De 22 landstitels van Ajax: Ingezette spelers 9 We vertellen niets nieuws wanneer we memoreren dat de landstitel van 1939 werd gevolgd dooreen periode waarin zowel voetballers als 1947 publiek wel belangrijker zaken aan hun hoofd hadden dan het spel met de leren knikker. De oorlogsjaren, met de mobilisatie, de Arbeitseinsatz, onderduikingen, vervolgingen en razzia's, drukten hun stempel op de samenstelling van veel elftallen en op de toeschouwersaantallen. Het Ajax-elftal had welbeschouwd niet onder veel aderlatingen te lijden door de oorlogsomstandigheden. Dat er in de vroege jaren veertig een snelle doorstroming plaatsvond, had veeleer te maken met de leeftijd van de spelers. Menige ervaren rot zette een punt achter zijn karrière: Wim Anderlesen was op bijna 36-jarige leeftijd met emeritaat gegaan en reeds in 1944 aan een longontsteking overleden. Piet van Reenen stopte eveneens, maakte in 1941 nog een korte comeback, maar zette zijn kanon toen definitief in de schuur, en ook krachten als Bijl, Van Diepenbeek en Schubert waren verdwenen. Rond de nieuwe routiniers als Keizer, Blomvliet en Fischer verschenen jongere spelers die nog jarenlang de neus in Ajax-I zouden laten zien: Joop Stoffelen, Jan Potharst (beiden nog veel bij Ajax te signaleren), Piet Leemhuis, Henk van der Linden, Spil Jany van der Veen (later een gewaardeerd jeugdtrainer), Cor van der Hart, Gé van Dijk en de van DWS gekomen Guus Drager. Met dit 'overgangselftal' kon Ajax een aantal jaren geen potten breken. In 1946 werd voor het eerst weer de afdelingstitel veroverd, mede door de vijf doelpunten die de debuterende junior Rinus Michels in de beslissende wedstrijd tegen ADO scoorde, maar een nederlaag tegen Haarlem zou Ajax noodlottig worden: ondanks een 8-0 revanche een dag later bleef er een gat van een punt bestaan in de strijd om de landstitel. Maar Ajax zat er weer aan te komen, zoveel was wel duidelijk. W D Chris Ackerman 5 3 Henk Blomvliet 9 Theo Bronkmann jr 17 10 Gerard Bruins 13 16 Guus Drager 27 13 Gerard van Dijk 30 9 Gerrit Fischer 30 9 Cor van der Hart 14 Gerrit Keizer 29 Gerrit Krist 1 Piet Leemhuis 4 Bep Leentvaar 1 Henk van der Linden 29 2 Ko Looys 1 Rinus Michels 28 14 Jan Potharst 26 Joop Stoffelen 25 2 Ger Stroker 18 2 Jany van der Veen 30 Erwin van Wijngaarden 1 (eigen doel) 2 Oogsten In 1947 was de tijd van oogsten weer gekomen, voor het eerst sinds de oorlog, en voor het laatst als amateurvereniging. De vijf punten voorsprong op Feyenoord, waarmee de afdelingskompetitie werd afgesloten, suggereren een flinke overmacht, die echter niet geheel strookt met de feiten: in de 20 wedstrijden liet Ajax 11 punten liggen en dat lag duidelijk boven het gemiddelde van de 'gouden jaren', maar daarom bekommerde zich in Amsterdam niemand. Ajax begon voortvarend aan de kompetitie, bleef de eerste zes wedstrijden ongeslagen, maar stootte toen de neus tegen Feyenoord, dat drie maal een voorsprong moest nemen alvorens op 5-3 te finishen. Ook in de volgende uitwedstrijden ging het niet naar wens: bij Hermes-DWS werd na een 1 -0 voorsprong een 3-1 nederlaag geleden en bij Emma, waar vijf telgen uit de familie Van der Gijp speelden en Ajax op het nippertje arriveerde door motorpech van de spelersbus, werd na een 2-0 achterstand door doelpunten van Gerrit Fischer en Friese import Gerard Bruins met moeite een puntje weggesnoept. De naaste belagers werden echter net voldoende op afstand gehouden: DWS werd met 1 -0 geklopt (doelpunt opnieuw van Bruins) en tegen Feyenoord werd, niet zonder moeite, een 1-1 puntendeling bewerkstelligd door doelpunten van Theo Brokmann (zoon van zijn gelijknamige vader) voor Ajax en Jan Linssen voor Feyenoord. Een zege bij VSV had Ajax kampioen kunnen maken, maar een eigen doelpunt van Van der Linden vergooide de kansen, en Ajax verloor tenslotte met 3-, om vervolgens verbaasd de felicitaties in ontvangst te nemen omdat ook EDO onderuit gegaan was. De kampioenswedstrijden stonden bol van de spanning. Het Heerenveen van Abe Lenstra kwam in de openingswedstrijd in het Olympisch Stadion al snel met 2-0 voor, maar zou tenslotte op 3-3 finishen, met drie Friese treffers van Us Abe. De hooggespannen verwachtingen rond de return werden snel de nek omgedraaid en Ajax stapte met een verrassend simpel behaalde 2-0 zege van de Friese grasmat. De play-offs'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 9