AJAX-FC PORTO 3 Ajax-FC Porto of wel het koningsge vecht tussen twee heersers van de Europese voetbalscene. Hoewel In Nederland, nota bene de geboorte grond van het Supercup fenomeen, de strijd tussen de twee Europa Cupwinnaars niet door iedereen se rieus genomen wordt staan van avond in het Olympisch stadion wél de EuropaCupwinnaarsvan hettoer- nooi der Landskampioenen en dat der Bekerwinnaars tegenover elkaar. De creme de la creme van Europa. Het veroveren van die extra beker, de Supercup, geeft de internationale status weer extra glas, de erelijst ziet er weer wat imposanter uit en het is een speciale bekroning van het ver richtte voetbalwerk. Wat de wedstrijden om de Supercup betreft heeft Ajax ooit het spits afge beten, nu alweer vijftien jaar terug. Vanaf 1972 is het fenomeen een rol van betekenis blijven spelen binnen het internationale voetbal en in vele landen wordt er ook binnen de eigen grenzen een Supercupwedstrijd (of wedstrijden) georganiseerd tussen de nationale kampioen en de Beker winnaar. In Nederland zijn we nog niet zo ver maar wanneer de schijn niet bedriegt kunnen we ons binnen afzienbare tijd ook hier aan een der gelijke 'finale' verheerlijken. Is dat eenmaal zover dan zal ook het inter nationale equivalent wellicht met minder scepsis worden bekeken. Grootmachten Die scepsis is trouwens helemaal on terecht. Met Ajax en FC Porto komen twee grootmachten uit de voetbalwe reld tegenover elkaar en beide clubs zijn er volkomen op gebrand om de bokaal in hun goed gevulde prijzen- kast op te nemen. De Portugezen hebben vooral in de laatste vijf jaar bewezen dat het een club is met een uitstekend organisa tie en veel talent. Drie seizoenen terug bereikte FC Porto voor het eerst een Europese Bekerfinale. Die ging toen verloren tegen Juventus maar het bleek het startpunt van een fraaie Europese loopbaan. De man achter het succes op het veld was Artur Jor ge, de veel gediplomeerde trainer die momenteel het Franse Matra Racing naar prestaties stuwt. Jorge kreeg van zijn president bij Porto veel vol machten om een gedegen en tech nisch vrijwel perfekt elftal op te bou wen. Een elftal dat Jorge de nodige taktische bagage meegaf. Ajax heeft dat twee jaar geleden zelf aan den lijve ondervonden. In de eerste ronde van het toernooi van de Landskam pioenen liep Ajax van het eerste Cruijffiaanse jaar zich stuk op de koele maar maar ideale kombinatie van technisch vermogen en speldis- cipline. In Oporto werd, wat ongeluk kig, met 2-0 verloren en in de terug wedstrijd werd Ajax door de ver zwaarde Porto-defensie ge frustreerd. Het bleef 0-0 en de teleur stelling bij de fans was enorm, ook door de hoge verwachtingen. Dat Ajax zich niet op zó maar een oppo nent te pletter liep was datzelfde sei zoen al merkbaar. Slechts een du bbel tellend doelpunt was FC Porto in een later stadium teveel tegen de la tere finalist Barcelona. Het afgelopen jaar zette Artur Jorge de kroon op het werk. Vla Rabat Ajax uit Malta, Vitkovice uitTsjecho Slowakije, het Deense Bröndby en Dinamo Kiev werd de finale van het belangrijkste Europa Cuptoernooi bereikt. In die finale wentelde FC Porto zich naar hartelust in de rol van underdog om in een zinderend slot Bayern Mün- chen onderuitte halen. De avonturen van Ajax in het parallel lopende Bekerwinnaarstoernooi zijn bij ons uiteraard overbekend en het is erg interessant te zien in hoeverre Ajax dichter bij FC Porto is gekomen in vergelijking met drie jaar geleden. Na de glanzende triomf op Hambur ger SV zal het zelfvertrouwen in het Ajax-kamp groot zijn. FC Porto daar entegen kon een licht neergaande lijn niet onderdrukken. Het afscheid van de 'vader' van het elftal, Artur Jor ge, zorgde voor onrust en het vertrek van wonderkind Paulo Futre bete kende een danig voetbaltechnisch verlies. Uitgeschakeld Niettemin voert FC Porto in eigen land de kompetitie aan en in het Eu ropa Cuptoernooi werd FC Porto we liswaar uitgeschakeld maar geen en kele club terwereld hoeft zich ervoor te schamen door een absolute top- ploeg als Real Madrid geëlimineerd te worden. De dubbele wedstrijden om de Supercup zullen voor FC Porto een laatste gelegenheid zijn om het internationale blazoen van een extra schittering te voorzien. De Portuge zen zullen dan ook de laatsten zijn om zich met een Jantje van Leiden van de Supercup af te maken. In het laatste Amsterdam-toernooi stonden Ajax en FC Porto, op een wat vriend- schappelijker basis, voor het laatst tegenover elkaar. Ondanks de grote konditionele achterstand imponeer de FC Porto, onder leiding van Tom my Ivic, en wist het Ajax het vuur na aan de schenen te leggen. Nieuwe gezichten als die van Rui Barros en Semedo deden het naast de erkende sterren als Madjer, Sousa, Frasco, Mlynarczyk en Jaime Pacheco erg goed. Een bewijs dat het met de doorstroming van Porto wel goed zit. In vergelijking met afgelopen zomer zal er wel een geheel nieuw centraal verdedigerskoppel aantreden. De Braziliaan Celso keerde na strubbe lingen terug bij de blauw-witten en hij kreeg gezelschap van zijn landge noot Geraldao. Als speler van Cruzei ro speelde hij al meerdere malen in de Braziliaanse nationale ploeg. Verschil in stijl De nieuwe Porto-spelers ten spijt zal de voetbalopvatting van FC Porto niet veel verschillen van die welke de Portugezen eerder tegen Ajax ten be ste gaven. Het accent zal op de verde diging liggen maar dat hoeft niet me teen negativisme in te houden. Wordt een bepaalde speelwijze perfekt ge hanteerd dan valt er altijd te genieten. Van Ajax weten wij dat het met een andere visie het veld betreedt. Vol gens de Nederlandse aard zal de aan val worden gekozen en FC Porto onder druk worden gezet. Met ande re woorden we zullen getuige zijn van een bijzondere interessante krachtmeting tussen twee verschil lende voetbalscholen. leder met zijn eigen klasse en charme. In het Olympisch Stadion wordt er de komende andrhalf uur weer geschie denis geschreven. Aan Ajax de taak een prettige basis te leggen voor de derde Supercup-winst. Op 13 januari wordt in Oporto het pleit beslecht. Fidelio

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 3