlijk niets liever willen dan een groots resultaat boeken om de feestvreugde te vergroten. Jammer voor de roemruchte Spartanen maardatziter niet echt in. Het Spangense gezelschap moet roeien met de riemen die het heeft en dat komt er op neer dat er geen plaats is voor spektakulaire aankopen en dat de talenten uit de goudomrande opleiding vaak al snel naar elders moeten worden verkocht om de begroting in evenwicht te houden. Ondanks de jaarlijkse mutaties weet Sparta toch ieder seizoen weer een plaats in de hogere Eredivisieregionen te bereiken. Op zich is dat al een prestatie van formaat. Op dit moment bezet Sparta de zevende plaats in de rangschikking en dat is konform het niveau van de club. Af en toe willen de Kasteelheren natuurlijk wel eens uit hun slof schieten. In de aanvangsfase van het seizoen werd Ajax het slachtoffer van een dergelijke bevlieging. In Rotterdam-West won Sparta met 2-0, dankzij de eigen voorbeeldige instelling maartoch ook omdat het regerende Ajax verzuimde de kansen te benutten. Die triomf was een hoogtepunt maar toevallig kende Sparta tegen Ajax ook een minder prettige ervaring. Dat was tegen Ajax 2 in de eerste ronde om de KNVB-Beker. In De Meersloeg het schaduw-elftal van Ajax hartveroverend toe om Sparta met een 2-1 nederlaag terug te sturen naar hun Maasstad. Deze zaken geven natuurlijk een extra cachet aan het duel dat zich vanmiddag in De Meer ontvouwen. Daarbij zullen de blikken van de Ajacieden ook hoopvol gericht zijn op het scorebord dat ons op de hoogte houdt van de ontwikkelingen in het Utrechtse Galgenwaard-Stadion. Daar speelt FC Utrecht tegen PSV... Troika Maar laten we ons niet verliezen in hoopvolle dromen en ons richten op het spektakel in eigen omgeving. De 'troika' Hulshoff-Haarms-Kohn startte in Kerkrade met dezelfde elf voetballers die ook in Porto acte de présence gaven. Dus met Danny Hesp, de jonge verdediger die in Ajax' laatste thuiswedstrijd, tegen AZ, debuteerde. En ook met Peter Larsson, de Zweedse zekering die in Portugal licht geblesseerd raakte. Het is waarschijnlijk dat het leidinggevende Ajax-trio wederom een beroep zal doen op de Roda-bedwingers maar het is onmogelijk om voor de derde achtereenvolgende keer in diezelfde formatie te starten. Aanvoerder Johnny van 't Schip incasseerde afgelopen zondag namelijk zijn derde gele kaart en blijft dus mokkend aan de kant. De Sparta-brigade van vorig weekend zag er zo uit: in het doel de lange en getalenteerde Ed de Goeij, ook keeper van het nationale elftal onder 21 jaar. In de defensie staan van links naar rechts John Schuurhuizen, Piet Wijnberg, Piet de Kanten Andro Knel. Het middenveld gaat uit van het viertal Ronald Lengkeek, Ron van de Berg, Eddie Ridderhof en Jan Olde Riekerink. De onlangs weer in de hoofdmacht teruggekeerde Robin Schmidt viel vorige week hetzelfde lot ten deel als Van 't Schip en komt dus als toeschouwer mee naar Amsterdam. In de Sparta-voorhoede maakt de Brit Greg Campbell voor het eerst kennis met het Ajax-Stadion. Samen met het spichtige talent Juul Ellerman moet hij voor de offensieve kracht zorgen. Of Ajax zich in de war zal laten brengen door de in speciale jubileumshirts gestoken Spartanen lijkt onwaarschijnlijk. De ware Ajax- kracht zal zich niet onbetuigd laten en er zal in deze tweede helft van het voetbaljaar nog genoeg Ajax-moois te zien zijn. Fidelio EK-VOORBESCHOUWING Vanaf heden zal er in het Offi cieel Programma aandacht worden besteed aan het aan staande Europese Kam pioenschap in West Duit sland dat van 10 juni tot en met 25 juni haar beslag krijgt. In een exclusieve serie zullen alle deelnemende landen onder de loupe worden genomen. Vandaag zal de aandacht gericht zijn op IERLAND, één van de tegenstanders van Oranje in West Duitsland.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 3