Internationaal nieuws VOOR SPORTIEVE PRESTATIES: uta i/eeneman Ajax tegen Westduitse tegenstanders Te zeggen dat ontmoetingen tus sen Duitse en Nederlandse elftal len gevoeliger liggen dan andere wedstrijden, is een wijd open deur intrappen. Waar hem dat aan ligt is aan de psychologen, maar ik hoor u het woord Mün- chen en het jaartal 1S74 mompe len. Inderdaad is de wond van de onverdiend verloren finale van het WK bij een beetje voetballief hebber nog altijd niet helemaal geheeld, en ook de afscheids- wedstrijd van Johan Cruijff is Bayern München nooit helemaal vergeven. De voor Hollanders kennelijk onhebbelijke Duitse gewoonte negentig minuten te voetballen waar anderen al na achtentachtig minuten tevreden zijn, heeft menige goal in de laat ste minuten opgeleverd die dan ten onrechte als 'mazzel' wordt uitgelegd. Hoe het ook zij, Duitse teams liggen de Nederlanders nooit zo. Toch zijn de prestaties van de Ne derlandse Europa Cupvertegen woordigers niet zo slecht te noe men. Sinds er in georganiseerd verband om Europese bekers ge speeld wordt, zijn er 23 confron taties tussen Westduitse en Ne derlandse clubs geweest. In 13 gevallen gingen de Oosterburen door en in 10 gevallen 'wij'. Toe gespitst op Ajax ligt het nog een stuk gunstiger: van de vijf keer dat Ajax naar de Bondsrepubliek trok, stond het vier keer uiteinde lijk in de volgende ronde. Voor waar geen cijfers om een com plex van te krijgen. FC Nürnberg De eerste keer dat Ajax een Westduitse club lootte, was in de eerste ronde van het toernooi bij de landskampioenen in septem ber 1968. Het werd een geden kwaardige slag tussen de Am sterdammers en het 1 .FC Nürn berg van trainer Max Merkel. In de openingsfase van de wedstrijd in Neurenberg leek Ajax regel recht op een debacle af te steve nen. Binnen enkele minuten had den de mannen uit de speelgoed- stad al de paal geraakt en, via Georg Volkert, het net achter Gert Bals gevonden. Daarna echter herstelde Ajax zich en kort voor tijd zette Johan Cruijff met een kopbal, op aangeven van Piet Keizer, zijn club op 1-1 en in een zeer gunstige uitgangspositie. De return werd een triomftocht voor Ajax. Sjakie Swart (altijd zin in een Europa Cupwedstrijd) wees met twee treffers de weg, waarna Nürnberg in de slotfase ineenstortte. Vier minuten voor tijd benutte Henk Groot een straf schop en met nog enkele secon den op de klok slalomde Johan Cruijff nogmaals langs de Duitse verdediging om voor 4-0 te zor gen. Voor Neurenberg eindigde het seizoen in een ramp met zelfs degradatie uit de Bundesliga, Ajax daarentegen stond acht maanden later in de Europa Cupfinale, waar het bekwaam door het Milan van Rivera, Schnellinger.Trappatonien Prati werd sufgespeeld. Een seizoen later al stuitte Ajax, dat de kam pioenstitel aan Feyenoord had moeten laten en voor het eerst in het Jaarbeursbekertoernooi (de huidige UEFA-Cup) uitkwam, op nieuw op Duitse tegenstand, en opnieuw gebeurde dat in de openingsronde. Ook tegen Han nover 96 keek het roodwitte keur korps aanvankelijk tegen een achterstand aan dooreen treffer van niemand minder dan Jupp Heynckes. Nog voor de rust echter was het alweer Sjaak Swart die de zon deed schijnen, al wist nadien Hannovertoch nog de zege te grijpen door een tref fer vlak voor rust van Josip Sko- blar. Jazeker, de huidige HSV- trainer. In de return in Amster dam won Ajax opnieuw met afge tekende cijfers. Johan Cruijff opende de score na 22 minuten, daarmee zijn club een voor sprong bezorgend via de toen nog pas ingevoerde dubbeltelre- gel. Onmiddellijk na rust nam Sjaak Swart veel onzekerheid weg, en na 70 minuten scoorde Gerrie Mühren met zijn eerste Europa Cup-doelpunt het alles- beslissende doelpunt. Opnieuw kwam Ajax dat jaar ver. Ruch Chorzow, Napoli en Carl Zeiss Je na werden met bravoure gewipt, alvorens Arsenal in de halve finale de pret bedierf. Bayern München Op het toppunt van zijn roem zag Ajax zich opnieuw aan een Duitse club gepaard. Bij de landskam pioenen in het seizoen 1972-1973 was Ajax, toch al twee voudig EuropaCup-houder, in de kwartfinale de tegenstander van het in eigen land oppermachtige #«-■- *rv Amstelveenseweg 288-290,1075 XX Amsterdam,Tel. 020-645660 Polderweg 104,1093 KP Amsterdam,Tel. 020-650551 29 As*»»

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 29