FC Den Haag De geschiedenis van Ajax- De wedstrijd tussen Ajax en FC Den Haag van het vorig seizoen zal een ieder nog duidelijk voor de geest staan. Ook toen ontmoetten de twee clubs elkaar in het begin van het seizoen in Amsterdam, en ter gelegen heid van de verbouwing van het Ajax-stadion vanwege de aanleg van de Sky-boxen gebeurde dat in het Olympisch Stadion. Enigszings onthutst keek de Ajax-aanhang na afloop naar het scorebord, waarop de eindstand 2-3 prijkte. Hoogst onverwacht, want niet alleen was Den Haag nog maar net uit de eerste divisie weergekeerd, bovendien was de Haagse kombinatie van ADO en Holland Sport, anno 1971, er nog nimmer in geslaagd op Amsterdamse bodem van Ajax te winnen. Voor een Haagse zege moest men zelfs bijna een kwart eeuw terug in de boeken, om precieste zijn naar 1962. Op Tweede Paasdag van dat jaar (23 april) had het toenmalige ADO, algemeen beschouwd als de erflater van de huidige FC, voor het laatst Ajax in eigen huis een nederlaag toegebracht. Nadat Henk Groot met onvrijwillige medewerking van Guus Haak voor 1 -0 had gezorgd, werd Carol Schuurman de matchwinner door invaller-doelman Van der Werf zowel vlak na de rust als vlak voor het eind te passeren. Voor ADO bleef het bij die ene keer. Een andere ploeg Hagenezen echter, het toenmalige Scheveningen- Holland Sport, had drie seizoenen eerder voor een daverende verrassing gezorgd" door in De Meer met dezelfde cijfers te winnen. SHS, dat het seizoen zou eindigen met een record-aantal van 111 treffers, zag Ajacied Van der Kuil het eerst scoren, maar trok door doelpunten van Wim Zwarts en Kees IJspelder alsnog aan het langste eind. De wraak van Ajax, later dat jaar, was niet mals. Dat Van Geen en Beekhuizen scoorden, was bijzaak, aangezien Ajax via Jan Seelen (5), Willy Schmidt (2), Jan Snoeks en Bennie Muller een eindstand van 2-9 bewerkstelligde, de ruimste uit-produktie van de Amsterdammers in het gehele betaalde voetbal tot nu toe. Voor wie door alle Haagse saneringen even de draad is kwijtgeraakt, even een korte uitleg. FC Den Haag werd, zoals gezegd, in 1971 gevormd uit ADO en Holland Sport. De laatste poot eindt zijn origine in de 'wilde' voetbalbond, waar in 1954 onder meer de Profclubs Rotterdam en Den Haag speelden. Om na de overeenkomst met de KNVB toelating tot het betaalde voetbal te krijgen, moesten deze twee clubs fuseren en gingen spelen onder de naam Flamingo's. SHS Toen er verwarring bleek te ontstaan met de bestaande amateurclub van die naam, werd halverwege het seizoen de clubnaam gewijzigd in Holland Sport. Enkele maanden later, in juli 1955, fuseerde de nieuwe club met de amateurvereniging Scheveningen en ging verder als Scheveningen-Holland Sport, kortweg SHS. Toen Scheveningen in 1964 wenste terug te keren naar de amateurs, ginden de profs weer onder de oude naam Holland Sport verder, spelend op het Houtrust-terrein, de historische grond waar ooit Spartaan Huug de Groot met twee rake schoten Nederland voor het eerst sinds Michiel de Ruyter de Engelsen liet verslaan. Omwille van de historie zou het toe te juichen zijn wanneer dit gezellige terrein weer in het betaalde voetbal zou terugkeren, maar dat lijkt vooralsnog een utopie. Wellicht kan een slimme stedebouwkundige een aardige functie voor het lapje grond bedenken. Maar dat terzijde. Ondanks het betrekkelijk weinige succes dat de FC Den Haag in haar huidige vorm in Amsterdam haalde, zorgen de wedstrijden regelmatig voor vuurwerk. Men denke aan de wedstrijd in het seizoen 1981-1982, toen een Ajax op volle snelheid liggend een Den Haag in degradatiezorgen met 9-1 van het veld veegde in een schitterende demonstratie partij. Of aan 22 augustus 1971, toenSjaak Swart alle aandacht naar zich trok door pas in de slotseconde de enige score van de wedstrijd te verwezenlijken, of aan de wedstrijd in het Zuiderpark later dat seizoen, toen Johan Cruijff misschien zijn meest wonderschone doelpunt uit zijn karrière maakte (maar daarover willen we het wel nooit eens worden), door de bal met een onmogelijke effect over keeper Ton Thic te laten draaien en daarmee de winnende treffer produceerde. U hebt gelijk natuurlijk, vroeger is nu niet, maar wat wegdromen kan af en toe geen kwaad. Vorig seizoen was de nederlaag tegen Den Haag het keerpunt in de Ajax-prestaties. Een keerpunt dat ook dit seizoen weer even nodig is, al zal dit keer een overwinning meer helpen. Evert Vermeer 6 AFC AJAX Administratie Middenweg 401 1098 AV Amsterdam Tel. 020-946515/654440 Telex 12415 UITGAVE: Frisch Drukkerijen BV Duivendrechtsekade 87-88 1096 AJ Amsterdam Tel. 020-930865 Telex 10299 TEKST Inter Football Hoger Einde Zuid 6-7 1190 AB Ouderkerk a/d Amstel Tel. 02963-4441 Telex 12337 ADVERTENTIE-ADRES Target Planning Singel 372 1016 AH Amsterdam Tel. 020-259517/240789

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 6