SMIT SPORTPRIJZEN EMIST^ AMSTERDAM AALSMEER VERKEERSBORDEN TEKSTBÖRÖEN O 230040 cmexr klaar: PRINSENGRACHT292,1016HJ AMSTERDAM, TEL 020-244564 19 tegen Benfica, sloeg te pletter op een van de heuvels rond Turijn, aan de voet van de Superga-basiliek. Er waren geen overlevenden en de verslagenheid in heel Italië was groot. De hegemonie van 'Toro' was op slag verleden tijd, al werd het kampioenschap van 1949 wel behaald. De Italiaanse voetbalbond kende het kampioenschap direkt na de ramp, toen er nog vier wedstrijden te spelen waren, toe aan het zwaar getroffen Torino dat de laatste wedstrijden met de jeugdploeg in het veld kwam. IJzeren sergeant Het duurde tot het midden van de jaren zeventig eer Torino weer iets van de vroegere uitstraling terugvond. Onder leiding van Gigi Radice, bijgenaamd de IJzeren Sergeant en ook nu trainer van de club, veroverde Torino in 1976 het zevende landskampioenschap, terwijl het ook in de jaren daarna een hoofdrol bleef spelen in de kompetitie. Net als nu was het collectief toen de belangrijkste basis hoewel sterspelers als de spitsen Francesco Graziani, Paolo Pulici, doelman Luciano Castellini en regisseur Eraldo Pecci het elftal een speciale glans gaven. Torino kende een turbulent seizoen 1986-1987. Het plaatste zich voor UEFA-Cupvoetbal, verkocht de Oostenrijkse international Walter Schachner om die te vervangen door de ons welbekende Willem Kieft en kende na een goede kompetitiestart een slecht slot van het afgelopen voetbaljaar. Hoewel de halve finale van het Eüropa Cuptoernooi op het nippertje werd gemist gold het seizoen als verloren. Donkerrode revolutie Na het vertrek van de voorzitter Ezio Rossi nam een tweemanschap het Torino-heft in handen: Mario Gerbi en Michele De Finis. Zij staan achter de 'donkerrode-revolutie' die Torino in de afgelopen zomerperiode doorvoerde. Willem Kieft vertrok naar PSV, de Braziliaan Leo Junior mocht vertrekken, evenals de kersverse international Francini. Hopelijk voor het Amsterdamse publiek is de briljante nummer tien Beppe Dossena Torino trouw gebleven, ondanks de grote belangstelling van de Italiaanse topclubs voor deze hoogbegaafde international. Meer dan ooit zal Torino het moeten hebben van zijn jeugdige talenten. Net als die van Ajax kent de jeugdopleiding van Torino een grote faam. Regelmatig breken jonge Torino-spelers door, in de serie A maar, helaas voor Torino, is de club meer kweekvijver geworden voor financieel draagkrachtige clubs dan dat Torino zelf de vruchten plukt. Hoewel Torino's nieuwe leiding in eerste instantie dus een politiek van financiële bezinning voorstond kwam het, onder druk van de morrende fans die de dreiging van een minder strijdbare 'Toro' zagen, op de valreep nog tot een paar spektakulaire aankopen. De Oostenrijkse topschutter Toni Polster, met 39 doelpunten Europa's tweede topscorer na de Roemeen Camataru, werd van Austria Wien losgeweekt. Polster is de Oostenrijkse tegenhanger van 'onze' Marco van Basten. Een jonge spits met een fantastische gave voor het maken van doelpunten maar ook met een uitstekende technische bagage. Op de voorlaatste dag van de Italiaanse transfermarkt sloeg het Torino-duo De Finis-Gerbi nogmaals toe. De onschatbare Deense middenvelder Klaus Berggreen werd van Roma overgenomen en daarmee wint Torino in één keer aan strijdlust, ervaring en taktisch vermogen. Berggreen, die jaren samen voetbalde met Willem Kieft bij Pisa, is al jaren één van de 'stille' uitblinkers van het Deense nationale elftal. Een speler die het meest opvalt wanneer hij er niet bij is en die een elftal de zo broodnodige balans geeft. Naast het aandringende jonge talent, voetballers van gewis kaliber als Antonio Sabato, verdediger Giacomo Ferri en aanvaller Antonio Comi treedt Torino met Toni Polster en Klaus Berggreen op het Amsterdam 712-toernooi aan met voetballers van internationaal kaliber. nassaukade 351 tel. 020-129954 aalsmeerderweg 314 tel. 02977-23166

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 21