De pers over AJAX VOOR SPORTIEVE PRESTATIES uho ueeneman Europa Cup-duel met Dundalk FC Het blijven drukke weken voor de Ajacieden. Na de eerste kompetitieweken met de dubbele programma's kondigde twee weken geleden het fenomeen 'Europa Cupvoetbal' zich weer aan, terwijl weer een week eerder vele Ajacieden internationaal in aktie kwamen voor het Olympisch Elftal (Menzo en Witschge) en het Nederlands Elftal (Rijkaard, Silooy-toen nog Ajacied -, Winter, Wouters, Van 't Schip, Bosman en debutant Meijer). Ajax-Dundalk FC in de eerste ronde van het Bekerwinnaars- toernooi leverde voor de titel verdedigers een 4-0 overwinning op. Het duurde vrij lang voordat Ajax de stugge en zich met hand en tand verzettende verdediging van de leren had doorboord maar na de openingstreffer van Frank Rijkaard werd het toch nog een ruime zege. Dat Ajax' prestaties met andere- hogere-maatstaven wordt gemeten bleek de volgende dag uit de persberichten over de wedstrijd in De Meer. CHARLES TAYLOR van de Telegraaf noemde de zege: 'niet mooi, niet ijzersterk maar gewoon middelmatig'. Taylor gaat in zijn kommentaar verder met: 'Al snel na de start tegen de onbeduidende Ierse dwerg bleek dat Ajax nog een lange weg heeft te gaan naar het niveau waarop het vorig seizoen eindigde. 'In dezelfde krant worden echter ook de bemoedigende woorden van Johan Cruijff aangehaald: 'Doordat het lang 0-0 bleef gingen we soms geforceerd spelen en dan blijft het maken van doelpunten moeilijk. Gelukkig bleven mijn spelers gedisciplineerd en vanuit hun eigen situatie voetballen en dat was een groot winstpunt. De Volkskrant bij Ajax-Dundalk FC vertegenwoordigd door verslaggever JOEP VERDONCK, bemerkte, net als in de vaderlandse kompetitie het geval zou zijn, geen respekt van Dundalk-zijde voor Ajax. Verdonck noteert ook dat het publiek andere kriteria heeft wanneer het om Europees voetbal gaat: 'Het doorgaans zo kritische Amsterdamse publiek is kennelijk snel tevreden wanneer het om een Europa Cupwedstrijd gaat en legt dan andere maatstaven aan,' schrijft de Volkskrant-verslaggever nadat hij heeft aangegeven dat er tot groot enthousiasme van het publiek toch nog een bevredigende 4-0 tot stand en de eerste fluitconcertjes plaats maakten vooreen uitbundige wave. HANS DE BRUIJNvan het Rotterdamse Algemeen Dagblad heeft wat meer begrip voor de weerstand die de Ajax-ploeg tegenkwam in de strijd met Dundalk. Onder de kop 'Ajax sloopt stugge Ierse muur' schrijft hij: 'Pas een half uur voortijd, tijdens een sfeerrijk duel dat bij verrassing nog door tienduizend toeschouwers werd bijgewoond, sloeg de vlam opeens in de pan. Rijkaard brak de score open en Ajax gebruikte steeds vaker en beter de ruimte die de vermoeide verdedigers van Dundalk gaven'. DE BRUIJN richt ook de schijnwerpers op de 'uitblinkende Brian Roy, die debuteerde in de EuropaCup,' en meldt Cruijffs voorzichtigheid omtrent dit fantastische nieuwe Ajax-talent: 'Ik blijf voorzichtig met Roy omgaan, hij speelde nu al op zijn tandvlees.' Ook de vertegenwoordiger van Het Vrije Volk, NORBERT KLEINHERENBRINK heeft extra aandacht voor Brian Roy: 'Het kat en muisspelletje werd opgefleurd door het dartelende spel aan de linkerkant van Brian Roy, die zijn direkte tegenstander Eugene Lawless kompleet tureluurs speelde. Zijn veelal strakke voorzetten kwamen weliswaar niet altijd op het juiste hoofd terecht maar dat kon ook moeilijk anders in het overvolle Ierse strafschopgebied. Bij een 3-0 stand was de HAVO-scholier heel dicht bij een meer dan verdiende treffer toen hij Lawless bij het uitverdedigen meer dan attent stoorde. Doelman Allen O'Neil kon evenwel nog net met zijn benen redding brengen. 'Brian heeft in potentie meer in huis dan de meeste andere spelers bij ons' genoot Cruijff na van zijn nieuwste ontdekking. 'Er kunnen maar heel weinig vanuit stilstand voetballen en Brian kan dat. Met de bal aan de voet is hij ineens Amstelveenseweg 288-290,1075 XX Amsterdam, Tel. 020-645660 Polderweg 104,1093 KP Amsterdam, Tel. 020-65 0551 25

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 25