SCHIPPER KOZIJNEN Ajax—Feyenoord: een brok geschiedenis ALUMINIUM' KUNSTSTOF OPMEER 02263-12 52 Het kan dan waar zijn dat PSV de beste papieren voor de landstitel heeft, en dat Feyenoord op eerbie dige afstand van Ajax en PSV dit sei zoen slechts een achterhoedege vecht levert, maar het zal nog lang, zeer lang duren voor een ontmoe ting van Ajax met PSV evenveel sen timenten doet opwaaien als één met Feyenoord. Immers, in de reeks wedstrijden die de twee eeuwige ri valen in de loop van 65 jaar met elkaar speelden, weerspiegelt zich de opkomst en glorie van het Neder lands voetbal, en wie de opstellin gen beziet ziet een bijna onafgebro ken stoet namen die zo'n vier gene raties voetballiefhebbers een warm gevoel doen krijgen. De eerste Ajax-Feyenoord greep plaats op 9 oktober 1921. Brokmann, Rutten en Delsen scoorden in die wedstrijd in Rotterdam voor Ajax, Pijl en Formanoy voor Feyenoord. Een 3-2 overwinning voor de Amster dammers zou men dus zeggen, maar destijds was het mogelijk protest aan te tekenen tegen bepaalde beslissin gen van de scheidsrechter. Feye noord was het niet eens met de treffer van Hein Delsen, de protestcommis sie van de bond was het eens met Feyenoord en zo kwam een 2-2 resultaat in de boeken. De eeuwen oude rivaliteit tussen de havenstad Rotterdam en de handelsstad Am sterdam had al snel zijn verlengstuk op de groene mat. Ajax-Feyenoord was een (bijna) jaarlijkse strijd om de stadseer, onafhankelijk van de plaats op de ranglijst, al ging het ook toen al niet zelden om de toppositie. De beide grootmachten gaven elkaar weinig toe; slechts een enkele maal werd één van beide partijen echt onder de voet gelopen. De oudere generatie denkt hierbij ongetwijfeld direct aan de wedstrijd van 8 oktober 1933, toen Ajax, onder meer doorvier treffers van Piet Oudendijk, met liefst 7-1 over de ploeg van Puck van Heel, de gebroeders Pauwe en Manus Vrauwdeunt heenwalste. Ruim twin tig jaar later, toen er inmiddels sprake was van betaald voetbal, kon Feye noord pas soortgelijke cijfers op het scorebord brengen. Op 11 november 1956 drukte Daan de Bleijker een stevig stempel op een 7-3 zege van Feyenoord in De Kuip. Hoe onberekenbaar de onderlinge ontmoetingen waren, blijkt uit de resultaten van de jaren nadien. In april 1959 won Ajax in De Kuip met 5-0, een jaar later won Ajax in Am sterdam met 4-1, nam Feyenoord in de return wraak met 3-0 in de slot wedstrijd van de competitie, waar door beide clubs aan kop eindigden. Op Hemelvaartsdag 1960 was een beslissingswedstrijd nodig in het Olympisch Stadion, waarin Feye noord door een strafschop bij rust nog de leiding had, maar opnieuw stevige cijfers zouden verschijnen: een ontketend Ajax, aangevoerd door Sjaak Swart in zijn beste vorm, trok met 5-1 de titel ondubbelzinnig naar zich toe. Drie maanden later, op 28 augustus 1960, was de vernedering weer voor Ajax, dat maar ternauwer nood aan de dubbele cijfers ontsnap te. In een wedstrijd met een krank zinnig scoreverloop in De Kuip werd het tenslotte 9-5. Het aantal van 19

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 19