VOOR SPORTIEVE PRESTATIES: uho ueeneman - rTTTHTI februari de toen nog lange reis naar het hoge noorden te aanvaarden. Het toernooi van 1910-1911 wasopnieuw na een ronde voor Ajax bekeken; de keurtroepen verloren met 5-2 bij Kampong, en de reserves thuis met 2-1 van Alcmaria Victrix 2. In 1910 werden de reserve-elftallen weer uit het bekerreglement ge schrapt. Officieel tenminste, want meer dan eens kwam nog een fantasie-elftal opdraven. Deels kwam dat doordat de meeste clubs, en ze ker die in de eerste klasse, de beker niet echt serieus namen. Ajax vormde daarop geen uitzondering. Nietzodra was de promotie van 1911 een feit, of de Amsterdammers stelden tegen Achilles Assen een derde elftal op, dat dan ook met 7-0 met de grond gelijk werd gemaakt. Niet zelden ook was er sprake van een noodoplossing. Door tijdgebrek werden de bekerwedstrijden vaak aan het eind van het seizoen ge speeld, tegelijk met de kam pioenswedstrijden. De clubs die in de titelstrijd verwikkeld waren, en daar toe behoorde Ajax meermalen, de den dan of in het geheel niet mee, of met een feestelftal. Zo liet Ajax zich doorgaans door een verzameling re servespelers vertegenwoordigen, en werden zelden of nooit de eerste twee rondes overleefd. In 1927 kon het gebeuren dat tegen Enschedese Boys een recordnederlaag in beker- verband werd geleden: 9-3. In 1930 deden de rerserves het uitstekend, overleefden liefst vier ronden, waar na het eerste team de zaak overnam en in de halve finale op Feyenoord stuitte. Ook in de betaalde periode was vaak sprake van een zeker kompetitiever valsing in het bekertoernooi, toen be kerwedstrijden regelmatig worden vastgesteld op interlanddata, waar door de topclubs zonder internatio nals moesten verschijnen. Maar ook in deze periode was de animo van de clubs nog miniem. Op nieuwjaarsdag 1959 verscheen Ajax met elf invallers binnen de lijnen tegen NOS, een ploeg die overigens altijd nog sterk genoeg was om de stadgenoten met 8-3 plat te walsen. Het was de laatste keer dat er een reserveteam van Ajax in de beker aktief was, zij het onder de naam Ajax 1Niettemin zijn beker wedstrijden, vooral die tegen 'minde re' tegenstanders, altijd bij uitstek geschikt gebleven voor experimen ten met de opstelling. Vandaag verschijn Ajax 2 voor het eerst weer als Ajax 2 in het toernooi, voor het eerst sinds 1910. Laten we zien hoe historisch deze wedstrijd wordt. Marcel Keizer speelt meestal rechts op het middenveld «rv Amstelveenseweg 288-290,1075 XX Amsterdam, Tel. 020 - 64 56 60 Polderweg 104,1093 KP 'Amsterdam, Tel. 020-65 05 51 17

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 17