De 22 landstitels van Ajax Drukkerijen b.v. 1918, DE EERSTE KEER Gemotiveerd Voor: etiketten, folders, posters, periodieken, showcards, affiches, billboards en fotokaarten Duivendrechtsekade 87-88 1096 AJ Amsterdam Telefoon 020-930865 Met tweeëntwintig landstitels is Ajax met grote voorsprong de meest succesvolle club van Nederland. In deze nieuwe serie in dit al even nieuwe Officieel Programma laten we alle tweeëntwintig landskampioenschappen de revu passeren. Een serie, ondersteund met cijfermateriaal die het bewaren ten zeerste waard is. Vandaag starten we met het allereerste landskampioenschap van Ajax, dat werd behaald in 1918. Ajax begon uiterst gemotiveerd aan het seizoen 1917-1918, waarin het tegen vier voormalige kampioens clubs (HVV, HBS, Quick en Sparta) zou aantreden alsmede tegen andere toenmalige zwaargewichten als Haarlem, DFC en HFC, en niet te vergeten de oude rivalen Hercules en stadsgenoot Blauw-Wit. Groot was dan ook de teleurstelling toen de eerste kompetitiewedstrijd, bij het eerbiedwaardige HVV, 'De Leeuw Van Wassenaar', achtvoudig landskampioen, meteen al een nederlaag werd geleden. Na een openingstreffer van De Calonne maakte Theo Brokman weliswaar gelijk, maar liet Kuntze Ajax met lege handen achter. Na een drietal overwinningen leek Ajax beter op gang te komen, maartegen DFC ging het falikant fout. Bijna gebeurde dat een week later door toedoen van UW opnieuw. De Utrechtse club nam door vier treffers van haar onvolprezen kanon Jan Vos (hij scoorde voor het Nederlands elftal op de Olympische Spelen van 1912 vijf maal in een wedstrijd, iets wat slechts Leen Vente hem ooit nadeed) zelfs een 4-2 voorsprong, maar De Haan en Brokmann wisten op het nippertje nog een gelijkspel te bevechten in een overvol Ajax-stadion. Op 2 december stond Ajax-Blauw Wit op het programma, een kraker van de eerste orde. Beide Amsterdamse clubs immers konden zich in een grote aanhang verheugen, Ajax in Oost, Blauw-Wit vooral in de Kinkerbuurt. Het Ajax-stadion, dat destijds circa 13.000 mensen kon bevatten, was in minderdan geen tijd volledig uitverkocht voorde ontmoetingen tussen de twee clubs die met slechts één punt tussenruimte aan de kop van de ranglijst verbleven (met daarbij ook Haarlem nog in de race). Zo groot was de belangstelling voor de wedstrijd, dat 'De Munt', eene cinema hier ter stede, besloot het duel te filmen ten behoeve van de teleurgestelden. Voorzover bekend waren dit de eerste gefilmde beelden van Ajax, en men vrage zich af waar dit document zich bevindt, voorzover tenminste de ouderwetse nitraatfilm nog niet vergaan is, wat ons gezien Neêrlands geweldige archieftraditie op voetbalgebied nauwelijks zou verwonderen, maar dit terzijde. Spelersselectie 1917-1918 WED. DOEL Cor Andriesse 1 Theo Brokmann 30 20 Frans Couton 29 Jan van Dort 28 17 Freek Gehrels 1 Jan Goossen 1 Jan Grootmeijer 2 Wim Gupffert 28 13 Frans de Haan 23 12 Henk Hordijk 30 1 Ger Kooge 3 2 André de Kruijff 3 M.Lucas 5 1 André Maassen 2 Jan de Natris 27 7 Joop Pelser 29 Fons Pelser 30 Jan Smit 29 Frits Terwee 29 (eigen doel) 1 Blauw-Wit Groggy Toen internationaal scheidsrechter Job Mutters om twee uur de aftrap blaast, barst De Meer bijna uit zijn voegen, hetgeen vooral gestalte krijgt als Brokmann al na drie minuten in derde instantie de bal achter doelman Schindeler schiet. Een groggy gebeukt Blauw-Wit ziet een tweede goal, van Gupffert, wegens buitenspel afgekeurd en weet zich bijtijds te herstellen, om nog voor de rust gelijk te maken door Van Diermen na een foutje van doelman Smit. In de tweede helft schittert vooral Jan de Natris bij Ajax en hij geeft de voorzet waaruit Gupffert 2-1 binnenkopt. Als Brokmann dezelfde speler op maat bediend, heeft Ajax met 3-1 de buit binnen en staat Ajax op kop. Vanaf dit moment loopt het seizoen bij Ajax gesmeerd. Nog slechts driemaal wordt er gelijk gespeeld. De enige club die Ajax nog weet te verslaan in de normale kompetitie is Sparta. Op 31 maart 1918 kon tegen Sparta de beslissing in Amsterdams voordeel vallen. Opnieuw was de belangstelling buitengewoon groot en er was zelfs sprake van zwarte handel, waarna het bestuur bekend maakt dat leden die zich aan deze vuige praktijken schuldig maken, onverbiddelijk geschorst zullen worden. Maar de aanwezigen hadden van hun gang naar het Ajax- stadion geen spijt. Nadat Brokman uit een pass van De Haan de score had geopend, maakte Sparta uit een door Fons Pelser (sigarenhandelaar tegenover het' Paleis voor Volksvlijt) veroorzaakte en door Cas Ruffelse benutte strafschop nog voor rust gelijk. Na de thee kwam plotseling de sensationele ontknoping. Binnen drie minuten scoorde Ajax evenzovele doelpunten, door Gupffert en tweemaal De Natris, waarna het publiek een voorschot kon nemen op het kampioensfeest. Kampioenskompetitie Twee weken later begon de strijd om de landstitel, waarbij AFC de andere Westelijke (en Amsterdamse) vertegenwoordiger was en Go Ahead namens Oost, Be Quick namens Noord en Willem II namens het Zuiden verschenen. Ajax begon de kompetitie met voortvarendheid. De eerste vier wedstrijden werden alle gewonnen, met een totaal doelsaldo van 9-0. STOELEHMflTTERIJ W. BOUW Amsterdamseweg 24 Amstelveen Tel. 020-439895 na 17.00 uur •i'liiÉaillHËB 020-415531 BIEZEN-RIETEN-ROTAN-EN GAATJES STOELEN Reparatie van alle soorten Biezen - Rotan- en Gaatjesstoelen Stoffering in elke gewenste vorm Restauratie van antieke meubelen

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 7