De 22 landstitels van Ajax 1931 MM BOUWBEDRIJF MIDRETH Na het ongeslagen kampioen schap dat Ajax in 1919 behaalde, leek het moeilijk de prestaties van dat seizoen nog te evenaren, laat staan te overtreffen. Dat Ajax even een stapje terug moest doen, was dan ook bijna onver mijdelijk. Dat het echter elf jaar zou duren alvorens de landstitel voor de derde keer in de knip kon worden gesloten, zal niemand destijds hebben verwacht. Dat betekent overigens niet dat in de tussenliggende jaren Ajax geheel van het toneel der topclubs ver dween. Integendeel, na een jaar van terugval, waarbij het vertrek van Frits Terwee naar Haarlem en een schorsing van Hein Delsen voor een vol jaar en Jan de Natris voor drie maanden naar aanlei ding van de gebeurtenissen te gen AFC (zie de vorige aflevering) het hunne bijdroegen, pakte Ajax in 1921 alweer een afdelingstitel, alvorens het om de landstitel te gen het NAC van Rat Verlegh te moeten afleggen. Na een periode waarin de roodwitten tot de mid denmoters terugvielen, en waar in met name Feyenoord haar eerste glorierijke jaren beleefde, kwam geleidelijk aan een nieuwe ploeg in het veld te staan. Be langrijke aanwinsten waren Dolf van Kol, de gebroeders Henk en Wim Anderiesen, Henk Twelker (allen Amsterdammers, maar af komstig van 't Gooi, net zoiets als de Ajacieden in het hedendaagse PSV dus), Wim Volkers en Bob ten Have, die in 1927 een belan grijke rol speelden in de herle ving van de club. Zowel in dat jaar als het volgende werd de afde lingstitel weer bemachtigd, maar was de landstitel nog een brug te ver. In 1930 gebeurde dat op nieuw en kwam Ajax één punt te kort om Go Ahead van zijn eerste titel af te houden. Maar het was duidelijk: de ploeg die Ajax nu in het veld had staan zou niet lang van succes kunnen worden afge houden. Hetgeen bleek: in het volgende decennium zou Ajax vijf landstitels en zeven landsti tels bijeen voetballen, een perio de die tot 1970 als 'de gouden eeuw' van de club bekend zou blijven. De wijze waarop Ajax aan zijn re naissance vorm gaf in het sei zoen 1930-1931, was indrukwek kend te noemen. Na een 2-2 ge lijkspel in de openingswedstrijd tegen het toen zeker niet uit te vlakken Stormvogels begon de trein op gang te komen: viermaal achtereen werd de verdediging, bestaande uit doelman Bonne- veld en het inmiddels internatio nale backstel Van Diepenbeek (in de kranteverslagen hardnekking aangeduid als Diepenbeek) en Van Kol, niet gepasseerd. Deze spelers waren overigens niet de enige Ajacieden die zich zonder landstitel in de Oranjetrui hadden gespeeld. Sinds 1919 waren niet minder dan elf spelers tot inter- nationalstatus verheven, hetgeen het potentieel dat ook in de ma gere jaren wel degelijk aanwezig was, aardig schetst. Ajaxwals Op 9 november 1930 stootte het ambitieuze Ajax in Zaandam zijn neus. FC dat jaar waarlijk niet slecht uit de bus komend, leek na een 0-0 ruststand in de tweede helft ook onder de Ajaxwals te worden verpletterd, maar wist tot tweemaal toe de leidinggevende treffers van Ben Vogel te beant woorden via Seens en Hoog moed, waarna tenslotte Dolf van Kol het vonnis voor zijn club te kende door de bal achter zijn eigen doelman te plaatsen. De nederlaag zou de enige blijven. In totaal zou Ajax dat seizoen slechts vijf van de 36 beschikbare punten aan de tegenstander la ten, en de manier waarop in vijan delijke doelgebieden werd huis gehouden was af en toe recht af schuwelijk te noemen. Excelsior bijvoorbeeld kreeg dat seizoen 11 Ajax-treffers te slikken (maar scoorde erzelf ook zes) en 'tGooi negen, maar dat verbleekt bij de wijze waarop het arme VUC (dat nota bene niet eens onderaan zou eindigen) werd afgedroogd. Liefst veertig procent van de tota le oogst aan tegentreffers voor de Hagenaars was afkomstig van Ajacieden. Op 14 december 1930 was het al weinig verheffend ge weest zoals aan de Huigse Kruis kade de eindcijfers 0-9 op het scorebord prijkten. Een kleine maand later echter zou blijken dat dit slechts de ouverture was tot een tot nu toe ongeëvenaarde Ajax-show. Al bij rust was de pro ductie van de uitwedstrijd geëve naard en daarna swingde Ajax onhoudbaar door tot de record score van 17-0, waarbij Van Ree- nen en Strijbosch elk zesmaal scoorden. Het topduel tegen ZFC, twee we ken later, verliep heel wat moei zamer, en na een 1 -0 achter stand via Lust moest Ajax met UW TRIBUNEBOUWER VERKEERSBORDEN TEKSTBORÖEN 230040 W. Bouw 7 Groot Mijdrechtstraat 11 - Postbus 112 - 3640 AC Mijdrecht Telefoon 02979-81928-Telex: 18371 MidreNL Ome KT KLAAR! STDELEtlMflTTERIJ Amsterdamseweg 24 Amstelveen Tel. 020-439895 na 17.00 uur 020-415531 BIEZEN-RIETEN-ROTAN-EN GAATJES STOELEN Reparatie van alle soorten Biezen - Rotan- en Gaatjesstoelen Stoffering in elke gewenste vorm Restauratie van antieke meubelen

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 7