AJAX-FC GRONINGEN: SPEKTAKEL VERZEKERD? AirropoN MAt* fjjjp Verkoop en verhuur van nieuwe auto's, 200 occasions (alle merken) en campers. Wij hebben een accessoires-shop en een complete schade-herstel-afdeling. Het is de laatste jaren iets minder geworden, maar tot, pakweg, vijfjaar geleden kon men er verzekerd van zijn dat er tussen Ajax en Groningen in De Meer een hoop goals te zien waren. Maar ook de laatste jaren is sensatie niet uitgebleven. Vorig jaar griste de noordelijke FC een punt uit handen van Ajax middels het eerste duel zonder doelpunten sinds vijfentwintig jaar. Een jaar eerder had Johnny Bosman pas een kwartier voor tijd met de enige treffer van de dag voor de Ajax-zege kunnen zorgen, en weer een jaar eerder had Groningen voor het eerst in zeventien jaar in De Meer gewonnen. In een duel dat onwillekeurig een beetje in het teken stond van de terugkeer van Johan Neeskens, die al vele jaren in de Verenigde Staten speelt maar in Amsterdam nog altijd mateloos populair is. Nees had zich laten overhalen een blauwe maandag voor de Groningers te komen spelen en liep in De Meer prompt de verkeerde kleedkamer binnen omdat hij even niet had gemerkt dat er inmiddels het een en ander verbouwd was. Even later, op het veld, vond de betonnen middenvelder wel de juiste weg, en dat merkte Ajax. Robbie McDonald opende al na negen minuten de score, maar Rob de Wit maakte al even snel weer gelijk. 'O wat zijn die boeren stil', treiterde de F-side. 'O wat zijn die boeren goed, pestte de Groningse aanhang een uurtje later terug, en zij hadden daartoe reden, want opnieuw McDonald, en Erwin Koeman hadden de stand inmiddels op 1 -3 gebracht. Verrassend, maar nog lang niet zo spectaculair als het potje dat beide clubs uitvochten op 23 januari 1983. Een klassiekerdie we niet zullen nalaten u nog menig jaar in herinnering te brengen. In de openingsfase leek Groningen op een afgang af te stevenen. Binnen acht minuten stond het 2-0, maar na een goed half uur had de FC de stand alweer gelijkgetrokken. Weer een minuut later zette Lerby Ajax op 3-2, maar tien minuten na rust sloeg Ron Jans namens Groningen opnieuw terug. Negen minuten voortijd leek Ajax in veilige haven toen, nadat Ophof een strafschop had benut, Schoenaker de stand naar 5-3 schoot. Maar zes minuten voortijd kwam Groningen als een niet weg te krijgen wesp op een zonnig terras alweer terug, toen ook Ronald Koeman een elfmetertrap in een goal omzette. En anderhalve minuut voor tijd sprintte Ron Jans in de richting van de juichende spelersbank om daar uitgebreid alsnog de gelijkmaker te vieren. Een slotfase van een dusdanig gehalte dat zelfs de meest fanatieke Ajacied 's avonds bij de TV nog moet hebben nagenoten. Die thriller maakte voor Groningen ene einde aan acht achtereenvolgende nederlagen in De Meer, een serie die was voorafgegaan dooreen andere klassieker: De Dag van Tonnie van Leeuwen. Groningen, toen nog GVAV geheten, stond een wedstrijd lang met de rug tegen de muur tegen een oppermachtig Ajax, en dat werd alleen maar erger nadat Ole Fritsen uit zo ongeveer de enige counter nota bene voor 0-1 had gezorgd. Maar het was Ajax niet gegeven die middag. Geen Keizer, geen Cruijff, geen Nuninga, geen Swart en geen Groot kregen de bal achter Van Leeuwen, die als een tijger zijn kooi bewaakte en na afloop van de in 0-1 geëindigde wedstrijd als held van het noorden op de schouders het veld afging. En met reden: het was de eerste keer dat GVAV in Amsterdam won, en zoals we al zagen zou het lange tijd de enige keer blijven. De vraag is hoe lang die overwinning met Neeskens van april 1985 de laatste blijft... Ever Vermeer Johnny Bosman ziet het even niet meer zitten. In de eerste Supercupwedstrijd, 24 november j.l. in het Olympisch Stadion, moet Johnny bijna gefrustreerd zijn geraakt van de verdedigende klasse van FC Porto. Vlak voor tijd probeerde Bosman Ajax met een schuiver vanaf het zestien-metergebied alsnog naast FC Porto te schieten. Tevergeefs, zoals blijkt uit bovenstaand beeld waarop Bosman zijn vertwijfeling uit. Verder op de foto Ajax' Danny Blind en de nummer 14 van FC Porto, invaller Quim. Autopon BV Kollenbergweg 11 Am sterdam-ZO. (Bullewijk) Tel. 020-964964 4

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 4