Penalty specialist en Zaragoza-captain: Senor: 'Een penalty is een oorlog van man tot man. 41 Real Zaragoza is, de mensen van de club bevestigen het met graagte, een team zonder grote uitblinkers. Het voetbalgemiddelde ligt hoog maar in het oog springen de individualisten telt de ploeg vrijwel niet. Of toch één: Juan Antonio Senor Gómez, internatio naal bekend als 'Senor', de sterke middenveldregisseur die 38 keer het shirt van het nationale elftal droeg en die het hart van Real Zaragoza is. Het gesprek met Senor vond plaats vlak voor het cruciale duel van Zaragoza met Sabadell, de zaterdag vóór het treffen tegen Ajax in de hoofdstad van de provincie Aragon. Met 2-1 werd Sabadell verslagen en de geslaagde repetitie bracht Zara goza in de play-offs voor het lands kampioenschap die nu in Spanje begonnen zijn. Ondanks de belangen van de naken de wedstrijd tegen Sabadell stond Senor ons bijzonder gewillig te woord in het trainingskamp van Real Zara goza. Allereerst vertelt de op 26 augustus 1959 in Madrid geboren Senor over zijn voetballoopbaan. Senor: "Ik heb eerst gespeeld in de jeugd van Real Madrid maar toen ik zeventien jaar was gaf men mij te kennen dat een doorbraak naar het sterrenteam, met op het middenveld mannen als Velazquez, Pirri en Grosso, tot de onmogelijkheden behoorde. Ik vertrok naar Alaves, een tweede divisieclub uit Basken land, en daar voetbalde ik onder andere met Jorge Valdano, de huidige spits van Real Madrid. In 1981 klopte Zaragoza aan en als Zaragoza-speler debuteerde ik in het nationaal elftal, dat was tegen IJsland in 1982. Spelen voor Spanje is iets geweldigs, elke keer weer een evenement om trots op te zijn. Tot mijn beste wedstrijden horen de interlands tegen Malta, ja, de 12-1 wedstrijd, de EK-finale tegen Frankrijk en de kwalificatiewedstrijd tegen Nederland in Sevilla. De Nederlandse keeper, Schrijvers, haalde Carrasco onderuit en ik benutte de penalty waarmee we Nederland met 1-0 versloegen"! Techniek, conditie, temperament De kracht van het Spaanse voetbal is de laatste jaren, na een wat mindere periode, internationaal enorm toegenomen. Is daar volgens Senor een reden voor aan te wijzen? Senor: "Real Madrid en Barcelona deden internationaal altijd mee maar in de breedte is het Spaanse voetbal zeker sterker geworden. De presta ties van de verschillende nationale elftallen zijn daar ook een bewijs voor. Spanje heeft altijd goede, uitstekende, voetballers gehad. Wat techniek betreft hoefden we voor niets en niemand onder te doen, alleen fysiek, conditioneel, mankeer de er nog wat aan. Die achterstand is nu ingelopen. Techniek en atletisch vermogen én ons altijd aanwezige temperament hebben er voor gezorgd dat het Spaanse voetbal weer een bloeiperiode doormaakt". Waar ligt de kracht van Real Zaragoza? Senor: "Het belangrijkste voor ons is de kracht van het kollektief. Er zijn uitstekende voetballers maar grote individualisten zijn er niet. Het is één voor allen en allen voor één"! Real Zaragoza draaide, na de mooie vierde plaats van vorig seizoen en de Bekerwinst, een moeizaam seizoen in het eerste kompetitiegedeelte. Is het Europacupvoetbal van invloed geweest op de slechte resultaten? Senor: "Absoluut niet. Toen we tegen Roma moesten spelen, in de eerste ronde, stonden we vrijwel onderaan, de start was verschrikkelijk slecht. Pas nadat we in de tweede ronde Wrexham hadden verslagen ging het beter. De Europese successen hebben ons geholpen om het zelfvertrouwen te hervinden, daardoor gingen we weer in onszelf geloven en kwamen we ook in de kompetitie weer in het goede ritme". Wat weet je van Ajax en het Neder landse voetbal in het algemeen? Senor: "Vooropgesteld, ik ben een liefhebber van het Nederlandse voetbal. Maar ik denk dat het voetbal bij jullie té offensief is ingesteld. Uitwedstrijden in de Nederlandse kompetitie worden door de grote clubs veel te makkelijk gewonnen, er is te weinig weerstand en dat breekt jullie internationaal vaak op. De techniek is altijd goed maar de Nederlandse voetballer zou wat meer temperament moeten hebben. De beste Ajacied vind ik Rijkaard en de spits, Van Basten, moet je geen

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1987 | | pagina 41