EDO BEUKT NIET MEER Eind karriere van karaktervolle Ophof in zicht. "EDO BEUKEN". Een paar jaar geleden hing een spandoek met dat opschrift steevast aan de kant van de Reijnoldstribune. De daar aanwezige fans van Edo Ophof zorgden daarmee voor een -onnodige- extra motivatie voor de verdediger of middenvelder die als geen ander "alles uit de kast" kon spelen, de "beuk" erin kon gooien en op momenten dat Ajax karakter moest tonen voorop ging in de strijd. Het lot wil dat niet ver van die kort maar krachtige tekst het eind van Edo's loopbaan zich begon af te teke nen. Aan het eind van het seizoen 1985-1986, tijdens de avondwedstrijd tegen FC Den Bosch, sloeg het noodlot toe. Een duel aan de zijlijn en Edo bleef krimpend van pijn achter. Na het nog even geprobeerd te hebben verliet Ophof hinkend het veld. De knieblessure leek aanvankelijk mee te vallen, maar achteraf gezien was dat het letterlijke breekpunt van de voetbalkarriere van Edo, ondanks verwoede pogingen om zich toch weer terug te knokken naar de top. Slag om de arm Nog voordat de kompetitie 1987-1988 begon gooide Edo de handdoek in de ring. Voorlopig definitief, zoals hij zelf zegt, al houdt hij nog steeds een kleine slag om de arm. "Tegen het eind van het trainingskamp in Drenthe, waar we drie keer per dag trainden en 's avonds een wedstrijd speelden, bleek dat mijn knie die extreme belasting niet aankon. Terug in Amsterdam heb ik, in samenspraak met de medische staf van Ajax en enkele doktoren, het besluit genomen om, zeker de eerste tijd, niet meer te voetballen", verhaalt Edo Ophof. "Ik had aanvankelijk goede hoop dat alles in orde zou zijn. Ik was niet op vakantie geweest maar had voor mezelf doorgetraind om optimaal aan het nieuwe seizoen te kunnen beginnen. De eerste dagen in het trainingskamp gingen voorspoedig maar toen de arbeid naar het extreme werd doorgetrokken kwamen er reakties. Stijve knie, de spieren er omheen die het moeten opvangen, die overbelast raken. Natuurlijk had ik ook met een aangepaste training kunnen beginnen, maar ik was al maanden zo bezig en op een ge geven moment moet je toch kiezen. Je begint aan een nieuw seizoen waar iedereen voor een plaats moet vechten en dan is het buigen of barsten. Ik ben een type dat volle dig wil kunnen voetballen of, in het andere geval, niet. Om weer een jaar te gaan lopen sukkelen, dat zie ik niet zitten, daar kan ik niet tegen. Voorlopig neem ik volledige rust. Dan zal blijken of die knie zich herstelt." "Voetballen is het mooiste dat er is" Sinds die eerste blessure tegen FC Den Bosch is er heel wat water onder de Amstelbruggen doorgestroomd. Je hebt ook regelmatig nog gespeeld. Edo Ophof: 'Ja, na die blessure heb ik nog ruim een jaar doorgevoetbald, naar later bleek met volledig afgescheurde kruisbanden. Verleden jaar draaide ik door die knie en scheurde er een stuk van de meniscus af. Toen ben ik geopereerd. Er zijn kunstmatig nieuwe kruisbanden aange bracht en de meniscus, die voor viervijfde was ingescheurd werd ook aangehecht. Toen ik weer hersteld was, speelde ik met het C-team een oefenwedstrijd tegen Feyenoord, ik geloof zo eind februari. Toen scheurde juist de éénvijfde van de beschadigde meniscus die nog natuurlijk vast zat af. Weer een operatie, weer opnieuw beginnen. Vanaf dat moment heb ik me gericht op het volgende- dit seizoen. 28 Edo Ophofs karakter is spreekwoordelijk, maar de ellendi ge periode die hij achter de rug heeft zal hem, hoewel hij naar buiten toe daar weinig van liet merken, toch niet onaangeroerd hebben gelaten. "Ach, in het begin is het lullig om vanaf de tribune de wedstrijden te moeten zien, maar dan heb je nog het idee dat het een kwestie van tijd is voordat je er ook weer bij bent. Nu is het in feite moeilijker omdat je er echt buiten valt. Misschien merkt men dat niet zo snel aan me, maar dat doet verdomde pijn" aldus Edo die nog geen vastom lijnde plannen heeft voor "het leven na het voetballen". Vaag heb ik wel een idee en het is ook de bedoeling om iets te doen wat raakvlakken heeft met de sport. Maar voor een definitieve beslissing is het nog te vroeg." Je verwacht natuurlijk altijd een ander afscheid. Je bent net 28 geworden, altijd aan de top gespeeld en normaal gesproken moet je nog vijf jaar door kunnen gaan. Wordt je loopbaan dan door zo'n geval beëindigdjaer zijn leukere dingen denkbaar. Je voelt je best rot wanneer je ze op het veld bezig ziet, daar waar je zelf wilt lopen. Als de knoop is doorgehakt en er geen weg terug meer is, dan pas ga je echt inzien wat je gaat missen aan het spor tief bezig zijn, het topvoetbal. Ik heb van het voetballen altijd genoten, ik ben een liefheb ber en ik heb met plezier altijd honderd procent gegeven. Het is het mooiste dat er is." Omschakelen Edo Ophof hoort tot de echte Ajacieden. Zonder de ellende van blessures zou hij dit jaar zijn achtste seizoen als Aja- cied zijn ingegaan. Nadat hij van NEC naar de Meer kwam speelde hij vijftien keer in het Nederlands Elftal en maakte menige triomf in het Ajax-shirt mee. "Een hoogtepunt is voor mij persoonlijk nog steeds het eerste kampioenschap met Ajax én mijn debuut in Oranje. Dat was in de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Frankrijk in de Kuip. Ik stond meteen in de basis en we wonnen door een vrije trap van Arnold Mühren", blikt Ophof terug. Een verschrikkelijk dieptepunt was daarentegen de uitschakeling in de eerste Europacup-ronde tegen Celtic. De Schotten scoorden in de laatste minuut het winnende doelpunt en op zo'n moment moet je wel even twee keer slikken, vreselijk was dat. Hoe je het ook keert of wendt, dat was toch Europa Cup-één voetbal, het meest waarde volle toernooi. Uit speelden we een gave wedstrijd en dan thuis er op zo'n klote manier uitvliegen Meer dan je lief is zie je Ajax de laatste tijd vanaf de tribune voetballen. Wat is je mening over het huidige Ajax? Edo Ophof: Ik zit natuurlijk op een heel andere manier

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 30