TORINO Traditie en toekomst Met Torino haalde toernooi- organisator Jack van Zanten voor de derde keer in de geschiedenis van het Amsterdam-tournooi een Italiaanse deelnemer naar het Olympisch Stadion. In 1983 stal een flonkerend AS Roma de show met sterren als de Brazilianen Falcao en Toninho Cerezo en een jaar later trad opnieuw een winnaar van het 'scudetto', het Italiaanse kampioenschap, op in het beroemdste zomertoernooi van Nederland: Verona. Torino, officieel Torino Calcio s.p.a., is één van de beroemdste clubs in Italië al staat het de laatste twee decennia wat in de schaduw van de roemruchte buurman Juventus. Het laatste landskampioenschap dateert van 1976 toen na een onwaarschijnlijk enerverende tweestrijd aartsvijand Juventus één punt vóór werd gebleven. De wat mindere financiële armslag dwong Torino daarna weer naar een plaats op de tweede rij maar dat neemt niet weg dat Torino nog steeds één van de toonaangevendste clubs uit Italië is. De wortels van de in mooi donkerrood gestoken Torinezen liggen in een ver voetbalverleden. In 1890 werd de basis gelegd toen de vereniging Internazionale Torino werd opgericht. Zestien jaar en verscheidene fusies later werd de FC Torino, later omgedoopt tot AC Torino, geboren. Bloeiperiode Het eerste landskampioenschap van Italië behaalde Torino in 1928 maar een gigantische bloeiperiode beleefde de club in de jaren veertig. In 1943 verwierf Torino voorde tweede keer in haar bestaan het recht om de Italiaanse driekleur, het scudetto, op het shirt te stikken als Italiaans kampioen. Het was de Het jonge Torino-talent Diego Fuser glorieperiode van Torino die op dramatische wijze zou eindigen. In 1946, 1947, 1948 en 1949 was de ongenaakbare Torino-ploeg steeds de beste van het land en de trots van Italië. Niet alleen nationaal maar ook internationaal werd Torino alom gewaardeerd, de ploeg met sterren als Valentino Mazzola, Aldo Ballarin, Ezio Loik en doelman Valero Bacigalupa gold in die jaren als het sterkste clubteam van Europa. Maar op 4 mei 1949, op het hoogte punt van de roem sloeg het noodlot ongekend hard toe. Het vliegtuig dat Torino uit Lissabon terug bracht na een vriendschappelijke wedstrijd (zie verder pag. 19) Iedere dag geopend de keuken van 12.00 tot 22.00 uur Voor uw zakenlunches, recepties en diners Tafelreservering gewenst Noordeinde 78a 1121 AG Landsmeer Telefoon 02908-3381 15

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 17