De 22 landstitels van Ajax 1919 <I|M BOUWBEDRIJF MIDRETH UW TRIBUNEBOUWER verkeersborden TEKSTBORDEN Na de fraaie prestatie van 1918, het jaar waarin Ajax als eerste Nederlandse club direct na promotie naar de eerste klasse het landskampioenschap veroverde (DWS zou die truc pas in 1964 als enige herhalen) leek het moeilijk het volgende seizoen nog beter uit de bus te komen. De druk om zich te moeten bewijzen was immers weg, zo zou kun nen worden verwacht. Het pleit derhalve voor het Ajax van bijna zeventig jaar geleden dat de ploeg vanaf het eerste begin op scherp stond. Een ploeg waarin geen wijzigingen waren ten opzichte van het elftal dat een half jaar eerder (de seizoenen waren aanzienlijk korter destijds) de kampioenswedstrijden tot een goed einde had gebracht. De ploeg had zich gedegen voorbereid via een serie vriendschappelijke wedstrijden, waarbij een pijnlijke 4-0 nederlaag tegen aartsrivaal Blauw Wit in de finale van het Scheepvaartbekertoernooi de enige smet was. Curieus was dan ook dat juist Blauw Wit de tegenstander was in de openingswedstrijd van de nieuwe competitie, en de eerste voldoening smaakte Ajax in het zoet der wrake. Door tref fers van Van Dort, De Natris en Brokman werden de "Zebra's" kansloos gelaten. Deze lijn werd onverbiddelijk doorgetrokken gedurende drie maanden en acht wedstrij den, die alle werden gewonnen met minstens twee doel punten verschil. Pas op 1 december kon Haarlem een punt op Ajax veroveren door de roodwitte voorhoede van scoren af te houden. Datzelfde zouden later dat seizoen ook Her cules en HBS presteren, telkens op eigen terrein. In eigen huis bleef Ajax zonder puntverlies en kreeg het maar ze ven treffers tegen. Zelfs beëindigde de ploeg een serie van tien opeenvolgende wedstrijden zonder zelfs maar één doelpunt tegen te krijgen, een prestatie die werd gedeeld door doelman Jan Smit en Cor Andriesse, die hem twee maal in die serie verving. Pas in het voorjaar van 1971 zou Heinz Stuy namens Ajax de pot nog langer schoon hou den: 11 wedstrijden. Zo zeer was het seizoen gevuld met successen, dat wel licht in die jaren al de wat blasé houding van het Amster damse voetbalpubliek ontstaan zal zijn. Wie in oude club bladen de wedstrijdverslagen doorbladert, ziet regelmatig kritiek op saai spel, gebrek aan strijd of de buitenspelval, die dus niet zo nieuw is als we dachten. Dat er wel iedere week met pakweg 3-0 werd gewonnen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Snelle kampioen Ondanks een langdurige ziekte van midvoor Theo Brok- mann en een knieblessure van linksbuiten Wim Gupffert re gen de overwinningen zich aaneen, en waarschijnlijk was ook de datum van het kampioenschap een record: al op 23 februari kon aan de Kruislaan de kampioensvlag worden gehesen na een afgetekende 5-2 overwinning bij HVV, de Leeuw van Wassenaar, die tot de rust flink van zich afbrul- de (2-2) maar daarna bekwaam werd getemd. Ajax moest tot 6 april wachten voor het de strijd om de landstitel kon aanbinden, onderwijl de tijd vullend met het afwerken van de nog op het programma staande overige speeldagen in de afdelingscompetitie. De tegenstanders in de kampioensserie waren clubs van naam, met spelers van faam. In het noorden was, zoals meestal, Be Quick kampioen geworden, met de gebroeders Max en Hans Tetzner en Jaap en Evert Bulder. In Oost had Go Ahead, met de latere internationals Hulsman en Roetert, de titel gepakt, Zuid vaardigde NAC af, met als bekendste naam de plaatselijke legende Anton "Ratje" Verlegh, en tenslotte was er concurrentie uit eigen stad in de vorm van AFC, dat in West B de sterkste was geweest. Toegangsprijzen Om in ieder geval financieel garen te spinnen bij de aanstaande topcompetitie, besloot het bestuur de toegangsprijzen aan te passen. Ter vergelijking met de hui dige prijzen: een tribuneplaats kostte twee gulden, de open tribune 1,25, een staanplaats aan de lange zijde drie kwart jes, achter het doel veertig cent. Een jongensplaatsje tenslotte, ook weer zo'n uitgestorven fenomeen, moest een dubbeltje opbrengen. In de voorverkoop betaalde men een stuiver extra voor de zitplaatsen, drie cent voor de staan plaatsen en één cent voor de jongenskaartjes. In de kampioensserie viel van meer spanning te genieten dan in de afdelingscompetitie. Al in de openingswedstrijd, thuis tegen NAC, moest Ajax alle zeilen bijzetten om geen averij op te lopen. Verlegh zette de Bredanaars op 0-1 waarna Gupffert voor de gelijkmaker tekende en pas vier minuten voor tijd Jan de Natris de beslissende goal kon fa briceren na een enorm veldoverwicht. De uitwedstrijd tegen Be Quick in Groningen (in die dagen een heel aardig uitje, want zover kwam je niet iedere dag) leverde voetbal van hoog niveau, en Ajax swingde probleemloos naar een 4-0 zege. Dat beloofde veel voor de thuiswedstrijd, die al de volgende dag was (we schrijven Pasen 1919), maar dat pakte anders uit. Weliswaar liep Ajax vlotjes naar een 3-0 voorsprong, maar in de slotfase kwam plots de klad erin. Een discutabele tegengoal van Rodermond (was de bal net over de lijn of niet?) werd gevolgd door een tweede tegen- punt van dezelfde speler, en Ajax mocht met het 3-2 resul taat uiteindelijk niet ontevreden zijn. AFC zorgde voor de eerste schade door een doelpunt van Huyer (met de wind tegen zowaar) scoorde alleen Heintje Delsen en kon Ajax Groot Mijdrechtstraat 11 - Postbus 112 - 3640 AC Mijdrecht Telefoon 02979-81928-Telex: 18371 MidreNL OtREKT KLAAR! Ci 230040 STUELENMflTTERIJ W. BOUW Amsterdamseweg 24 Amstelveen Tel. 020-439895 na 17.00 uur 020-415531 BIEZEN-RIETEN-ROTAN-EN GAATJES STOELEN Reparatie van alle soorten Biezen - Rotan- en Gaatjesstoelen Stoffering in elke gewenste vorm Restauratie van antieke meubelen 7

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 9