VOOR SPORTIEVE PRESTATIES: Tweede Elftallen: niets nieuws onder de zon uho ueeneman 17 Wie even niet heeft opgelet, zal licht in de veronderstelling komen dat met de deelname van Sparta 2 het vorig jaar en Ajax 2 dit jaar een nieuw fenomeen zijn intrede heeft gedaan in het nationale bekervoetbal. Niets is echter minder waar, al is die misvatting iedereen vergeven. Toen de KNVB-Beker nog de Holderbeker heette en nog in de bloei van zijn jeugd was, waren tweede elftallen niet alleen geen uitzondering, maar zelfs gemeengoed in de bekerstrijd. Dat had alles te maken met de nattevingerpolitiek in die bond, tientallen jaren lang met betrekking tot de nationele beker heeft gehanteerd. Het bekerreglement bleef slechts zelden langer dan enkele jaren hetzelfde, en er is in de loop der jaren geëxperimenteerd met tal van nieuwigheden om het toernooi aantrekkelijk te maken of soepelere te laten verlopen. Replays, uit- en thuiswedstrijden, afschaffen van verlengingen, poulewedstrijden, het is allemaal gewogen en onveranderlijk te licht bevonden. Aan het begin van deeeuw iserenige jaren een regel geweest die inhield dat een club desgewenst met twee teams mocht inschrijven, maar eersteklassers alleen met een reserve-elftal aan de bekerwedstrijd mochten deelnemen. Niet dat dat de krachtsverschillen erg ten goede kwam, want in 1906 won HBS met haar reserves de beker, en de twee navolgende jaren herhaalde Quick Den Haag dat kunstje. Ook Ajax, in die dagen in de tweede klasse opererend, maakte gebruik van de mogelijkheid twee ploegen in te schrijven, maar tot ongekende successen leidde dat niet. In November 1906 vlogen zowel het eerste elftal (tegen HBS 2 met 6-0) als het tweede (tegen PW 2 met 4—1) al in de eerste ronde uit het toernooi. In 1907 werd maar een team ingeschreven, en pas in 1908 was er sprake van een licht succes. Ajax 1 versloeg achtereenvolgens Xerxes en Vitesse alvorens te stuiten op Quick Amersfoort. De tweede keus overwon eveneens een ronde door in Stadskanaal met 7-0 van Wilhelmina te winnen. De wedstrijd in de tweede ronde tegen Frisia in Leeuwarden werd talloze malen uitgesteld in verband met de weersomstandigheden, en toen de wedstrijd tenslotte zou worden gespeeld stond er geen ploeg van Ajax in het veld, naar wij vermoeden Etienne Verveer was in de eerste wedstrijd in het KNVB-Bekertoernooi één van de nog onbekende Ajacieden die opviel. De donkere middenvelder speelde tegen Sparta een gedegen partij en impo neerde een paar keer met krachtige rushes. «r-v Amstelveenseweg 288-290,1075 XX Amsterdam, Tel. 020-645660 Polderweg 104,1093 KP Amsterdam, Tel. 020-65 05 51

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 17