Marco van Basten: 'Ik hoop weer koude rillingen van het publiek te krijgen' spel en Ajax is de laatste jaren veel volwassener geworden. Maar de manier waarop FC Porto destijds haar 0-0 voorsprong verdedigde was ronduit frustrerend. Dat we door de 0-0 in het Olympisch Stadion werden uitgeschakeld was natuurlijk een grote teleurstelling maar dat Porto wel degelijk een topclub is heeft het bewezen, ze zijn nu weer halve finalist in het toernooi van de lands kampioenen. Hun verdedigende organisatie was perfekt. Eén van de sterkste verdedigers die ik persoonlijk tegenover me had is de Griekse stopper van het Olympiakos dat ons een paar jaar geleden uit schakelde. Papadopoulos heet-ie, geloof ik. Scherp, snel en meedogen loos. Europa-cupvoetbal is toch harder en feller dan normaal. Er staat veel op het spel en de grenzen van het toelaatbare worden verlegd, zo ver als de scheidsrechter het toelaat. Ook wat dat betreft is Ajax duidelijk gerijpt. We weten allemaal beter wat we moeten doen, er is speldiscipline, iedereen kent z'n taken en het elftal is in evenwicht. Vooral op Europees niveau heb je "balwinners" hard nodig naast de jongens die een wedstrijd individueel kunnen beslissen. Het taktische bewustzijn en het brengen van even wicht in het elftal is zonder meer de verdienste van Johan Cruijff. Zijn ervaring en inbreng zijn bij grote ontmoetingen enorm belangrijk. Hij heeft natuurlijk alles al meegemaakt en komt niet voor verrassingen te staan. Op ieder voorval of incident heeft hij een weerwoord. Hij is op alles voorbereid en wijst je de kleine, maar vaak belangrijke kneepjes om de tegenstander uit balans te brengen. Want doe jij het niet, dan Ajax-Real Zaragoza, het duel dat een elektrische spanning over het nokvolle Olympisch Stadion brengt, is de 16de Europacupwed strijd van Ajax-aanvoerder Marco van Basten. Het is niet direkt een fameus aantal maar voor de jonge Ajax-schutter met de voetbal wondertjes in de benen is deze beslissende halve finale-wedstrijd zeker één van de belangrijkste. Hoe het eindresultaat ook zal zijn, Ajax-Real Zaragoza betekent een mijlpaal in de loopbaan van Marco van Basten. Als zeventienjarige proefde Marco voor het eerst die bijzondere sfeer van Europacupvoetbal. "Dat was in Glasgow", vertelt Van Basten, "en ik heb die ervaring nog haarscherp voor de geest. Ajax kampte met wat blessures en Johnny van 't Schip en ik waren de jonkies die op de reser vebank zaten in de wedstrijd tegen Celtic. Toen we het veld opkwamen om de grasmat te inspekteren was dat geweldige stadion nog helemaal leeg, er zat geen kip. Drie kwartier later gingen we weer het veld op, voor de warming-up, en het stadion zat bomvol, fantastisch was dat. 70.000 Schotten die als gekken tekeer gingen. Dat was dus de echte Europa-cupsfeer en dat pakte me enorm. Het viel me toen op dat ook de door de wol geverfde jongens als Cruijff en Lerby heel gespannen en gekoncentreerd waren. Ajax speelde fantastisch, het was echte voetbalre- klame en het eindigde in 2-2. Jammer genoeg werden we twee weken later in het Olympisch Stadion uitgeschakeld: 2-1 voor Celtic. Die eerste keer heeft een grote indruk op me achtergelaten en nu ben ik aan zulke omstandigheden gewend na veel grote wedstrijden met Ajax en het Nederlands elftal. Maar de spanning blijft hetzelfde, Europacupvoetbal maakt speciale krachten los. Daarom zegt de bescheiden plaats van Zaragoza in de Spaanse kompetitie me ook niets. In Europacupvoetbal stijg je boven de normale krachten uit. Denk maar eens aan de tegenstand die NEC een paar jaar geleden bood aan Barcelona". Grenzen verlegd Als moeilijkste tegenstander op de Europese wegen in de afgelopen jaren wijst Marco het Portugese FC Porto aan. Marco van Basten: "Het ligt natuurlijk niet alleen aan de tegenstander maar ook aan je eigen ~®pfan®e confrontaties waren de laatste jaren beperkt. Af en toe kwam Ajax echter dow. bekend® toernooien wel eens een Spaanse club tegen. Zoals in 1984 in het PSV-toernooi toen Atlético de Madrid de tegenstander was. Marco van Basten draait weg van de Spaanse international Arteche

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 6