Kort nieuws*Kort nieuws*Kort nieuws*Kort nieuws *Kort nieuws* Kort nieuws* Tweede Elftallen: niets nieuws onder de zon PRINSENGRACHT292,1016HJ AMSTERDAM, TEL 020-244564 14 Wie even niet heeft opgelet, zal licht in de veronderstelling komen dat met de deelname van Sparta 2 het vorig jaar en Ajax2 dit jaar een nieuw feno meen zijn intrede heeft gedaan in het nationale bekervoetbal. Niets is echter minder waar, al is die misvat ting iedereen vergeven. Toen de KNVB-Beker nog de Holderbeker heette en nog in de bloei van zijn jeugd was, waren tweede elftallen niet alleen geen uitzondering, maar zelfs gemeengoed in de bekerstrijd. Dat had alles te maken met de natte- vingerpolitiek in die bond, tientallen jaren lang met betrekking tot de na tionale beker heeft gehanteerd. Het bekerreglement bleef slechts zelden langer dan enkele jaren hetzelfde, en er is in de loop der jaren geëxperi menteerd met tal van nieuwigheden om het toernooi aantrekkelijk te ma ken of soepelerte laten verlopen. Re plays, uit en thuiswedstrijden, afs chaffen van verlengingen, poulewed strijden, het is allemaal gewogen en onveranderlijk te licht bevonden. Aan het begin van de eeuw is er enige jaren een regel geweest die inhield dat een club desgewenst met twee teams mocht inschrijven, maar eers teklassers alleen met een reserve elftal aan de bekerstrijd mochten deelnemen. Niet dat dat de krachts verschillen erg ten goede kwam, want in 1906 won HBS met haar re serves de beker, en de twee navol gende jaren herhaalde Quick Den Haag dat kunstje. Ook Ajax, in die dagen nog in de tweede klasse Richard Sneekes, vaste waarde in het tweede elftal die al een paar keer mocht 'proeven' van het eerste elftal opererend, maakte gebruik van de mogelijkheid twee ploegen in te schrijven, maar tot ongekende suc cessen leidde dat niet. In November 1906 vlogen zowel het eerste elftal (tegen HBS 2 met 6-0) als het tweede (tegen PW 2 met 4-1 al in de eerste ronde uit het toernooi. In 1907 werd maar een team inge schreven, en pas in 1908 was er spra ke van een licht succes. Ajax 1 ver sloeg achtereenvolgens Xerxes en Vitesse alvorens te stuiten op Quick Amersfoort. De tweede keus overwon eveneens een ronde door in Stadska naal met 7-0 van Wilhelmina te win nen. De wedstrijd in de tweede ronde tegen Frisia in Leeuwarden werd tal loze malen uitgesteld in verband met de weeromstandigheden, en toen de wedstrijd tenslotte zou worden ge speeld stond er geen ploeg van Ajax in het veld, naar wij vermoeden om dat er of geen elftal op de been ge bracht kon worden, of de Amster dammers geen zin hadden midden in Ajax-2 linksachter Dennis den Turk

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 14