AJAX-PEC ZWOLLE Op de wat ongebruikelijke zaterdagavond treedt Ajax zo direkt aan tegen PEC Zwolle. We schrijven de veertiende kompetitiewedstrijd van het seizoen en terwijl het herfstweer onverbiddelijk heeft toegeslagen komt de winterstop al langzaam maarzeker in zicht. Vóór dat die winterpauze zich definitief aandient moet Ajax nog alle scherpte opbrengen om die periode van relatieve rust ongeschonden te bereiken. De pijnlijke Bekernederlaag tegen FC Den Bosch maakte opnieuw duidelijk dat er met een te gemakkelijke instelling zelden een goed resultaat te bereiken is. Het is een nieuwe waarschuwing voor de Ajacieden (al zou die bij profs niet nodig moeten zijn) de zaken ook hedenavond niet te licht op te vatten. PEC Zwolle is één van die ploegen die graag voor een verrassinkje willen zorgen en bijvoorbeeld de eerder dit seizoen behaalde overwinning op Feyenoord in De Kuip bewijst dat de Zwollenaren het ook daadwerkelijk kunnen. Het is trouwens opvallend dat PEC Zwolle in uitwedstrijden dit jaar slechts één keer tegen een nederlaag opliep. Dat gebeurde tegen de regerende kampioen PSV (5-1). Op de gewonnen pot tegen en in Haarlem (2-0) na sleepte PEC telkens een gelijkspel uit het vuur. Het duidt op moed en kunde, faktoren die echter in eigen omgeving met een teveel aan zelfvertrouwen wordt omgeven want juist aan de Zwolse Ceintuurbaan verloor het elftal van trainer Co Adriaanse de meeste wedstrijden. Prettige spelopvatting Voor velen is PEC Zwolle het troetelkind van de eredivisie. Dat heeft de club voornamelijk te danken aan de prettige, moderne spelopvatting die Adriaanse zijn discipelen oplegt. Vorig jaar was die nog meer op aanvallend avontuur ingesteld dan nu het geval is. Wanneer het persé moet weet PEC ook op resultaat te spelen maar negatief is de speelwijze eigenlijk nooit. De groen-witte brigade van voorzitter Marten Eibrink onderging in de afgelopen zomer nogal wat mutaties. Tot de grootste aderlatingen hoorde het verlies van de scherpe schutter Foeke Booy. Die voetbalt nu bij FC Groningen en maakt daar barre tijden door. Voor Booy, die vorig jaar goed was voor een opmerkelijk aantal van tweeëntwintig kompetitiegoals, werd Peter van der Feyenoord-verdediger Sjaak Troost maakt kennis met de specifieke stijl van Hennie Meijer. In De Meer kwam Feyenoord er drie weken terug vrijwel niet aan te pas. Doelpunten van Johnny Bosman, John van 't Schip en Aron Winter brachten Ajax op 3—0 en pas in de slotfase kon Feyenoord via een goal van René Hofman iets terug doen. Waart aangetrokken. Van der Waart, die in een ver verleden nog in de Ajax- jeugd uitkwam, doet het erg goed bij PEC Zwolle. Na een tweetal schaduwrijke jaren bij FC Utrecht komt de handige aanvaller nu weer goed aan zijn trekken. Hoewel niet een pur sang-spits prikte hij toch al zes goals namens PEC Zwolle tegen de touwen. Naast Foeke Booy raakte PEC Zwolle ook de energieke middenvelder Aziz Doufikar (ook in het verleden spelend in het Ajax-shirt) kwijt. Zijn overgang naar het Portugese Espinho, vertoevend in de middenmoot van de kompetitie, is minstens verrassend te noemen. Een andere middenvelder, Dean Wilkins keerde terug naar zijn geboorteland en voetbalt nu voor Brighton. Op het eerste gezicht zijn dat fikse aderlatingen maar de vervangers voor de afvalligen doen eigenlijk niet voor hen onder. Van AZ kwam de Jong en leergierig We noemden al Peter van der Waart en Mustafa Yücedag als ex-Ajacieden maar zij zijn niet de enige PEC-ers met Ajax-bloed in de aderen. De aan het begin van dit seizoen zwaar gekwetste Wilco van Buuren en middenvelder Bert de Meyer liepen nog niet zo heel lang geleden ook rond in De Meer. De gemiddelde leeftijd van de A-selektie van PEC Zwolle ligt erg laag en een gebrek aan ervaring is af en toe evident. Dat wordt echter opgevangen door een groot enthousiasme en een grote leergierigheid, faktoren die PEC Zwolle tot een onberekenbare ploeg maken. Ajax is een revanche vanwege de smadelijke nederlaag tegen FC Den Bosch aan het eigen publiek verplicht en het is de vraag of de dappere Zwollenaren het hoofd kunnen bieden aan het geladen elftal van Johan Cruijff. Gedachten aan het nakende Supercupduel moeten tot later op de avond uit het hoofd worden gelaten want puntverlies mag niet. Zit alles mee dan wordt het vanavond een bijzonder aardige partij voetbal tussen twee ploegen die het voetbal met een hoofdletter 'V' schrijven. Na kwart over negen gaan we ons dan richten op de internationale topontmoeting van dinsdagavond aanstaande in het Olympisch Stadion tussen Ajax en FC Porto. Om de Supercup. Fidelio nijvere en onvermoeibare Fred Patrick en Jerry Cooke werd - eindelijk - bevrijd van De Graafschap. Cooke hoorde, na ervaringen op jonge leeftijd bij FC Twente, al enige jaren tot de betere maar-ook door eredivisieclubs-wat onderschatte voetballers. Tot zijn belangrijkste voetbalwapens horen een prachtig balgevoel in het linkerbeen (let bijvoorbeeld op zijn vrije schoppen) en een meer dan gemiddeld overzicht. Erg belangrijk voor het evenwicht op het middenveld van PEC Zwolle is de inbreng van de ambitieuze Mustafa Yücedag. Als jonge Ajacied mocht hij destijds een paar keer ruiken aan het grote werk maar tot een werkelijke doorbraak kwam het niet. Bij PEC Zwolle is hij bezich volledig waar te maken en na zijn optredens voor Jong Turkije hoopt hij stellig op een plaats in het nationale elftal van zijn geboorteland. 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 3