'De wereld van Ajax', Bart Sorgedrager exposeert Ajax-foto's Vanaf vrijdag 16 oktober j.l. is er in het Amsterdamse Gemeente Archief, dat zich aan de Amsteldijk 67 bevindt, een, zeker voor Ajacieden, bijzondere foto-tentoonstelling te bewonderen. Tot en met 27 november zijn in het Gemeente Archief de foto's te zien die Bart Sorgedrager van het voet balfenomeen Ajax maakte. Natuurlijk komen de voetballers ruim aan bod, maar toch is het niet in de eerste plaats een expositie van "voetbal foto's". In de anderhalf jaar dat Sor gedrager aan het projekt werkte had hij vooral oog voor het komplete clubgebeuren. Via het kunstzinnige oog van Sorgedrager kan men een blik achter de schermen van Neder lands meest gelauwerde club werpen en de stille werkers komen zo ook eens in beeld. De sfeer van Ajax, met z'n successen, z'n spanningen, z'n aantrekkingskracht op duizenden en ook met z'n nog steeds bloeiende en zo belangrijke verenigingsleven komt uit het werk van Bart Sorgedra ger uitstekend naar voren. De foto-reportage is met warmte en liefde gemaakt. Dat is niet zo verwonderlijk want nog voordat Sorgedrager aan het verbeelden van zijn onderwerp begon was hij gechar meerd van de club en het voetbal in het algemeen. Bart Sorgedrager werd 28 jaar geleden in het Gelderse Ter Borg geboren en doorliep de Amsterdamse kunstacademie "Gerrit Rietveld" met als belangrijkste richting de reportage-fotografie. Ruim anderhalf jaar geleden kreeg hij van de Stichting Amsterdams Fonds voor de Kunst een beurs en de opdracht een foto-reportage met Ajax als onder werp te maken. Het was Bart's eerste opdracht nadat hij was afgestudeerd en de tentoonstelling in het Gemeente Archief is meteen ook zijn eerste succes. Een succes dat mede tot stand kwam door de mede werking en steun van een aantal sponsors. Want naast een bijdrage van het Amsterdams Archieffonds maakten ook de financiële hulp van de AFC Ajax en de bekende Ajax- sponsors Citroën, TDK, Commodore, Martinair en Reisburo Roever de expositie mogelijk. Naast de tentoonstelling is er ook een fraai verzorgd boek met de Ajax- foto's van Bart Sorgedrager op de markt verschenen. Dat boek, met een voorwoord van Freek de Jonge, heet "De Wereld van Ajax" en wordt uitgegeven door de firma Waanders uit Zwolle. "De Wereld van Ajax" kost f 29,75, maar voordat u het boek van Sorge drager als blijvend bezit aanschaft moet u beslist de imposante Ajax- foto's in het Gemeente Archief aan de Amsteldijk 67 gaan bewonderen. Eén van de vele foto's van Bart Sorgedrager die tot en met 27 november te bewonderen zijn in het Amsterdamse Gemeente Archief aan de Amsteldijk 67. Het voetbal staat centraal in de tentoonstelling maar dat neemt niet weg dat er, zoals deze foto, veel sfeervolle en intieme beelden uit De Meer te zien zijn. Bart Sorgedrager, anderhalf jaar lang Aja* in het vizier. 29

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 29