Het ophalen van afval hoeft niet zo duur betaald te worden Ton Blanker, ex-Ajax en ex-Zaragoza: 020-114011 'Real Zaragoza hoeft geen probleem te zijn' 'v oor nadere informatie bel: 61 In 1979 spetterde er weer eens een uniek Ajax-talent uit de beroemde jeugdopleiding naar voren. Zijn naam roept momenteel alleen nog een vage herkenning op bij de meeste voetballiefhebbers maar toen maakte hij in korte tijd naam: Ton Blanker, een snelle, technisch sterke centrumspits. De glanzende karrière die velen hem toedichten is voortijdig gesmoord maar toch heeft Blanker een originele voetbal- karrière om op terug te blikken. Na zich vrij te hebben gekocht van Ajax speelde hij voor het Portugese Vitória Guimaraes én voor Ajax' tegenstander van vanavond, Real Zaragoza. Een uitstekende reden om de jongeman die zijn kicksen aan de wilgen heeft gehangen weer eens in de Olympische-schijn- werpers te zetten. Ton Blanker's toekomst ligt in de muziek. Als voetballer heeft hij de nodige teleurstellingen moeten verwerken. Door diverse oorzaken is hij bij geen enkele club echt geslaagd. Te snel voor een andere club kiezen, een teveel aan buitenlanders en vooral blessures zorgden ervoor dat Ton Blanker tijdens zijn voetbalkarrière nooit iets afmaakte. (besparing tot 50%) Ton heeft hieruit zijn lesje geleerd en is vastbesloten om samen met zijn vrouw Anita het werk in muziekland wel af te maken. Karrière Anita Het onregelmatige leven dat de muziekwereld met zich meebrengt is hem niet aan te zien. Ton Blanker maakt een fitte en strijdvaardige indruk. De karrière van zijn vrouw, ex-Dolly Dot Anita, verloopt voorspoedig. Eind maart kwam haar nieuwe single Don't treat me like this' uit. De plaat wordt in maar liefst zeven landen, waaronder het voor artiesten erg belangrijke Engeland, uitgebracht. Het zijn derhalve drukke tijden voor Ton. 'Ik ben het manusje van-alles'. Erzijn wel mooiere termen voor te gebruiken zoals road-manager, maar manusje-van- jonge speler. Alhoewel hij in het seizoen 1979-1980 tot de topscorers in het Europa-cupvoetbal behoorde, bleek hij de druk niet aan te kunnen. Ton Blanker: 'Ik had er geen plezier meer in. Afgezien van dat jaar in Portugal, bij Guimaraes, heb ik dat plezier in het voetballen ook nooit meer teruggekregen. Ajax was in die tijd een harde leerschool. Ik kreeg geen enkele steun van de mensen met wie ik speelde. Als ik iets fout deed, kwam meteen de vergelijking met Cruijff weer op de proppen. Ik vatte dat op als een persoonlijke aanval en wilde stoppen. Tijdens een bekerwedstrijd tegen PSV zaten er mensen van Guimaraes op de tribune, die belangstelling hadden voor Gerrie Mühren. Zij hoorden van mijn problemen en nodigden me uit om eens een kijkje te komen nemen ">'V. Een curieuze plaats uit de verzameling van Ton Blanker. In de schaduw van het Ajax- stadion speelt de jonge spits van Ajax B-1 de verdediging van DWS uit het verband. Herkent u op de achtergrond, toen nog in het DWS-shirt Frank Rijkaard? alles komt volgens mij het dichtste in de buurt. Ik verzorg alle werkzaamheden die niet met het zingen zelf te maken hebben. Ik regel de promotie, de optredens voor radio entelevisieen moet datzodanig doen dat Anita alleen maar hoeft te zingen en daarbij geen andere dingen aan haar hoofd heeft. Dat werk gaat me redelijk goed af en ik heb er veel plezier in. Wij zijn vastbesloten om haar zangkarrière te doen slagen en werken daar allebei hard voor'. Ajax Als 17-jarige kwam Ton Blanker in het eerste elftal van Ajax en kreeg al snel het etiket 'de nieuwe Cruijff' opgeplakt. Een zware last voor een in Portugal. Dat heb ik toen gedaan en het vervolg is bekend. Ik heb er één seizoen gespeeld en dat was mijn fijnste als betaald voetballer'. RealZaragoza Bij Real Zaragoza is Ton Blanker nooit aan de bak gekomen. Hij ging er heen omdat Leo Beenhakker er trainer was, maar kwam niet aan spelen toe. In de Spaanse competitie zijn twee buitenlanders per club toegestaan. Naast Ton Blanker had Real Zaragoza ook nog de beschikking over de Zuidamerikanen Valdano, Barbas en Amarilla. Ton Blanker: 'Ik heb bij Real Zaragoza geen kans gehad omdat ik ziek werd. Zij moesten twee namen opgeven bij de Spaanse bond en daar zat ik door

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 61