AJAX-DS 79 RONALD SPELBOS In een onstuimige dadendrang davert de Nederlandse kompetitie alweer naar haar vierde afspraak. Voor Ajax, dat in het midden van de vorige week een flinke buitenlandse klus opknapte, het Joan Gamper-toernooi in Barcelona, betekent dat een konfrontatie met DS 79. De Dordte- naren, die onderhuids nog steeds de vage sporen dragen van het roem ruchte DFC. promoveerden een paar maanden geleden voor de tweede keer in hun geschiedenis naar de Eredivisie. Hun eerste ervaring smoorde direkt in de onwennige omgeving maar na drie jaar probeert DS 79 het nog een keer. Een spektakulaire reeks wedstrijden in de nakompetitie bracht de promotie met een wat je zou kunnen noemen "modaal" elftal. Geen echte uitblinkers, veel werklust en een goede teamgeest. Die elementen zal Ajax vanavond ook tegenkomen, samen met een onbevangen hou ding. Want daar houdt trainer Siem Kistemaker wel van. De seizoens ouverture tegen FC Twente, alge meen gewaardeerd als één van de oudsiders in deze kompetitie, droeg het stempel van moed en motivatie. Voor dat ze het goed en wel in de gaten hadden kwam DS terug van een snelle achterstand om uiteinde lijk met 4-1 te winnen. Het opportunisme van DS 79 zal het Amsterdamse publiek wel weten te waarderen ondanks het gevaar dat het voor Ajax kan herbergen. Ajax-zelf kende geen al te flitsende start. Johan Cruijff wees wat dat betreft vooral op de voor Ajax zo belangrijke taakverdeling die niet tot in de puntjes werd uitgevoerd. In Barcelona en hopelijk ook de afgelopen zondag tegen Sparta op Spangen, zal er aan de taktische taken het één en ander geschaafd zijn en Ajax zou Ajax niet zijn wan neer het juist voor eigen publiek de licht gekromde zaken weer terdege recht zou zetten. Dat Ajax in Amster dam en omstreken leeft als zelden tevoren, was duidelijk merkbaar bij Ajax' eerste kompetitieduel met Roda JC toen de tribunes goed gevuld waren. De tweede kans om de supporters te binden zal de equipe van Johan Cruijff zich niet laten ont glippen, zodat men vanavond in De Meer kan rekenen op een getergde Ajax-ploeg. DS 79 "Drecht Steden 79" is de officiële naam van Ajax' tegenstander van hedenavond. Knokkend kwam het keurkorps van trainer Kistemaker over de drempel van de Eredivisie en knokkend zal het zich op het hoogste voetbalniveau ook blijven manifeste ren. Veel anders zit er ook niet op voor DS. De onverwachte maar fraaie overwinning op FC Twente strooide menigeen wat zand in de ogen maar de forse zege geeft toch geen reële blik op de mogelijkheden van DS. Drie dagen later, in de uitwedstrijd met FC Utrecht, kwam dat kristalhelder naar voren. DS knokte voor wat het waard was maar vooral toen FC Utrecht plotseling met tien man kwam te staan, verloor het Dordtse elftal haar hoofd. "Ik zag de bui al hangen", zegt trainer Kistemaker, "toen die Kevin Young van FC Utrecht zo vroeg al uit het veld werd gestuurd was ik bang dat mijn spelers zich geen raad zouden weten met het voordeel. Kijk, de meeste jongens zijn nog zo groen als gras, hebben nog nooit in de Eredivisie gespeeld en zijn snel geïmponeerd door de omstandighe den. Toen ze opeens met een meer derheid stonden raakten ze hun hoofd kwijt. Mijn ploeg móet agressief spelen om het hoofd boven water te houden, en de rust die nog ontbreekt zal in het verloop van de kompetitie moeten komen. Een positief punt vind ik dat we toch de nodige kansen weten te creëren. Spelend vanuit een duidelijke taak verdeling speelt DS het best terwijl we met bijvoorbeeld Marco Boogers een voetballer in de ploeg hebben, die individueel heel wat kan. Maar ook voor hem geldt dat hij nog moet wennen aan de Eredivisie. Hij kan namelijk veel meer dan hij tot nu toe heeft laten zien. Te makkelijk nog laat hij zich afleiden." De opmerkingen van Simon Kistema ker duiden erop dat DS vooral in de eigen vertrouwde omgeving van Dordrecht de punten zal moeten pakken. De goede bedoelingen ten spijt zal het vanmiddag in De Meer toch een ruim maatje te klein blijken voor Ajax. Formatie en uitblinkers Goede wil, inzet en gebruik van fysieke kracht zijn de belangrijkste kwaliteiten van DS 79 maar er zijn een aantal spelers bij die een extra opmerking waard zijn. Opvallend is zeker de plaats onder de lat. Een ieder had daar aan het begin van het seizoen Henk Dirven verwacht maar de jongere John Stevens greep zijn kans. Achterin valt de ijver van Bert Bartelings altijd op. Door zijn aktie- radius en inzet zal hij nooit echt afgaan maar onder druk komen zijn beperkte technische kapaciteiten aan het licht. Michel Marrée en Peter Matena vormen het robuuste hart van de verdediging waarbij de spelers de taak van stopper en vrije AFC AJAX Administratie Middenweg 401 1098 AV Amsterdam Tel. 020-946515/654440 Telex 12415 UITGAVE: Frisch Drukkerijen BV Duivendrechtsekade 87-88 1096 AJ Amsterdam Tel. 020-930865 Telex 10299 TEKST Inter Football Hoger Einde Zuid 6-7 1190 AB Ouderkerk a/d Amstel Tel. 02963-4441 Telex 12337 ADVERTENTIE-ADRES Target Planning Singel 372 1016 AH Amsterdam Tel. 020-259517/240789 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 5