AJAX-HAMBURGER SV Een veelbetekenend geroeze moes steeg op uit de aanwezigen in het Atlactis Sheraton Hotel in Zürich. Daar werd op vrijdag 2 oktoberde loting verricht voor de tweede 'Europese' ronde en uit de perspexkommen tilde UEFA- voorzitter Jacques Georges de namen van 'Ajax Amsterdam' en 'Hamburger SV'. Een daverende verrassing natuurlijk, een regel rechte sensatie en men had het al overeen 'vroegefinale' in het Europa Cuptoernooi voor Bekerwinnaars. We zijn nu een maand verder en die 'vroege finale' leert vanavond zijn winnaar kennen, een winnaar die niet de bokaal omhoog mag tillen maar wel het paspoort in ontvangst neemt voor de kwartfi nale. Tegen de zestigduizend voetballiefhebbers zullen de ont knoping van deze sterrenslag gaan volgen en terwijl u dit leest vult de Olympische veste zich met die aparte spanning die on losmakelijk verbonden is aan het fenomeen Europa Cupvoetbal. Ja, zelfs de door velen verfoeide betonnen kolos zal vanavond voor een fantastische atmosfeer zorgen en herinneringen aan vo rige Europa Cup-avonturen op roepen. Daar, beneden op het ki- wigroene gras, blinkend onder het helle schijnsel van de halo geenlampen, moet het gaan gebeuren. De grillen, de nukken, de myste rieuze krachten die van de voet balsport zo'n ongeëvenaard inte ressanten onvoorspelbaar spektakel maken toonden veer tien dagen terug in de Westduitse Hanse-stad weer eens hun gezicht. Want, ondanks het door clublief de ondersteunde rotsvaste ver trouwen, togen de fanatiekste supporters van Ajax toch met een lichte vrees naar Hamburg. Ajax draaide niet in soepele stijl, had de zondag tevoren met veel moeite het niet zo angstaanja gende Volendam verslagen en moest toch maar aantreden te gen een club van gewis kaliber. Tuurlijk, HaEsVau hadzich inde Bundesliga ook allesbehalve on genaakbaar getoond maar juist in de generale repetitie, tegen Stuttgart, leken de problemen uit de wereld geholpen. Maardaarin het Volkspark-stadion toonde Ajax zijn ware gezicht. Met de aanstekelijke Amsterdamse bluf en vooral een goede taktische opvatting werd de Duitse Beker winnaar afgetroefd. Waar velen een reeks doelpunten hadden verwacht werd het 1 -0 voor Ajax. Eén van het redelijke aantal kan sen werd door Hennie Meijer be nut na een verfijnde parabool van Arnold Mühren. Johan Cruijff' verklaarde na afloop dat hij eigenlijk op nog wat meer initia tief en brutaliteit had gehoopt maar een 1 -0 uitzege is natuur lijk een voortreffelijk uitgangs punt. Voortreffelijk maar niet helemaal van gevaar ontbloot. Niet consolideren Van HSV, en van Duitse ploegen in het algemeen, is bekend dat het gaarne vanuit de eigen, ge sloten stellingen opereert, op de counter. Hoewel de Hamburgers een achterstand hebben goed te maken zal het specifieke Ajax- spel, gericht op het uitbreiden van de voorsprong, zeker niet op het consolideren daarvan, de Duitsers op hun wenken bedie nen. Scherpteen koncentratie zullen van Ajax-kant gewenst zijn om naast de eigen dadendrang voorin, achterin dedeuropslot te houden. Hamburg voelde zich na de nederlaag in eigen omgeving nog niet kansloos met andere woorden: er staat ons nog het één en ander te wachten. HSV Het door de Joegoslaaf Josip Skoblar getrainde elftal (hij speelde in het verleden al als spits met Hannover 96 en Olympi- que Marseille tegen Ajax in het Stadion) heeft veel te lijden (ge had) van blessures en andere ongemakken. Een ogenblik van verstandsver bijstering van doelman Uli Stein betekende het einde van diens loopbaan onder de HSV-lat. In het duel om de Duitse Supercup, tegen Bayern München, timmer de Stein de Beierse aanvaller Jürgen Wegmann tegen de grond. Het onbezonnen gedrag zinde de clubleiding allerminst en de inter national kon zijn biezen pakken. Met dit gebaar zadelde HSV zich echter wel op met een probleem. Een adequate vervangerte vinden voor een zo belangrijke schakel als een goalie valt aller minst mee. Skoblar deed een be roep op Mladen Pralijn, met wie hij bij Hajduk Split het vorig jaar had gewerkt. De grote druk ging natuurlijk niet aan hem voorbij en de organisatie in de defensie van HSV is mede door het onzekere optreden van Pralijn zeer matig. In de doorgewinterde Manfred Kaltz en Ditmar Jakobs heeft de verdediging van de Duiters man nen van naam maar ook zij ko men niet verder dan het in stand houden van hun aureool, zonder iets wezenlijks aan het teambe- lang toe te voegen. Op het middenveld gaat de mee ste aandacht uit naar Thomas von Heesen, een speler die al ja ren te boek staat als een groot talent maar nog nimmer door wist te dringen tot het nationale elftal van onze Oosterburen. Een man om zeker nauwlettend in de gaten te houden is de Pool Miros- lav Okonski. Hij is de man van de oorspronkelijke, onberekenbare akties. Niet alleen blinkt hij uit door het in stelling brengen van zijn mede-aanvallers, zélf wil hij ook wel eens een goaltje meepikken. Europees topscorer bij HSV is Bruno Labbadia. Eigenlijk kwam hij slechts in aanmerking voor het eerste elftal door de vele bles sures binnen de selektie maar ook hier bleek de nood een deugd tot gevolg te hebben. Tot de nog steeds onbeschikbare HSV-spelers horen middenvelder Jusufi, de Belgische libero Ge rard Plessers en waarschijnlijk Heinz Gründel, de aanvaller. Eigen wetten 'Europa Cupvoetbal heeft zijn ei gen wetten', zei Skoblar een aan tal weken geleden, duidend op de relatieve waarde van kompetitie wedstrijden. Zo is het ook. Inspi ratie en belangen vermengen zich in dit Europa Cup-spektakel en met Ajax in 'pole-position' gaan we andermaal een fantasti sche Europa Cup-avond tege moet. Met een publiek dat zich onvoorwaardelijk en luidkeels achter de Ajax-ploeg schaart moet deze 'vroege-finale' uit monden in een mooi Amster dams feest. Fidelio 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 3