AJAX 2—FC GRONINGEN Vanavond schrijven we in een hopelijk goed bezette De Meer het tweede deel van het heldenepos van Ajax 2, het schaduwelftal dat in de eerste ronde Sparta op spektakulaire wijze uitschakelde. Dat gebeurde in een wedstrijd waar de bluf en het enthousiasme van de jonge Ajax-ploeg afdroop en die het publiek (te gering in aantal) in extase bracht. Het hartverwarmende spel van Ajax 2 was niet alleen een lust voor het oog maar ook een bevestiging dat hét eerste elftal uitstekend in de rug gedekt is. Natuurlijk hopen alle Ajax-fans dat het tweede elftal voor een herhaling van de fantastische stunt tegen Sparta zal gaan zorgen. Maar er moet wel gewaakt worden dat die hoop niet al te zeer doorslaat naar stellige zekerheid. FC Groningen, dat een seizoenstart doormaakte vol van kommer en kwel, zal ter dege gewaarschuwd in De Meer aantreden. Gewaarschuwd maar toch als favoriet want het surplus aan eredivisie-ervaring weegt uiteraard zwaar door in het voordeel van de noordelingen. Ajax zou echter Ajax niet zijn (op ieder niveau) wanneer het er niet van uit zou gaan dat de tegenstander te kloppen is. En met recht. Er mag dan een 'twee' achter dit Ajax staan, een redelijk aantal van de rood-witte voetballers hebben in meer of mindere mate al eens kunnen proeven van het grote werk. Spelers als doelman Lloyd Doesburg, Petri Tiainen, Peter Boeve, Richard Witschge, Jan Sörensen en Alastair Dick hebben hun sporen al ruimschoots verdiend. Andere namen, zoals die van Marcel Keizer, Etienne Verveer, de gebroeders De Boeren Johnny Roos hebben nog nietdie glans maar zij zullen de wedstrijd tegen FC Groningen vast en zeker te baat nemen om zich waar te maken op hoog niveau. Groningse grijzigheid FC Groningen, altijd boordevol ambitie, startte het seizoen 1987- 1988 matig, om niet te zeggen: desastreus. De zwaar tegenvallende resultaten leidden tot een revolutie in het Oosterpark-stadion. Trainer Rob Jacobs werd na flink wat heen en weer gepraat ter zijde geschoven en ook manager Ton van Dalen mocht zijn portefeuille inleveren. De technische macht is momenteel in handen van het duo Martin Koeman-Henk van Brussel. Stapje voor stapje moet het verloren gegane terrein herwonnen worden maar een ware blessuregolf gooit de laatste weken wat dat betreft roet in het eten. Afgelopen week zaten een zevental potentiële eerste elftal spelers toe te kijken hoe hun collega's doelpuntloos gelijkspeelden tegen FC Twente. Edwin Olde Riekerink, Mark Verkuyl, spits Foeke Booy, het kap- en draai-fenomeen Frans Thijssen, Marco Waslanderen het jonge talent Barend Beltman waren gekwetst, terwijl René Eijkelkamp een schorsingsstraf uitzat. De 0-0 in Groningen tegen FC Twente was daarom niet eens zo slecht maar ook met een voltallige selektie zal het FC Groningen zwaar vallen om dit voetbaljaar nog enige glans te geven. FC Groningen bezet een wel zeer grijze vijftiende plaats op de ranglijst en dat zal een reden zijn om zich vastte bijten in het KNVB-Bekertoernooi. Alleen een succes dat Bekertoernooi zal voor wat zonnestralen in het Groningse kunnen zorgen. Nieuwe stunt? Dat houdt dus in dat Ajax 2 een uitermate gemotiveerde en taaie tegenstander tegenover zich krijgt. Maar ook een tegenstander die door de druk van de belangen wellicht kwetsbaar is. Wat dat betreft is het een goede zaak dat Ajax 2 onbevangen, vrij-uit kan voetballen. Aan de 'noodsituatie' van FC Groningen hebben de eerzuchtige Ajacieden vanzelfsprekend geen boodschap. Hun doel is om de prestatie van een maand terug nog eens dunnetjes over te doen. Dat de jonge Ajacieden in hun streven gesteund zullen worden door een - voor de meeste spelers ongewoon - groaa publiek zal daarbij een extra stimulans zijn. Amsterdamse bluf tegen Groningense onzekerheid.... levert dat een nieuwe stunt op? Fidelio Een speler die enkel jaren terug een paar keer in vriendschappelijke wedstrijden mocht opdraven in het eerste Ajax-elftal en daarin een goede indruk achterliet was René Franken. De lange spits, hier in aktie tijdens een wedstrijd tegen Rijnsburgse Boys, kreeg te maken met blessureleed maar is inmiddels helemaal fit. Hij is beschikbaar voor een plaats in het centrum van de aanval.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 3