9 doet de tegenpartij het en verlies je. En het maakt natuurlijk reuze verschil of je een coach in de kleed kamer hebt die het zelf niet meer heeft van de zenuwen of eentje die rust uitstraalt en je op je gemak stelt. Dat doet Cruijff en dat slaat over op het elftal". Publiek Marco van Basten had het al over de zinderende entourage die de Europa cupwedstrijden omlijsten en niet zelden ook beïnvloeden. Een vol, meelevend stadion heeft het effekt van doping en is vaak een doorslag gevende faktor. "De fantastische stemming in De Meer bij Ajax- Olympiakos en Ajax-Malmö sloeg bij ons allemaal over", zegt Marco van Basten. "Toen we voor Ajax-Malmö het veld opkwamen en de supporters zo tekeer gingen, liepen de koude rillingen me over de rug. Ik voelde toen dat het niet mis kon gaan, het was een geweldige kick om voor dat publiek te spelen. Ik weet zeker dat de supporters vanavond weer voor een formidabele sfeer gaan zorgen en ik hoop dat ik opnieuw die koude rillingen voel want dan weet ik dat het goed gaat. Dat we nu in het Stadion spelen en niet in De Meer telt in dit stadium niet meer. Er zitten nu twee keer zoveel toeschouwers en, zonder rotzooi te schoppen, zal het Olympisch Stadion voor Zaragoza net zo'n hel zijn als De Meer was voor Bursaspor, Olympiakos en Malmö. Eén grote Ajaxmassa op de tribunes, allemaal achter Ajax, is dat niet fantastisch"?! Bewondering voor Ajax 1970 In de halve finale van het Europacup toernooi kan men niet meer spreken van sterke of minder sterke tegen standers. Tegen Zaragoza, een ploeg die zo'n eenheid vormt en met de befaamde Spaanse trots en tempera ment tot de halve finale kwam zal Ajax tot de laatste minuut tot op de bodem moeten gaan. Marco van Basten is zich daar natuurlijk terdege van bewust en met hem alle andere Ajacieden. Lonkend wordt uitgekeken naar Athene, het mogelijke eind station dat een fantastisch hoogte punt zou zijn. "Met de jonge kern van dit elftal zijn we nu al een paar keer landskampi oen geworden", vertelt de Ajax- captain", en aan het begin van dit seizoen was resultaat op Europees gebied min of meer het uitgangspunt. Vanaf april strijden we nu op drie fronten. Dat geeft een kick, het is een prettige, uitdagende spanning, helemaal in deze periode waarin je drie keer per week speelt en de belangen steeds groter worden. Het betekent ook dat je op de toppen van je tenen loopt, je levenswijze en je koncentratie moeten optimaal zijn. Bij de, op het eerste gezicht, minder belangrijke wedstrijden wil er onbewust wel eens gemakzucht in je sluipen maar het is juist zaak om ook dan scherp te zijn. De Europacup loopt als een rode draad door dit seizoen maar het is zo dat wanneer je de kleine dingen niet goed doet, de grote ook niet jukken. Nu ik deze situatie meemaak groeit mijn bewondering voor het Ajax van de grote successen in de jaren '70. Die hielden die scherpte wedstrijd na wedstrijd zo'n vier-vijf jaar achter elkaar vol. Tot nu toe hebben we bewezen dat ook aan te kunnen en vanavond tegen Zaragoza zullen wij er ook zijn. Ik ben, met een weer fantastisch publiek als ruggesteun, overtuigd dat het kan lukken"!

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 9