KIES UW DEALER EVEN ZORGVULDIG ALS UW BMW. Is een perfecte dea ler niet net zo belangrijk als een perfecte automobiel7 U hebt van beide het beste als u voor BMW kiest. Want BMWNederlandstelt hoge eisen aan zijn dealers. Vakmensen met de vereiste opleiding en instel ling, die hun kennis voort durend op peil moeten houden BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. Amsterdam ASMOCO bv, Mr. Treublaan 18, tel. 020 - 94 72 52, 1e Ringdijkstraat 39, tel. 020 - 94 30 93, Jan Rebelstraat 26, tel. 020-19 54 44, De geschiedenis van Ajax—FC Twente Het is alweer jaren geleden dat FC Twente tot de top van de vaderlandse kompetitie gerekend mocht worden en de oostelijke ploeg zich een naam verwierf die tot ver over de grenzen reikte. In die tijd werd menige club bekwaam weggetikt en gingen zowel Feyenoord als Ajax in Enschede regelmatig over de knie. Toch, zelfs in de hoogtijdagen slaagden de Twentenaren er nooit in om uit de Watergraafsmeer als winnaar weg te gaan. Een gelijkspel of een kleine 1 -0 nederlaag is tot op de dag van vandaag het hoogst bereikbare voor FC Twente geweest bij het betreden van de Meerse grasmat. De voorloper van de huidige FC, Sportclub Enschede (dat in 1965 met de plaatselijke Boys fuseerde) nam echter afscheid van het betaalde voetbal met de laatste Enschedese overwinning bij Ajax. Op de laatste wedstrijddag van haar laatste seizoen bracht Sportclub een zieltogend Ajax, dat in een ronduit dramatisch seizoen maar nauwelijks aan degradatie toewas, nog een extra klap als afscheid toe. Us Pietje Keizer brak na zes minuten de score open, maar halverwege de eerste helft scoorde Johan Plageman, later bij DOS tot vervelens toe met 'Doctorandus Johan Plageman aangeduid', de gelijkmaker. Vlak voor de rust zette Hennie Weering de zwartwitte op een voorsprong die ze niet meer uit handen zouden geven. De wedstrijd vormde achteraf beschouwd het eind van een tijdperk. SC Enschede ging op in Twente en bouwde in enkele jaren tijds een spectaculaire en degelijke ploeg op, terwijl Ajax die zomer de bezem door de ploeg haalde en onmiddellijk begon aan een Europese zegetocht waarover men nu nog niet is uitgesproken. En nimmer won Twente meer in De Meer, al was het daar soms dichtbij. In 1967 bleef de score al eens beperkt tot 2-1, anderhalf jaar later zou Twente mogelijkerwijs zowel de wedstrijd als de landstitel gewonnen hebben als Eddy Achterberg niet op legendarische wijze voor open doel gemist had (maar laten we daar nu maar eens over ophouden), en tussen 1971 en 1975 verloor Twente driemaal met 1 -0 (met tweemaal Arie Haan en éénmaal Piet Keizer als matchwinner) en éénmaal werd er een gelijkspel uit het vuur gesleept, destijds een hoogst ongebruikelijk verschijnsel bij Ajax. Op 8 september 1973 was dat, en Cruijff was amper twee weken bij Ajax weg. Johnny Rep zette Ajax op 1 -0, een voorsprong die Theo Pahlplatz een kwartiertje voortijd ongedaan maakte. Cruijff was weg, maar keerde eens in de paar jaar terug. De eerste keer was dat nog zonder officiële functie, als technisch adviseur. In die kwaliteit drukte hij ongewild zijn stempel op een andere Ajax-FC Twente. Op 30 november 1980 was de voormalige spelmaker, die even 'in between jobs' was, aanvankelijk rustig op de tribune gaan zitten, en zat zich daar danig te ergeren toen Ajax na een openingstreffer van Arnesen kinderlijk eenvoudig een 1 -3 achterstand werd gespeeld via tweemaal Thoresen en Sanchez Torres. Na de rust, toen Ling inmiddels weer had tegengescoord, stapte Cruijff vanaf zijn comfortabel plaats naar de houten bank van de dug out om zich op de van hem inmiddels bekende wijze eens flink met het spelletje te bemoeien, daarmee ongewild trainer Leo Beenhakker enigszins schofferend. In hun zenuwen om af te gaan voor het oog van de meester, denderde Ajax in het laatste kwartier opeens over het verbaasde Twente heen. Ophof maakte gelijk, en Ling en Arnesen brachten de eindstand op 5-3. De rest van het verhaal over Cruijff veronderstellen wij als bekend bij een beetje Ajacied. Opvallend is overigens het stevige aantal doelpunten dat de laatste twaalf jaar bij Ajax-FC Twente te noteren viel. Driemaal prijkt de toch niet alledaagse score 5-3 op de lijst, eenmaal 8-1 en de laatste keer dat 10

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 10