FC PORTO Eindelijk uit de schaduw Het Portugese voetbal kende zijn hoogtijdagen in de jaren zestig. In die periode speelde Benfica vijf Europa Cup 1 finales, waarvan het er twee won. In 1961 werd CF Barcelona verslagen (3-2) en een jaar later Real Madrid (5-3) in één van de mooiste Europa Cup-finales die er ooit geweest is. Stadgenoot Sporting Lissabon veroverde in 1964 de Europa Cup voor Bekerwinnaars door MTK Boedapest in een replay te verslaan (1-0), nadat de eerste wedstrijd onbeslist was geëindigd (3-3). De Portugese voetbalfans moesten lang wachten voordat hun favorieten zich weer op het hoogste Europese niveau presenteerden. In 1983 speelde, alweer, Benfica de Europa Cup 3 finale tegen Anderlecht. Anderlecht won deze finale door thuis met 1 -0 te winnen en in Lissabon een 1 -1 gelijkspel uit het vuur te slepen. Een jaar later meldde zich een, voor velen, nieuwe Portugese club aan de Europese top. FUTEBOL CLUBE DO PORTO, kortweg FC Porto genoemd. FC Porto bereikte in 1984 de Europa Cup 2 finale waarin met 2-1 van het toen op zijn top zijnde Juventus, werd verloren. Met het bereiken van een finale-plaats dwong FC Porto eindelijk de erkenning af waarop het zo lang had moeten wachten. Binnen Portugal behoorde FC Porto al lang tot de top, een top die verder bestond en bestaat uit Benfica en Sporting Lissabon. Sinds in 1934 de nationale competitie van start ging hebben deze drie clubs om de Portugese titel gestreden. Alleen in 1946 wist Belenenses de hegemonie te doorbreken. Het in 1906 opgerichte FC Porto kende aan het einde van de jaren vijftig én aan het einde van de jaren zeventig een bloeiperiode. In 1977 werd de Portugese beker veroverd en in 1978 en 1979 het kampioenschap. Op Europees niveau wilde het in die tijd nog niet zo lukken, al moet gezegd worden dat FC Porto niet de makkelijkste tegenstanders lootte. In 1977 werd in het Europa Cup II toernooi in de derde ronde verloren van de latere winnaar Anderlecht (1 - J. Pinto: de aanvoerder F. Gomes: de topscorer van FC Porto FC Porto speelt aantrekkelijk voetbal. Dat gebeurt wel, zoals bij Zuideuropese ploegen gebruikelijk, vanuit.een gesloten verdediging. Bij balverlies kruipt bijna het gehele elftal achter de bal. Eenmaal in balbezit laat FC Porto echter meteen zien waar de kracht van de ploeg ligt. De bal wordt moeiteloos in de ploeg gehouden, veelal via korte 0 en 0-3), nadat in de eerste ronde FC Köln (2-2 en 1-0) en in de tweede ronde Manchester United (4-0 en 2- 5) werden uitgeschakeld. In 1978 werd al in de eerste ronde, verrassend, van het Griekse A.E.K. Athene verloren (1 -6 en 4-1terwijl in 1979 Real Madrid te sterk bleek (2-1 en 0-1nadat de Portugezen in de eerste ronde de Italiaanse kampioen AC Milan (0-0 en 1 -0 winst in San Siro) hadden verslagen. Ook in de volgende jaren kende FC Porto weinig geluk bij de loting. In 1981 werd in de derde ronde van de latere finalist Standaard Luik verloren (2-2 en 0-2) en in 1982 van de latere winnaar Anderlecht (0-4 en 3-2). In 1983 werd in de finale van Juventus verloren (2-1) en in 1984 werd FC Porto, als uitzondering op de regel, uitgeschakeld door het onbetekenende Wrexham (0-1 en 4-3). In 1985 werd het Nederlandse voetbal direktgeconfronteerd met de kracht van FC Porto. Ajax werd in de eerste ronde uitgeschakeld (2-0 en 0-0). FC Porto werd op zijn beurt in de volgende ronde uitgeschakeld door de latere finalist CF Barcelona (0-2 en 3-1). Dit jaar schreef FC Porto geschiedenis door de Europa Cup I voor het eerst sinds vijfentwintig jaar weer naar Portugal te halen. De manier waarop was indrukwekkend. In een finale die, voor het eerst sinds jaren, het aanzien ten volle waard was werd het favoriet geachte Bayern München met 2-1 verslagen. 9

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 11