Ajax' nummer één: Stanley Menzo FC Porto, sterke discipline In meerdere opzichten is Stanley Menzo de nummer één van Ajax. Behalve dat Stan als doelman het nummer één draagt werd hij bijvoorbeeld het vorig seizoen door de lezers van het Amsterdamse Stadsblad 'De Echo' gekozen tot de populairste Ajacied. Ja, het voetbaljaar 1986-1987 was er voor Menzo eentje met louter successen. De triomfen, en daarmee het veranderde verwachtingspatroon, misten hun uitwerking niet. Na de euforie volgde er kritiek op Menzo's vorm, terwijl Ajax als ploeg ook wat steekjes liet vallen. Die terugslag is inmiddels weer omgebogen, reden om met Stanley Menzo van gedachten te wisselen. Over de afgelopen maanden én natuurlijk over de wedstrijd tegen FC Porto. Wat was er aan het begin van dit seizoen anders ten opzichte van het vorig jaar? Stanley Menzo: 'Op voetbaltechnisch gebied eigenlijk niets. Alleen de verwachtingen lagen anders. Bij het publiek maar ook bij de spelers. Kijk, je hebt een prestatie neergezet en die wil je minstens evenaren. Dat is heel logisch maar onbewust kan dat een last zijn. Aan het eind van vorig seizoen was al duidelijk dat je anders naar het nieuwe jaarzou kijken. Degewonnen waardering betekende ook een grotere verantwoordelijkheid. De kritiek, ook op mijn persoonlijke spel, vond ik niet onterecht. Er wordt scherper op je gelet, ook dat komt door het nieuwe verwachtingspatroon. Voetbaltechnisch en -taktisch wilden we op dezelfde weg doorgaan als het voorgaande jaar maar om bepaalde redenen liep het niet zo. Wat mezelf betreft kwam het er op neer dat de ballen die ik vorig jaar stopte er nu in gingen. Dat had niets te maken met verminderde scherpte maar meer met geluk, maar het knaagt toch aan je zelfvertrouwen. Het waren kleine dingen die het verschil bepaalden. Het gaat nu beter, al ben ik nog niet honderd procent tevreden...' Vorig jaar werd je regelmatig naar voren geschoven als de nieuwe keeper van het Nederlands Elftal. Stanley Menzo: 'Ik presteerde goed en werd veel gewaardeerd en dat maakte het logisch dat Oranje werd genoemd. Uiteraard hoop ik dat het ereen keer van komt maar de realiteit isdaterop het ogenbliktwee keepers voor me staan, Van Breukelen en Hiele, die goed presteren. Ik zit dus nog in de wachtkamer.' Het wordt de vierde keer dat je tegen FC Porto speelt. Wat vind je van de Portugezen? Menzo: 'FC Porto is gewoon een heel goede ploeg, een ploeg ook met een sterke taktische discipline. Dat is erg moeilijk om tegen te spelen. Technisch-taktisch zijn ze uitstekend en ten opzichte van ons hebben ze het voordeel ervarener te zijn. Dat maakt het voor FC Porto makkelijker de speldiscipline desnoods negentig minuten lang vast te houden. De eerste keer dat ik tegen FC Porto speelde was drie seizoenen terug, mijn EuropaCup-debuut. Ik was toen nogal ongelukkig. FC Porto won met 2-0 en die twee goals kan ik me nog goed herinneren. Vooral die tweede; het was een vrije trap van, ik dacht Celso. Ik kon de bal zo oprapen maar vlak vóór me stuitte hij op en via mijn schouder vloog-ie er in. Thuis drukten we de hele wedstrijd maar we kregen weinig écht uitgespeelde kansen, een stuk of drie denk ik. FC Porto speelde een perfekte verdedigende partij. Bij ons was de teleurstelling groot omdat we erin de eerste ronde al uitlagen. Maar het afgelopen seizoen heeft bewezen dat FC Porto niet zomaar een ploeg is. Dat werpt achteraf ook een ander licht op onze uitschakeling. Toch moeten we FC Porto op dezelfde manier aanpakken als toen. We zijn nu rijper en we moeten het kunnen opbrengen de hele wedstrijd gekoncentreerd te blijven spelen en geduldig te blijven, ook als het doelpunt lang uitblijft.' Stanley Menzo is een gedreven sportman. Eentje die er alles aan doet om zijn doel te bereiken, in zijn geval: het doel schoon te houden. 'Dat is het enige wat voor mij telt', zegt Menzo, 'ook al staan we met 6-0 voor. 'De Ajax-goalie is ook een perfektionist die er bovendien veel plezier in heeft om zijn ervaringen over te brengen op jonge doelverdedigers. Keepers, die in hem, Stanley Menzo, hun idool zien. Menzo: 'Ik train met Frans Hoek en de andere keepers van de A-selektie de keepers van de Ajax-jeugd. Van de allerjongsten tot en met deA-junioren. Je merkt dat ze vreselijk leergierig zijn. Die beleving is trouwens iets wat alle keepers gemeen hebben.' Zijn collega die vanavond het doel van FC Porto verdedigt, kent Stanley Menzo ook, de Poolse international Jozef Mlynarczyk. 'Mlynarczyk is een uitstekende keeper', zegt Menzo, 'vooral op de lijn en in het vijf-meter- gebied vind ik hem sterk. Daarbij is hij vrij ervaren en daardoor rustig, dat is ook een belangrijk voordeel. Buiten zijn doel is Mlynarczyk wat minder maar de beste doelman is hij die de minste fouten maakt. Daarom zie ik persoonlijk Peter Shilton van Engeland graag. Met Stanley Menzo hopen vanavond alle tienduizenden Ajax-supporters dat hij vanavond de foutloze keeper zal zijn. Zo ja, dan ligt er voor Ajax een prachtige basis voor het veroveren van de Supercup! Fidelio Stanley Menzo juicht samen met Sonny Silooy om het winnen van de beker in het Amsterdam- toernooi. Een gelijkspel tegen FC Porto was daarvoor toereikend. 8

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 8