SPARTA 1888-1988 Centenary voor Sparta: feest in Rotterdam y 21 Cafetaria 'KRUISLAAN' 1988 is voor alles wat Sparta is een fantastisch feestjaar. Volkomen terecht want de club van Spangen viert dit jaar haar HONDERSTE verjaardag, een geweldige mijlpaal natuurlijk en vanzelfsprekend zal Sparta dat jubileum niet ongemerkt voorbij laten gaan. De oudste club uit de Eredivisie heeft tal van aktiviteiten op stapel staan om het heuglijke feit luister bij te zetten. Voor de speciale gelegenheid is er een apart jubileum-shirt ontworpen, terwijl er op het Sparta-shirt een speciaal 'Centenary'-logo prijkt. De RV en AV Sparta werd op 1 april 1988 opgericht en daarmee is het de dertiende oudste club van Nederland. De alleroudste is, voor de goede orde, het Deventer UD, een 'club die de toevoeging 'Koninklijke' mag dragen. Sparta onderscheidt zich van de andere old-timers door het feit dat het de enige is die nog steeds topvoetbal speelt. Sparta dat nooit de clubkleuren verloochende en speelt op het Kasteel, heeft van oudsher open gestaan voor Engelse invloeden en tegenwoordig, met Barry Hughes als hoofd van de technische staf is in elk geval het Britse aspekt nog steeds bewaard gebleven in die traditie. Sparta kent niet alleen een lange maar zeker ook roemruchte historie. Het eerste landskampioenschap behaalden de Rotterdammers in 1909, dus 21 jaar na de oprichting en dat eerste landskampioenschap luidde een ware Spartaanse periode in het Nederlands voetbal in. De titel werd namelijk in 1911,1912,1913 en 1915 geprolongeerd. Het waren de jaren van Bok de Korver, de legendarische midhalf die liefst 21 jaar voor Sparta uitkwam en daardoor tot een symbool van de club werd. Andere grote namen uit die tijd waren Cas Ruffelse, Ok Formenoy, Jaap Weber en Henk Steeman. Hoewel Sparta vanaf 1983 nimmer degradatie meemaakte duurde het na de behaalde landstitel in 1915 tot 1959 eer de rood-witten zich weer kampioen mochten noemen. Het is tot op heden het enige landskampioenschap dat Sparta in het betaalde voetbal behaalde. De KNVB-Beker werd drie keer een prooi van Sparta: in 1958, 1962 en 1966, terwijl Sparta in 1971 wel de finale haalde maar die na een beslissingswedstrijd verloor. Van Ajax. Het Kasteel en Spartazijn één begrip. Het Sparta-stadion, 'Kasteel' genoemd vanwege de architectuur, werd in 1916 betrokken. In 1928 kende het een uitbreiding van de kapaciteit naar 25.000 plaatsen en in 1963 ging die kapaciteit dankzij de bouw van de hoge Schietribune zelfs naar 31.000. Overigens werd de allereerste interland van het Oranje-elftal óók op het Sparta-terrein gespeeld. Dat was in 1905 tegen België en die wedstrijd vond plaats op het terrein heeft de Sparta-leiding een grote naam in Nederland. In de huidige Eredivisie spelen tal van voetballers die hun karrière begonnen bij Sparta. Steeds weer en helaas steeds meer moet Sparta de opgeleide voetballers verkopen om het finaciële hoofd boven water te houden. Dat gegeven wordt manmoedig gedragen en het zal de enorme feestvreugde waaraan Sparta zich dit hele jaar aan zal overgeven absoluut niet temperen. De indruk mag niet gewekt worden dat Sparta alleen voor voetbal staat. De honkbal/softbal en cricketafdeling floreren ook. Met elkaar vormen zij Sparta en met elkaar zullen zij van het honderjarig jubileum een onvergetelijke gebeurtenis maken. Een gebeurtenis waar heel voetbalminnend Nederland met respekt en sympathie naar zal kijken. Kruislaan 239 (hoek Middenweg) Amsterdam, tel. 020 - 681994 Het adres voor, voor en na de wedstrijd. Onze specialiteiten: saté, hamburger speciaal, hollandse biefstuk. 'Schuttersveld', waar Sparta toen haar domicilie had. In de loop der vele jaren bracht Sparta een keur aan uitstekende voetballers voort. Van Wim van der Gijp, Pietje de Vries, Pim Doesburg en Theo Laseroms tot Jan van Beveren, Hans Eijkenbroek, Michel Valke en Danny Blind. Ook nu nog Peter Larsson debuteerde in Ajax' laatste wedstrijd voor de winterpauze, tegen AZ. Hoewel de Zweed er tegen het einde van de wedstrijd dichtbij was kwam hij niet, zoals veel andere Ajax-debutanten, in zijn eerste duel, tot scoren. Het juichende gebaar van Larsson op de foto geldt het tweede Ajax- doelpunt tegen AZ.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 21