Internationaal nieuws Flemming Povlsen VOOR SPORTIEVE PRESTATIES: een 'stortalent' uho i/eeneman Een "stortalentzo noemen de Denen een voetballer met meer dan normale kwaliteiten, vrijvertaald: een supertalent. Die term was al snel weggelegd voor FLEMMING POVLSEN, de 20-jarige aanvaller die zijn voetbalgeboorte kende bij AGF uit Aarhus en via een Spaans avon tuur bij het filiaal van Real Madrid, Castilla, terecht kwam bij FC Köln, de trotse koploper in de Duitse Bundesliga. Vorige week zaterdag heeft u op de televisie kunnen zien hoe Flemming van de wedstrijd FC Köln - Borussia Mönchengladbach bijna een one-man show maakte. Twee voltreffers en een handvol wonderschone akties maakten hem tot de onbetwiste Man of the Match in het volgepakte Mungersdorfer stadion. Een jongeman derhalve om nader aan u voor te stellen. "Ajax was te vroeg" Flemming Sogaard Povlsen werd op 3 december 1966 in het Deense Aarhus geboren en aan de hand van vader Johannes Povlsen stapte hij al op vijfjarige leeftijd het jeugdeltal van de plaatselijke topclub, AGF, binnen. Daar en uiteraard op straat ontwik kelde zich het fantastische voetbal talent van Flemming die zich op alle aanvallende posities uitleefde. In het seizoen 1985 (in Denemarken loop het voetbalseizoen van maart tot oktober met een onderbreking in juli) barstte Flemming Povlsen in alle hevigheid los. Hij was samen met de al snel naar Anderlecht vertrekkende Henrik Mortensen het speerpunt van de soepele AGF-aanval en al snel waren de ogen van vele Europese topclubs op hem gericht. Onder die topclubs ook Ajax. "Maar," zegt Flemming, een dag vóór de topper FC Köln - Borussia Mönchenglad bach in het hotel waar de Keulenaren zich voorbereiden, "eigenlijk waren Ajax en al die andere clubs, o.a. Monaco en FC Brugge, iets te vroeg. Op dat moment moest ik mijn studie afmaken en dat wilde ik ook persé doen." les en die kwam eerder dan verwacht uitstekend van pas. Ook door de goede adviezen van ex-topvoetballer Henning Jensen was het niets minder dan Real Madrid dat zich een jaartje later bij de familie Povlsen meldde. "Real Madrid, dat was een droom voor me," zegt Flemming. "Het is toch één van de meest aansprekende clubs en ik was beslist niet bang voor het avontuur in Spanje. Samen met mijn vriendin Dorthe ben ik naar Madrid gegaan. Natuurlijk in de hoop om zo snel mogelijk te kunnen spelen in het Bernabeu-stadion. Maar toen ik te horen kreeg dat ik eerst een jaartje moest wennen in het Real-filiaal "Castilla" had ik daar ook geen moeite mee. Real had in Hugo Sanchez en Jorge Valdano al twee buitenlanders en later kwam daar de Joegoslaaf Jankovic nog bij. Hoewel de resultaten van Castilla tegenvielen had ik het er toch best goed naar mijn zin. Castilla speelt in de tweede divisie en we hebben ons ternauwer nood van degradatie kunnen redden. De spelers van Castilla zijn allemaal in opleiding, erg jong dus en in die tweede divisie kom je in feite alleen tegen de betere clubs tot acceptabel voetbal. Tegen de andere ploegen is het vooral bikkelhard. Maar ik moet zeggen, de stemming bij Castilla was toch uitstekend, het was een fijne Spaanse les Onderdeel van die studie aan het athenaeum was drie jaar Spaanse groep jongens, en ik heb in dat jaar erg veel geleerd." Etiket Flemming toonde, voor zover moge lijk, zijn geweldige kunnen in dat fili aal van Real Madrid maar hij bleef eigendom van zijn Deense "moeder club", AGF. Toen aan het eind van het seizoen bleek dat ook in het jaar 1987-1988 Leo Beenhakker het niet zou aandurven om Povlsen voor de leeuwen in het Bernabeu-stadion te gooien was het FC Köln dat zich uiterst alert toonde en Povlsen van AGF kocht. En in Keulen viert de jonge Deen nu grote triomfen. Zijn spel kenmerkt zich door een uit stekende funktionele techniek, een grote snelheid, behendigheid aan de bal en een zeer behoorlijke portie inventiviteit. Flemming speelt net zo makkelijk aan de linker-als aan de rechterkant terwijl hij vroeger bij AGF ook vaak centraal in de frontlijn speelde. Zijn durf en ideeën maken van hem een onberekenbare voetbal ler, maar niet alleen als individualist heeft Povlsen zijn waarde. Gevoel voor kombinatie zit ook in zijn "pakket" en in de verte heeft zijn stijl iets weg van die van Frank Arnesen, datzelfde rechtlijnige en doelgerichte, op basis van snelheid en overzicht. Wat hij ook met Arne sen gemeen heeft is zijn gave om uit een kansloze situatie nog voordeel te peuren, bijvoorbeeld het versieren van penalties. Flemming Povlsen lijkt op het eerste gezicht nogal frêle maar hij staat stevig op z'n benen met honderdtweeëntachtig centime ter lengte en zeventig kilo gewicht. «rv Amstelveenseweg 288-290,1075 XX Amsterdam, Tel. 020-645660 Polderweg 104,1093 KP Amsterdam, Tel. 020-650551 25

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 25