Frank Verlaat, de hofmeester hunkert naar vrijheid Na de trainingspartij tussen Ajax 1 en Ajax 2, zonder internationals die in Zeist verblijven voor de wedstrijd Nederland-Cyprus, zit hij in het spelershome tegenover mij. Hij oogt als Bruno Pezzey, de formidabele Oostenrijkse stop per. In het veld groot, sterk en soms meedogenloos, maar nu één en al bescheidenheid. Deze bescheidenheid siert Frankie, al hoewel hij in onderstaand inter view toch wel het één en ander te vertellen heeft. Frank Verlaat werd op 5 maart 1968 in Haarlem geboren en dit is het vijfde seizoen dat Frank voor Ajax uitkomt. Hij kwam op 15- jarige leeftijd als de tweede jaars B-junior via TYBB naar Ajax. Bij wedstrijden met het Haarlem elftal, wat je kunt vergelijken met het Amsterdams-elftal, op Zeist, werd hij benaderd doorTonnie Bruins Slot, die hem vroeg of hij bij Ajax wilde komen spelen. Over deze vraag hoefde hij niet lang na te denken en hij zei dan ook di re kt: 'Ja natuurlijk'. Evenals Eric Viscaal bij PSV, waarmee hij speelde in het Ne derlands Jeugdelftal 16/17- jarigen, heeft hij nog geen vaste plaats in de hoofdmacht van Ajax. Eén van de voornaamste redenen hiervoor is dat hij als hofmeester nog militaire verplichtingen heeft tot het einde van dit jaar. Namens Ajax is er nu een verzoek ingediend of Frank de militaire dienst twee maanden vervroegd kan verlaten. Tijdens zijn diensttijd kreeg hij geen toestemming om de trainin gen van A-selektie overdag te kunnen volgen en daarom traint hij in de avonduren met het twee de elftal. Dat hij niet met de A-selectie mee kan trainen remt hem enigszins in zijn ontwikkeling. Richter Terugblikkend op vorig seizoen vraag ik hem naar zijn hoogte punt. 'Dat is op zeker de Europa Cupfinale geweest tegen Loko- motive Leipzig in Athene', antwoordt Frank, 'Het begon voor mij eigenlijk een beetje vreemd toen ik de zondag daar voor plotseling hoorde; 'Frankie, je speelt mee tegen FC Utrecht en vraag meteen maar wat snipper dagen, want je moet ook mee naar Griekenland'. Ik was blij en verrast en ik zou er tegen Utrecht het beste van proberen te maken. Na een wat onwennig eerste kwartier speelde ik een redelijke wedstrijd tegen John van Loen'. 'Toen wij 's maandags naar Grie kenland gingen was ik al heel blij dat ik deze trip mee mocht ma ken, niet wetende dat de volgen de dag, tijdens een onschuldig partijtje op het strand, Danny Blind naeen ongelukje met Frank Rijkaard geblesseerd zou raken. Op de dag van de wedstrijd, 's morgens, hoorde ik dat ik zou spelen. Ik had tegen hem geen kans weggegeven en ik was dan ook erg blij dat ik, en natuurlijk ook het hele elftal, het er zo goed vanaf had gebracht. Het was trouwens wel een week zeg: zon dags mijn debuut tegen Utrecht uit, woensdag de Europa Cupfi nale tegen Lokomotive Leipzig en meteen de zondag daarop te- 36

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 36