AJAX—FEYENOORD Vaste afspraak, elk jaar weer: Ajax- Feyenoord. Dé topper van het Nederlandse voetbal, ongeacht de posities op de ranglijst en ongeacht wie er wel en niet meespelen. Ajax-Feyenoord, het is een toverwoord dat tot ver buiten onze landsgrenzen doorklinkt en aanspreekt. Ajax-Feyenoord, alleen al de titel van deze thriller wekt verwachtingen en roept meer of minder bestofte herinneringen op. Beelden van vroegere ontmoetingen mengen zich met de verwachtingen van nu. Ajax-Feyenoord, het is een klassieker van de eerste orde die iedere voetballiefhebber tot de verbeelding spreekt en wie er niet bij is geweest telt eigenlijk niet mee. Revanche Vanmiddag in De Meer is het niet anders. De titanenslag tussen de nummers twee en drie op de ranglijst zal, met het in gezonde rivaliteit gedrenkte verleden, opnieuw zorgen voor spanning, sensatie en voetbalschoonheid. Met voor Ajax nog een extra aspekt, namelijk dat van de revanche. Aan het eind van het vorige seizoen plaatste Feyenoord in de Olympische veste immers een dompertje op de vlammende feestvreugde van Ajax, dat zich kort daarvoor tot Europees Bekerwinnaar had gekroond. Gedragen door golven van euforie en spelvreugde ging Ajax toen flitsend van start maar na een aantal gemiste kansen zakte de kracht wat weg en wist de 'aartsvijand' slim te profiteren. Eerder dat seizoen had Ajax-Feyenoord al in De Kuip geklopt dus wat dat betreft lag de balans weer in evenwicht, maar toch, die nederlaag in het Olympisch Stadion zit de Ajacieden absoluut niet lekker. Een andere toegevoegde waarde aan deze editie van Ajax-Feyenoord is het feit dat beide elftallen aanstaande woensdag een pittig Europees potje te wachten staat. Ajax heeft een iets beter uitgangspunt dan de Rotterdammers maar voor beide moet het mogelijk zijn om de Nederlandse voetbalvlag ook in een volgende ronde internationaal te laten schitteren. Zoals bekend moet Ajax woensdag in het Olympisch Stadion afrekenen met Hamburger SV (1 -0 voorsprong voor 'ons') en Feyenoord ontvangt in eigen omgeving de wakkere Schotten van Aberdeen, die met een 2-1 voorsprong beginnen. Het zou een ernstige misrekening zijn wanneer Ajax en Feyenoord zich door het nakende Europese voetbal zouden laten verleiden met de handrem te gaan spelen. Nu al moeten koncentratie en inzet optimaal zijn, wil dat ook woensdag aanwezig zijn. Alles uit de kast dus, vanmiddag. Feyenoord herstellende Vorig jaar kende het trotse Feyenoord één van haar meest kleurloze seizoenen. Europees en Nederlands was de ploeg al vrij vroeg uitgebekerd en de strijd om de landstitel was een Amsterdams-Eindhovense aangelegenheid. Zelfs de voor UEFA- Cupvoetbal belangrijke derde plaats leek nog even te worden bedreigd maar de 'schande' van een nakompetitie bleef Feyenoord uiteindelijk toch bespaard. Hoewel de voortekenen dit seizoen anders uitwezen, klom de trots van Rotterdam dit jaar redelijk uit het dal. In het elftal dat niet al te veel veranderingen onderging - alleen de Schotse Australiër Dave Mitchell kwam over - bleek de eenheid en daarmee automatisch het prestatief vermogen, verhoogd. Kollektief staat er tenminste een ploeg in het veld en dat ondanks het bekvechten tussen de coach en de ster, Rinus Israel en Mariolino Been. De defensie is per traditie nooit het zwakste gedeelte van Feyenoord en al missen de Rotterdammers van nu de meedogenloosheid van illustere voorgangers als genoemde Israel en Laseroms, het duel wordt allesbehalve geschuwd. De wetenschap dat in het doel een zeer sterke, met uitstekende reflexen gezegende Joop Hiele staat geeft het defensie-blok Wijnstekers, Van Herpen (libero), Troost en Heus de nodige zekerheid. De routine van Keje Molenaar, de scherpe oogopslag van Mario Been en het uiterst nuttige werk van André Hoekstra zorgen voor een middenveld met balans. De Deen Lars Elstrup, vorig seizoen eigenlijk als pure spits aangetrokken maar als zodanig door het mandje gevallen, steunt dat middenveld als de meest aanvallende van die vier. Dat Mario Been in de laatste kompetitiewedstrijd (uit tegen FC Utrecht, 1 -0 winst voor Feyenoord) met de pest in z'n lijf op de reservebank zat mogen we als éénmalig aannemen. De voordelen van het enfant terrible van Rotterdam-Zuid wegen toch ruimschoots op tegen de nadelen. Been kan als weinig anderen een medespeler in scoringspositie brengen (let op zijn steekpasses!) en heeft in zijn fraaie traptechniek een zeer gevaarlijk en doelgericht wapen. Omdat de robuuste spits Dave Mitchell in Aberdeen een zware spierblessure opliep heeft coach Israel er voorin een probleem bij. Rechterspits René Hofman, Feyenoords topschutter tot dusver met zeven goals, zal een ander aanspeelpunt krijgen. Of dat de 16-jarige zwaargewicht Zier Tebbenhoff is of het andere jonge talent Eddy Roos óf dat misschien Lars Elstrup in de aanvalspunt terugkeert valt onder de noemer koffiedik-kijkerij. Zeker is dat Feyenoord in twee andere jonge talenten, middenvelder/ verdediger Peter Barendse en linkerspits Regi Blinker twee spelers heeft die zonder pardon in te zetten zijn. Emoties Hoe Ajax en Feyenoord elkaar vanmiddag tegemoet zullen treden kunt u aanstonds zelf zien. Het uitgangspunt voor beide ploegen is geen verdere averij ten opzichte van de club uit Eindhoven op te lopen én zowel lichamelijk als mentaal ongeschonden uit dit prestigeduel te komen. Hoe het ook zij Ajax-Feyenoord zal ook vandaag weereen échte Ajax-Feyenoord zijn. Een duel dat blijft aanspreken en opnieuw veel emoties zal doen opwaaien. Na vanmiddag kwart over vier wensen we beide teams van harte succes in de Europese Bekerstrijd. Fidelio

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 3