AZ: de golfbewegingen van een topclub De jaren dat AZ een gevreesde top club was die de gevestigde namen in het vaderlandse voetbal hevig aan het schrikken maakte, liggen alweer enige tijd achter ons. De tijd dat de Alkmaarder-ploeg hevig te gen het gemeen kijkende degrada tiespook is nog wat langer geleden. De club bevindt zich thans in het stadium van een onderaan de mid denmoot hangende ploeg-in-op- bouw. Wie de lijst van resultaten van de wedstrijden bij Ajax langsgaat vindt deze golfbeweging in de AZ- geschiedenis perfect gereflecteerd. Hoewel AZ-voorloper Alkmaar '54 ooit (in het seizoen 1960-1961) in de Eredivisie speelde en op deze een jarige toernee Ajax in eigen huis met 2-0 versloeg en in De Meer met 3-1 verloor, komen we de reïncarnatie van deze club, Alkmaar/Zaanstreek, al snel kortweg als AZ '67 aangeduid, pas voor het eerst tegen onder de Ajax-tegenstanders op 15 december 1968 in een wedstrijd die de ken merken droeg van de gemiddelde wedstrijd van Ajax tegen de mindere tegenstanders: zonder overdreven inspanning werd AZ door drie treffers van Cruijff en eentje van Nuninga met 4-0 geknipt en geschoren. Datzelfde was in de volgende ontmoetingen het geval, met de cijfers 4-1 en 8-1. Bij deze laatste gelegenheid had AZ- keeper Gerrit Vooys ernstig te lijden van Johan Cruijff, die zichzelf in de recordboeken voetbalde door niet al leen zes treffers te scoren, maar bovendien de enige speler in de ere divisiegeschiedenis te zijn die zowel voor als na de rust een glaszuivere hattrick te scoren. Die van na de rust kwam zelfs tot stand binnen vier minuten: de maestro scoorde Ajax' zesde, zeven en achtste doelpunt in respectievelijk de 72e, 73e en 76e minuut van de wedstrijd. De uitslag, 8-1, weerspiegelde vrij aardig de verhouding in die dagen: Ajax won de Europa Cup, AZ degradeerde. Na de Alkmaarse wederopstanding, in 1972, duurde het nog de nodige jaren alvorens van een gevreesde op ponent gesproken kan worden. Pas op 17 augustus 1977 wist AZ middels Johnny Metgod weer eens in Am sterdam te scoren. Kon Ajax toen door een strafschop van Geels vijf minuten voor tijd nog de zaak red den, een jaar later lukte dat niet meer, al ligt het er maar aan hoe u het resultaat bekijkt. Door een doelpunt van Kees Kist wist AZ het eerste puntje uit De Meer weg te slepen, maar omdat Ajax (door Ray Clarke) opnieuw vlak voor tijd scoorde, was het 1-1 gelijkspel voldoende voor een hernieuwd Amsterdams kam pioenschap. Het gelijke spel werd, ditmaal met de cijfers 2—2, herhaald in het seizoen 1979-1980, en op 18 oktober 1980, in het seizoen waarin AZ onvervaard naar het eerste en enige landskam pioenschap denderde (met een on geëvenaarde voorsprong van twaalf punten) werd ook de enige over winning op Ajax-terrein (voor de gelegenheid het Olympisch Stadion) geboekt. Na een openingstreffer van Edo Ophof wisten de mannen uit de kop van Noordholland de score in het laatste half uur in hun voorsprong om te bouwen. Kurt Welzl benutte een strafschop en Pier Tol stond aan het eindpunt van de allesbeslissende aanval. Toppers De wedstrijd op 15 mei 1982 was er een van een orde die twee topclubs past: Kist scoorde al na drie minuten. Schoenaker maakte gelijk, Keje Mo lenaar zette Ajax op voorsprong, Johnny Metgod maakte weer gelijk en tenslotte veroverde Gerald Vanen burg voor Ajax de beslissende voor sprong: 3-2. De periode van successen bij AZ 35

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 34