Ajax—Volendam, vee! hoge scores De naam van de voetbalvereniging Volendam is onvermij delijk verbonden met de romantiek waaraan het vissers dorp zo rijk is, en die doorklinkt in de namen van de spelers die in de loop der jaren het eerste elftal van de plaatselijke profclub bevolkten: Jonk, Tol, Zwarthoed, Mühren, Bond. Veel van die namen kwamen in veelvoud in de elftallen voor, en voor een buitenstaander is het dan ook geen een voudige klus om alle spelers, die vaak ook nog dezelfde voornaam droegen en slechts door de in Volendam gebrui kelijke bijnamen van elkaar te onderscheiden waren, te identificeren. Om een voorbeeld te geven: in het begin van de jaren zestig speelden vijf spelers met de naam Zwart hoed in Volendams keurploeg, en datzelfde gold een jaar of tien later voor een kwintet Jonken, die, als wij het goed hebben, werden aangeduid als Jan Bol, Jakkie Bol, De Kip, De Kleine Kip en De Suikere. De onontwarbaarheid van deze namenbrij, die tegenwoor dig minder is door de wat kwistiger aankopen van buiten de directe omgeving, geeft Volendam een heroiek die geen andere club haar nadoet. Maar ook het vertoonde spel heeft Volendam een onuitroeibare sympathie elders in het land bezorgd: de techniek die het Volendamelftal al sinds mensenheugenis tentoonstelt, is voor veel clubsom jaloers op te worden, maar leverde lang niet altijd resultaat op. Ongetwijfeld is dit een van de redenen waarom de 'wijd- broeken' nooit lang in het Eredivisie konden blijven. Het eerste optreden van Volendam was leuk om te zien, maar leverde de bezoekers wel een flink pak slaag op: op 18 april 1960 scoorde Henk Groot vijf treffers in eigen beheer, broer Cees, Prins, Donald Feldmann en Swart allen een maal. 2-0 dus, en die score was twee jaar later, na het eerste retourtje eerst divisie, nauwelijks beter. Ook ditmaal bleef Ajax op de drempel van de dubbele cijfers steken, maar in ieder geval kon Dick Tol in de slotminuut nog voor een 9-1 zorgen; Cees Groot en Donald Feldmann scoor den beiden driemaal in deze wedstrijd. Hoge scores kwamen wel vaker voor (zo werd het nadien nog eens 7-1, 7-3, 5-0 en 5-2), maar voor een verrassing was Volendam ook nog wel eens in. Voor het eerst gebeur de dat in het seizoen 1962-1963. Nadat Ajax de uitwedstrijd met de merkwaardige cijfers 4-5 had gewonnen, zorgde Volendam in De Meer voor een stunt door na de openings treffervan Henk Groot door Johan Pelk(2)enThijs Bond de winst te grijpen, een prestatie die een seizoen later werd overgedaan. Toen scoorde Bennie Muller tweemaal voor Ajax, maar scoorde Dick Tol ('De Knoest') tweemaal en Harmen Veerman ('De Poes') eenmaal. Pas op 2 oktober 1977 won Volendam opnieuw in de Watergraafsmeer. Ruud Geels zette Ajax op voorsprong, maar de door Ajax aan Volendam uitgeleende Dick Helling maakte gelijk, en na de rust greep een door een schitterend spelende Frank Kra mer aangevoerd Volendam door een doelpunt van Klaas Kwakman zelfs de volle winst, die zelfs door het Ajax- publiek luide werd toegejuicht. Maar de mooiste overwinning van Volendam op de hoofd stedelijke 'grote broer' dateert ongetwijfeld van 25 februari 1962, toen op de dijk Ajax met 4-0 werd weggespeeld, een afdoende revanche voor de 0-1 nederlaag eerder dat sei zoen. Johan Pelk, Harmen Veerman en tenslotte tweemaal Dick Tol scoorden in die wedstrijd. Laatstgenoemde is het voetbalinstituut bij uitstek in Volendam. Ooit, in een poule wedstrijd voor de beker, versloeg hij Ajax bijna in zijn een tje. Hij scoorde alle vier de doelpunten in een wedstrijd die in een 4-3 zege eindigde. Een spits van een doeltreffende eenvoud die op de Nederlandse velden sindsdien schaars is CVVUI UCI I. Evert Vermeer Menzo dikteert. De Ajax-goalie kende een wat minder gekoncentreerde seizoenstart dan we van hem gewend waren nummer 1 weer als vanouds te keepen. maar de laatste wedstrijden staat Ajax' 5

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 5